Narzędzia:

17 czerwca 2014 r.

17.06.2014

Z inicjatywy przewodniczącej Rady Nordyckiej Karin Åstrom 17 czerwca 2014 r. w Sztokholmie odbyło się spotkanie parlamentarzystów Grupy Wyszehradzkiej, Rady Nordyckiej i Zgromadzenia Bałtyckiego poświęcone sytuacji na Ukrainie. Było to pierwsze spotkanie  przedstawicieli tych 3 organizacji współpracy regionalnej; polski parlament reprezentowali senator Bogdan Klich i poseł Witold Waszczykowski. Parlamentarzyści wyrazili głębokie zaniepokojenie aneksją Krymu przez Rosję i podejmowanymi przez nią działaniami zmierzającymi do destabilizacji państwa ukraińskiego.

Podczas spotkania senator Bogdan Klich podkreślił, że działania Rosji można traktować jako zakwestionowanie modelu bezpieczeństwa międzynarodowego, opartego na negocjacjach i powstrzymywaniu się od użycia siły. Taka postawa Moskwy, zdaniem senatora, wymaga zdecydowanej reakcji NATO i Unii Europejskiej, która umożliwiłaby zablokowanie agresywnej ekspansji. Senator zaproponował zorganizowanie wizyty na Ukrainie, w której wzięliby udział przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej, Rady Nordyckiej i Zgromadzenia Bałtyckiego. Najważniejszym celem wizyty miałoby być przedyskutowanie z nowymi władzami Ukrainy możliwości wspierania przemian demokratycznych i tworzenia sprawnej administracji. 

Poseł Witold Waszczykowski, pełniący funkcję sprawozdawcy ds. Ukrainy Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, przedstawił główne tezy swojego raportu. Znalazło się w nim m.in. wezwanie do wprowadzenia przez państwa członkowskie NATO dalszych dotkliwych sankcji w odpowiedzi na agresywne działania Rosji. Poseł wskazał na konieczność udzielenia Ukrainie wsparcia politycznego i gospodarczego.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Ministrem Wyżywienia i Rolnictwa RFN

Prof. Tomasz Grodzki i minister Cem Őzdemir rozmawiali między innymi o sytuacji w Ukrainie.

Wizyta Marszałka Senatu RP i senatorów w Królestwie Marokańskim

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Królestwie Marokańskim na zaproszenie przewodniczącego Izby Doradców Enaama Mayary.

Marszałek Senatu RP przyjął parlamentarzystów z Nowej Zelandii

26 maja Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce Przewodniczącego Izby Reprezentantów Nowej Zelandii Trevora Mallarda wraz z delegacją.