Narzędzia:

26–27 lipca 2012 r.

26.07.2012

Na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, wizytę w Polsce złożył przewodniczący Bundesratu Horst Seehofer wraz z delegacją.
Horst Seehofer jest jednocześnie premierem Bawarii, a także szefem bawarskiej partii chadeckiej CSU. Od 1 listopada 2011 r. jest przewodniczącym Bundesratu – Izby wyższej niemieckiego parlamentu.
26 lipca niemieckiego gościa przyjął marszałek Bogdan Borusewicz. Politycy rozmawiali m.in. o sytuacji w strefie euro, pomocy Unii Europejskiej kierowanej do państw unijnych ogarniętych kryzysem, a także o przyszłości Unii.
Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że wprawdzie Polska nie jest w strefie euro, ale tamtejszy kryzys nie omija naszego kraju. W opinii marszałka, to, czy Grecja pozostanie w tej strefie, zależy od samych Greków. „Wydaje się, że Unia zrobiła wszystko, co mogła dla Grecji” – powiedział. To natomiast, w jakim kierunku podąży cała UE, zdaniem marszałka Senatu, zależy od wszystkich państw należących do wspólnoty. „Jeśli powstanie Unia dwóch prędkości, to może dojść do jej rozpadu, nie tylko powiązań gospodarczych i kulturalnych, ale także tego pomysłu politycznego” – stwierdził.
Zdaniem marszałka Senatu, przystąpienie do UE jest nadal atrakcyjne dla wielu państw i to może być siłą napędową Unii. „Wskazuje się na problemy wewnętrzne UE i pojawiają się tendencje do zamykania Unii, ale te problemy nie wyszły z państw, o które UE rozszerzyła się w ostatnich 10 latach” – przypomniał.
„Przeciwnie, te problemy wyszły ze starych państw UE, bo kraje Europy południowej nie przeprowadziły tych reform, na które zdobyli się nowi członkowie UE” – powiedział przewodniczący Horst Seehofer. Dodał, że to, jak zmieniła się Polska w ciągu 20 lat, jest fascynujące. Jego zdaniem, nasz kraj może być wzorem dla innych państw w przeprowadzaniu reform
Podkreślił, że od Grecji nie wymaga się niczego innego niż zreformowanie gospodarki, oczekuje się też, by Grecy nie żyli ponad stan. Chodzi o to, by idea wspólnotowa nie była rozumiana jako parasol ochronny czy pas ratunkowy. „Zasada w ratownictwie na wypadek katastrofy jest taka, że ratownik powinien być chroniony na tyle, by mógł nadal udzielać pomocy” – zaznaczył przewodniczący Bundesratu. Jak powiedział, Niemcy już docierają do granicy swoich możliwości, mają problemy z miejscami pracy, ze wzrostem gospodarczym.
Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że polska gospodarka jest silnie powiązana z niemiecką i jej problemy z pewnym opóźnieniem dotykają także naszego kraju. Poinformował gościa, że Polska szykuje się na gorsze czasy i stara się przeprowadzać dalsze reformy, choć są one niepopularne w społeczeństwie. Przypomniał, że niedawno mimo protestów została przyjęta w Polsce ustawa wydłużająca wiek emerytalny.
Politycy mówili także o konieczności wspierania reform demokratycznych na wschodzie Europy. Marszałek Senatu mówił o małym ruchu granicznym między Polską a Ukrainą i o tym, że Polska ma bardzo dobre doświadczenia z takiej współpracy. Dodał, że wynegocjowana została też taka umowa między Polską a Białorusią, ale nie podpisał jej prezydent Białorusi. Zdaniem marszałka, bardzo ważne jest wskazywanie tym krajom konkretnej perspektywy, aby były zainteresowane prowadzeniem demokratycznych reform.
Podczas spotkania rozmawiano także o zbliżających się wyborach na Ukrainie i w Gruzji, a także o konieczności wysłania tam obserwatorów. Politycy podkreślali, że stosunki polsko-niemieckie na wszystkich płaszczyznach układają się bardzo dobrze.
Tego samego dnia z przewodniczącym Bundesratu spotkała się marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Jak podkreśliła, polsko-niemiecka współpraca parlamentarna na wszystkich szczeblach układa się bardzo dobrze. Zdaniem marszałek, dobre stosunki między poszczególnymi izbami obu parlamentów stwarzają okazję do rozmowy o tym, jak wspólnie i skutecznie reprezentować interesy Polski i Niemiec w Unii Europejskiej. Przypomniała, że Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna powstała w Sejmie i w Senacie jako jedna z pierwszych. Skupia obecnie 27 posłów i 8 senatorów i należy do najliczniejszych grup bilateralnych.
Podczas spotkania rozmawiano także o europejskim kryzysie gospodarczym i pracach nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Tematem rozmowy była także realizacja wspólnego programu współpracy, przyjętego w czerwcu 2011 r. w 20. rocznicę polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jak przypomniała marszałek Sejmu, obejmuje on blisko 100 projektów dotyczących m.in. dialogu politycznego, transportu i infrastruktury, bezpieczeństwa publicznego czy edukacji.
Poruszono także kwestię Polaków żyjących w Niemczech w kontekście ustaleń międzyrządowego okrągłego stołu, który odbył się w ramach przygotowań do zeszłorocznych obchodów rocznicy podpisania traktatu polsko-niemieckiego. Marszałek Sejmu podziękowała za powołanie w Niemczech pełnomocnika ds. Polonii na szczeblu federalnym i podkreśliła jednocześnie znaczenie powołania takich osób w landach.
26 lipca 2012 r. szefa Bundesratu przyjął także prezydent Bronisław Komorowski. Podczas spotkania prezydent wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków polsko-niemieckich, odnosząc m.in. do roli Bawarii w tym  procesie.
27 lipca z delegacją Bundesratu spotkał się minister spraw zagranicznych  Radosław  Sikorski. Członkowie Izby wyższej niemieckiego parlamentu rozmawiali także z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Jak podkreślił wicepremier, polsko-niemiecka współpraca regionalna, także z Bawarią, rozwija się bardzo aktywnie. Niemcy, do których trafia ¼ polskiego eksportu, od lat są pierwszym partnerem handlowym naszego kraju. Rozmawiano także na temat polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.