Narzędzia:

16–20 grudnia 2013 r.

18.12.2013

16–20 grudnia 2013 r. delegacja Senatu z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem na czele złożyła oficjalną wizytę w Chinach. W skład delegacji weszli senatorowie: Grzegorz Czelej, Witold Gintowt-Dziewałtowski, Jan Maria Jackowski, Maciej Klima i Norbert Obrycki oraz wiceministrowie obrony narodowej i gospodarki.

Wizytę w Pekinie marszałek Bogdan Borusewicz rozpoczął od spotkania z przedstawicielami środowiska akademickiego Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, gdzie rozmawiał z grupą chińskich osobistości zasłużonych dla języka i kultury polskiej. Spotkał się także z przewodniczącym Krajowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej (chiński parlament) Yu Zhengshengiem. Podczas spotkania przewodniczący podkreślił, że dynamiczny rozwój Chin i Polski sprawia, iż kontakty pomiędzy obydwoma krajami rozwijają się obecnie znakomicie. Świadczy o tym fakt, że w roku 2013 wizytę w Chinach złożyła już marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Przewodniczący wyraził zadowolenie z takiego rozwoju kontaktów, zwłaszcza w kontekście długich, sześćdziesięcioletnich, polsko-chińskich relacji dyplomatycznych.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę na fakt, że przyjechał do Pekinu z delegacją przedstawicieli nie tylko partii rządzącej, ale także dwóch partii opozycyjnych. Marszałek zaznaczył, że nie tylko Chiny w ostatnich latach przeszły wielką przemianę. Polska także, dzięki wprowadzeniu gospodarki rynkowej i systemu demokratycznego, ma za sobą duże, pozytywne zmiany na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Dzięki nim nasz kraj jest jednym z niewielu europejskich państw, które łagodnie przechodzą przez panujący kryzys gospodarczy. Marszałek dodał, że Polska ma największe spośród państw Europy Środkowowschodniej znaczenie w kontaktach handlowych z Azją. Podkreślił, że jest odpowiednim partnerem do współpracy dzięki swojej stabilności gospodarczej i politycznej.

Przewodniczący Yu Zhengsheng zgodził się z pozytywną oceną polskiej gospodarki w dobie kryzysu gospodarczego. Jednocześnie wymienił problemy, z jakimi borykają się obecnie Chiny, a wśród nich przeludnienie i zanieczyszczenie środowiska, spowodowane szybkim tempem rozwoju.

Rozmówcy podkreślili wagę kontaktów gospodarczych między obydwoma państwami. Marszałek Bogdan Borusewicz zwrócił uwagę na polski deficyt w handlu z Chinami. Zdaniem przewodniczącego LPKKCh, ta nierównowaga jest także problemem dla Chin, które powinny starać się zmienić tę sytuację poprzez zwiększenie liczby inwestycji w Polsce oraz większe otwarcie swojego rynku na import z Polski. Jako przykłady takich inwestycji przewodniczący podał szybką kolej i rozwój energii wiatrowej. Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił siłę polskiego przemysłu wydobywczego, a zwłaszcza węglowego, który mógłby pojawić się w Chinach. Senator Grzegorz Czelej powrócił do tej kwestii, zaznaczając, że duża część importu z Chin trafia do Polski poprzez pośredników z innych państw UE, a nie bezpośrednio.

Marszałek przypomniał, że sukcesem były niedawne fora na temat współpracy Chin z Europą Środkowowschodnią w Bukareszcie i Warszawie, które zaowocują przyspieszonym rozwojem stosunków gospodarczych między Polską a Chinami. Podkreślił, że w tym celu konieczne będzie spotkanie komisji międzyrządowej.

Marszałek Bogdan Borusewicz zaprosił przewodniczącego do odwiedzenia Polski jeszcze w trakcie trwającej obecnie kadencji Senatu RP.

17 grudnia marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhangiem Dejiangiem, który podkreślił, że Polska jest jednym z pierwszych państw na świecie, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami. Rozwijają się one bardzo dynamicznie. Dodał, że Polska jest dla Chin jednym z najważniejszych partnerów w swoim regionie we wszystkich dziedzinach, także gospodarczej. Przewodniczący zauważył, że od kilku lat jest pomiędzy naszymi krajami budowane zaufanie, które może się przełożyć na dalszy rozwój bliskich stosunków, zwłaszcza że Polska jest największym krajem regionu Europy Środkowowschodniej, ma korzystne położenie geograficzne, rozwija się pomimo kryzysu gospodarczego, a Polacy są pracowici i przedsiębiorczy. Przewodniczący zaznaczył, że dostrzega nierówny bilans w wymianie gospodarczej pomiędzy Polską a Chinami, a jego kraj jest zdecydowany temu przeciwdziałać, stopniowo zwiększając obroty handlowe. Dodał, że stale zachęca i będzie zachęcał przedsiębiorców do inwestowania w Polsce, a Chiny z otwartością przyjmą dobre produkty z Polski. Przykładem takiego działania było forum Chiny – Europa Środkowowschodnia, które odbyło się niedawno w Bukareszcie. Przewodniczący dał do zrozumienia, że na podstawie poczynionych tam ustaleń w podobny sposób zostaną także wypracowane konkretne ramy współpracy z Polską.

Przewodniczący Zhang Dejiang odniósł się do przemian zachodzących w Chinach i przedstawił marszałkowi Senatu system polityczny swojego państwa. Wyraził przekonanie, że Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych musi się reformować, dostosowując do nowych warunków społeczno-gospodarczych. Podkreślił też jednak, że dynamiczny wzrost dobrobytu Chin dowodzi, iż obrana droga jest słuszna.

Marszałek Bogdan Borusewicz, odnosząc się do słów swojego rozmówcy, zgodził się, że reformy w Chinach są potrzebne i na pewno ułatwiłyby rozwój stosunków. Mówił także o tym, że sprawnie działająca demokracja parlamentarna daje realne podstawy do kooperacji. Marszałek Senatu ze strony polskiej zadeklarował chęć rozwoju stosunków dwustronnych i podkreślił, że cieszy go partnerstwo strategiczne, o którego podjęciu zadecydowano 2 lata temu. Procesowi dalszego zbliżania mogłoby służyć spotkanie komisji międzyrządowej pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych, co zadeklarowano podczas forów w Bukareszcie i Warszawie.

Marszałek wyraził nadzieję, że prezydent Xi Jinping nie pominie Polski podczas swej przyszłorocznej wizyty w Europie. Powiedział, że cieszy się z wizyty premiera Donalda Tuska w Chinach, zaplanowanej na rok 2014. Zaprosił również przewodniczącego Zhanga Dejianga do odwiedzin w Polsce.

W trzecim dniu wizyty w Chinach delegacja Senatu złożyła wizytę w polsko-chińskiej spółce joint venture, firmie Tagao – Kopex, mającej siedzibę w strefie ekonomicznej Ning Yang w prowincji Szantung, gdzie montowane są kombajny górnicze i obudowy ścienne dla kopalń.

Następnie marszałek Bogdan Borusewicz odbył oficjalne spotkanie z przewodniczącą Komitetu Miejskiego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej miasta Tai’an. Podczas spotkania wyrażono wzajemną wolę zacieśnienia współpracy na poziomie regionalnym. Przewodnicząca zaznaczyła, że Tai’an jest miastem partnerskim Świętochłowic i Zabrza, a współpraca dwustronna układa się znakomicie. Marszałek Senatu przypomniał o tegorocznym forum regionów Polska – Chiny, które odbyło się w Gdańsku, i wyraził nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie można zaobserwować więcej tak pozytywnych przykładów współpracy jak miasta Tai’an i polskich partnerów.

19 grudnia marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z sekretarzem Komitetu Stałego Komunistycznej Partii Chin prowincji Szantung, przewodniczącym Komitetu Stałego Kongresu Ludowego tej prowincji Jiangiem Yikangiem. Podczas rozmowy sekretarz przedstawił historię Szantungu, a także gospodarkę i kulturę tej prowincji. Jak podkreślił, niezwykle ceni sobie długą historię chińsko-polskich stosunków dyplomatycznych i ich obecny dynamiczny rozwój. Jego zdaniem, tak dobre relacje są efektem współpracy także na poziomie regionalnym. Szantung prowadzi obecnie rozmowy na temat partnerstwa strategicznego z Mazowszem. Jiang Yikang zwrócił się do marszałka Senatu o wsparcie w relacjach dwustronnych.

Marszałek Bogdan Borusewicz zgodził się, że stosunki polsko-chińskie są od lat znakomite. Jak przypomniał, 2 lata temu podpisana została umowa o partnerstwie strategicznym, a niedawno w Warszawie i Bukareszcie odbyły się 2 spotkania na szczycie państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Marszałek mówił także o polskim potencjale gospodarczym i stabilności sytuacji gospodarczej. Podkreślił, że Polska mimo kryzysu ekonomicznego jest jedynym krajem europejskim, który nie zanotował ujemnego wzrostu gospodarczego. Bogdan Borusewicz przypomniał, że w handlu z Chinami problemem jest przede wszystkim deficyt, który należy zmniejszyć. Najważniejsze obszary, w których Polska i Szantung mogą współpracować to – zdaniem marszałka – rolnictwo, przemysł i górnictwo. Jak podkreślił, Chiny to nie tylko Pekin, ale także tak znaczące prowincje jak Szantung, a współpraca na poziomie regionalnym to kolejna ważna płaszczyzna w kontaktach między obu krajami.

W ostatnim dniu wizyty marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z chińskimi naukowcami, pracownikami firm z polskim udziałem, artystami oraz dziennikarzami, którzy są związani z Polską. W ambasadzie RP odbyło się spotkanie z Polakami pracującymi lub studiującymi w Chinach.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.