Narzędzia:

4 września 2013 r.

04.09.2013

4 września 2013 r. marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi kurtuazyjną wizytę złożył prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono.

Prezydent podziękował marszałkowi Senatu za spotkanie i rozmowę. Podkreślając dobre relacje między obydwoma państwami, stwierdził, że wzajemnym stosunkom trzeba nadawać nowe impulsy, wzmacniając dwustronne kontakty nie tylko na szczeblu rządowym, ale także parlamentarnym, gospodarczym i społecznym. Temu celowi służy obecna wizyta delegacji Indonezji w Polsce, w skład której wchodzą członkowie rządu, parlamentarzyści i przedsiębiorcy.

Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że Indonezja jest dla Polski interesującym partnerem gospodarczym, obecny poziom wymiany handlowej nie odpowiada jednak możliwościom obu krajów. Wartość wymiany handlowej wynosi nieco ponad 500 mln dolarów. Jak dodał, korzystne perspektywy współpracy rysują się w dziedzinie gospodarki żywnościowej, wojskowości i w branży turystycznej. Polska jest też zainteresowana wspieraniem procesów demokratycznych w Azji Południowo-Wschodniej.

Prezydent Susilo Yudhoyono przypomniał, że zarówno Polska, jak i Indonezja przeszły proces transformacji. Oba państwa są demokratyczne, zatem wspólnie powinny wspierać przemiany zachodzące w południowo-wschodnim rejonie Azji. Podkreślił, że doświadczenia Indonezji wskazują, że transformacja jest procesem niełatwym. „Wiatr, który przyniósł zmiany, miał swoje źródło w Polsce, dlatego ma ona tytuł, żeby dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi” – mówił prezydent.

Marszałek Bogdan Borusewicz zaznaczył, że stara się aktywnie uczestniczyć w promowaniu przemian demokratycznych w krajach Afryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej, choć efekty tych starań na razie nie są zadawalające.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

Wojna w Ukrainie zdominowała rozmowę Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Spotkanie senatorów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Senatorowie spotkali się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem. Dyskusję zdominowała strategia UE w obliczu wojny w Ukrainie.