Narzędzia:

1 lipca 2012 r.

01.07.2012

Marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się w Kijowie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem. Podczas rozmowy poruszono m.in. kwestie związane z tegorocznym posiedzeniem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Najwyższej Ukrainy, Sejmasu Litwy oraz Sejmu i Senatu RP. Jak poinformował marszałek Bogdan Borusewicz, na prośbę strony litewskiej spotkanie zostało przełożone na późną jesień 2012 r.

Rozmawiano także o polsko-ukraińskiej inicjatywie uczczenia 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci Brunona Schulza, przypadających w 2012 r. W kwietniu ukraiński parlament podjął uchwałę, w której oddał cześć temu wybitnemu polskiemu pisarzowi i artyście. Instytut Książki w Krakowie wyda natomiast dzieła Brunona Schulza w nowym przekładzie na język ukraiński. Zadania tego podjął się jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich Jurij Andruchowicz. We wrześniu 2012 r. w Drohobyczu odbędzie się festiwal poświęcony twórczości Brunona Schulza. Do udziału w festiwalu zaproszono wybitnych artystów i intelektualistów z całego świata. Obaj politycy zapowiedzieli swoją obecność na festiwalu.

Podczas spotkania mówiono także o sytuacji politycznej na Ukrainie, gdzie wkrótce odbędą się wybory do parlamentu. Marszałek Bogdan Borusewicz wyraził nadzieję, że przebiegną one zgodnie ze standardami europejskimi, a nowy parlament zostanie wyłoniony w sposób demokratyczny.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

13 października 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej

8 października 2021 r.

Wizyta deputowanego Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu

6 października 2021 r.

Wizyta delegacji Senatu w Kijowie