Narzędzia:

25 lipca 2013 r.

26.07.2013

Przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senator Marek Ziółkowski przyjął 25 lipca 2013 r. delegację Izby Reprezentantów Malezji, z jej wiceprzewodniczącym Datukiem Ronaldem Kiandee. Delegacji towarzyszył ambasador tego kraju w Polsce Dato’Jamaluddin Sabeh. Rozmawiano o podobieństwach i różnicach między systemami parlamentarnymi obu krajów, a także perspektywach dwustronnej wymiany handlowej.

Datuk Ronald Kiandee, członek Frontu Narodowego – UNMO (United National Malay Organisation – Zjednoczona Narodowa Organizacja Malajów), najważniejszej partii koalicji rządowej, zwrócił uwagę, że w wyborach parlamentarnych w maju 2013 r., przeprowadzonych w jednomandatowych okręgach wyborczych, potwierdziły się polaryzacja malezyjskiej sceny politycznej i wzrost popularności opozycji, szczególnie w miastach. Na wsi nadal dominują zwolennicy koalicji rządzącej Malezją. Mimo że większość obywateli głosowała na przedstawicieli opozycji, na skutek systemu jednomandatowego w wyborach zwyciężył rządzący Front Narodowy.

Senator Marek Ziółkowski podkreślił stabilność polskiej sceny politycznej. Jak stwierdził, pierwszy raz po 1989 r. premier i rząd sprawują władzę już 2. kadencję. Odpowiadając na pytanie malezyjskich parlamentarzystów, senator mówił o przezwyciężaniu niechęci społeczeństwa do brania udziału w życiu publicznym oraz o rosnącym wpływie Internetu i mediów społecznościowych jako czynniku mobilizującym aktywność, zwłaszcza młodzieży.

Podczas spotkania omówiono również polsko-malezyjskie relacje gospodarcze ze szczególnym uwzględnieniem wymiany handlowej, której saldo jest od lat ujemne dla Polski. Parlamentarzyści zgodzili się co do potrzeby rozwoju współpracy naukowo-technicznej, edukacyjnej, turystycznej, gospodarczej, m.in. w przemyśle lotniczym i obronnym. 

Parlament Malezji składa się z dwóch izb – Izby Reprezentantów i Senatu. W skład Izby Reprezentantów wchodzi 222 członków, z których każdy reprezentuje 1 okręg wyborczy. W izbie niższej nie funkcjonują komisje parlamentarne, a w ciągu roku odbywają się 3 sesje parlamentu. Pierwsza z nich trwa zazwyczaj 2 tygodnie, druga – 10 dni, a trzecia – najdłuższa, podczas której debatuje się nad budżetem – około 3 miesięcy.

W programie wizyty malezyjskich parlamentarzystów w Polsce znalazły się także spotkania z wicemarszałkiem Sejmu Jerzym Wenderlichem, przewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczeniem biurokracji posłem Adamem Szejnfeldem, wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych posłem Robertem Tyszkiewiczem, wiceministrem obrony narodowej gen. Waldemarem Skrzypczakiem oraz wiceminister spraw zagranicznych Beatą Stelmach.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.