Narzędzia:

18 czerwca 2013 r.

19.06.2013

18 czerwca 2013 r. marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z Leonidem Krawczukiem, przewodniczącym obywatelskiego komitetu „Pojednanie między narodami”, prezydentem Ukrainy w latach 1991–1994. Politycy rozmawiali o działaniach Ukrainy zmierzających do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oraz o zbliżającej się 70. rocznicy wydarzeń wołyńskich.

Marszałek Bogdan Borusewicz przypomniał, że spotkał się z Leonidem Krawczukiem jeszcze przed 1991 r. Od tamtej pory Polska i Ukraina przeszły daleką drogę, a w obu krajach zaszły pozytywne zmiany. Marszałek Senatu pytał ukraińskiego gościa o prace nad zmianami w ukraińskiej konstytucji, a także o zmiany w ustawodawstwie, umożliwiające stowarzyszenie z UE.

Leonid Krawczuk stwierdził, że obecnie trwają prace nad zmianą konstytucji z 1996 r., gdyż Sąd Konstytucyjny Ukrainy orzekł, że konstytucja z 2004 r. została uchwalona niezgodnie z obowiązującym prawem. Podkreślił, że do tej pory przygotowano reformę sądownictwa, a obecnie trwają prace nad reformą samorządu terytorialnego. Poinformował, że pod koniec czerwca 2013 r. parlament oceni koncepcję zmian w konstytucji, także pod kątem stowarzyszenia z Unią Europejską.

Marszałka Bogdana Borusewicza interesowało, czy w pracach nad zmianami w konstytucji bierze udział opozycja. „Opozycja w naszym kraju nie jest konstruktywna” – powiedział Leonid Krawczuk. Jak zaznaczył, opozycja odrzuciła propozycję współpracy nad zmianami w konstytucji. W ocenie byłego prezydenta Ukrainy, stanowiska partii rządzącej i opozycji są bardzo rozbieżne, kompromis jest trudny do osiągnięcia.

Marszałek Senatu pytał także o reformę systemu wyborczego i ustawę o prokuraturze. Apelował o przyspieszenie prac nad tymi ustawami, niezbędnymi do podpisania umowy stowarzyszeniowej i umowy o strefie wolnego handlu. Podkreślił, że Rada Najwyższa Ukrainy nie może zwlekać z tymi ustawami do ostatniej chwili, bo jeśli do końca 2013 r. nie uda się podpisać umowy stowarzyszeniowej, wysiłek nie tylko Ukrainy, ale również państw członkowskich zostanie zaprzepaszczony.

Ukraiński polityk zapewnił, że parlament ukraiński zdąży przeprowadzić wymagane zmiany i listopad 2013 r. będzie miał dla jego kraju znaczenie historyczne. „Jeśli umowa o stowarzyszeniu Ukrainy z UE zostanie podpisana, to zjednoczy Ukrainę. W przeciwnym razie nastąpi jeszcze większy rozłam w ukraińskim społeczeństwie” – powiedział Leonid Krawczuk.

Podczas rozmowy Leonid Krawczuk podkreślił, że stosunki ukraińsko-polskie są wzorcowe. Wyraził jednocześnie obawę, że cieniem na wzajemnych relacjach mogą położyć się planowane w Polsce obchody 70. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Podkreślił, że niezależnie od tego, jak trudna była nasza historia, nie powinno to zakłócać obecnych stosunków. „Badanie i pogłębianie wiedzy o przeszłości dla prawdy historycznej, zrozumienie przeszłości na rzecz budowania przyszłości” – tak widzi obchody rocznicy były prezydent Ukrainy. Dodał, że jeśli parlament zajmuje się tą kwestią, to będzie to sprawa polityczna.

Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że jako historyk ma swoją ocenę wydarzeń na Wołyniu sprzed 70. lat. „Jako polityk zawsze patrzę w przyszłość” – podkreślił. Poinformował gościa, że zarówno w Sejmie, jak i w Senacie są projekty uchwał w tej sprawie, o których w najbliższych dniach będą dyskutować parlamentarzyści. Marszałek zaznaczył, że w uchwałach nie oskarża się o mord społeczeństwa ukraińskiego, tylko konkretne formacje. Wyraził nadzieję, że uchwały rocznicowe nie będą miały wpływu na obecne relacje polsko-ukraińskie. Dodał, że zostały one wniesione do Sejmu i Senatu zgodnie z oczekiwaniami społecznymi, a parlament jest przecież reprezentantem społeczeństwa. „Jest prawda historyczna i trudno z nią dyskutować” – powiedział marszałek. Dodał, że należy zadbać o to, by przeszłość nie popsuła dobrych, wzajemnych relacji.   

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z przewodniczącym Parlamentu Estonii

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Lauriem Hussarem o bezpieczeństwie w regionie, pomocy Ukrainie, a także o współpracy w ramach NATO oraz z państwami bałtyckimi i nordyckimi.

148. sesja Zgromadzenia Unii Międzyparlamentarnej w Genewie

Senatorowie z Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej: Gabriela Morawska-Stanecka, Stanisław Gawłowski i Wiktor Durlak uczestniczą w 148. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej.

Marszałek Senatu z oficjalną wizytą w Rumunii

18–19 marca 2024 r. marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją przebywała z oficjalną wizytą w Rumunii. Wizyta odbyła się na zaproszenie przewodniczącego Senatu Rumunii.