Narzędzia:

7–9 maja 2013 r.

08.05.2013

Na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza z oficjalną wizytą w Polsce przebywał przewodniczący Senatu Królestwa Tajlandii Nikom Wairatpanij wraz z delegacją. W programie wizyty przewidziano zarówno spotkania o charakterze politycznym, jak i gospodarczym. Delegacja spotkała się m.in. z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Drugi dzień wizyty zdominowała problematyka biznesowa, przewodniczący Nikom Wairatpanij rozmawiał m.in. z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Ponadto delegacja zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina, Zamek Królewski w Warszawie oraz złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 9 maja parlamentarzyści z Tajlandii przebywali w Krakowie.

7 maja przewodniczącego Senatu Tajlandii przyjął marszałek Bogdan Borusewicz. Podczas spotkania marszałek wyraził zadowolenie z przyjęcia przez przewodniczącego zaproszenia do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. Jak podkreślił, ostatnio nastąpiło ożywienie w dwustronnych relacjach politycznych. Marszałek wyraził nadzieję, że ta pozytywna tendencja będzie kontynuowana. Zaznaczył, że Polska przywiązuje dużą wagę do planowanej na początek lipca 2013 r. wizyty premier Królestwa Tajlandii Yingluck Shinawatry. Będzie to pierwsza w historii stosunków między obu państwami wizyta premiera i przedstawicieli tajlandzkiego rządu w naszym kraju. Zdaniem marszałka Senatu, wizyta będzie dobrą okazją do przeglądu stosunków dwustronnych i nakreślenia perspektywy ich rozwoju. Wymiana handlowa między Polską i Tajlandią wynosi około 1 mld dolarów rocznie, ale – jak podkreślił marszałek Bogdan Borusewicz – potencjał gospodarek obu krajów nie jest w pełni wykorzystany, zwłaszcza w sferze inwestycyjnej i wojskowej. Marszałek zachęcał tajlandzkich inwestorów do większego zaangażowania się w Polsce.

Podczas rozmowy marszałek Senatu wyraził także zadowolenie z dobrze rozwijającej się współpracy parlamentarnej. Przypomniał, że w polskim parlamencie powstała niedawno polsko-tajlandzka grupa parlamentarna.

Przewodniczący Nikom Wairatpanij podziękował marszałkowi za zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. Przypomniał, że stosunki dyplomatyczne między obu państwami mają już ponadczterdziestoletnią historię, co stwarza dobre perspektywy na przyszłość. Przewodniczący Senatu Tajlandii stwierdził, że jego kraj chce rozwijać współpracę z Unią Europejską, a lipcowa wizyta premier Yingluck Shinawatry przyniesie kolejny impuls w rozwoju stosunków polsko-tajlandzkich. Jak zaznaczył, po tej wizycie Tajowie lepiej poznają Polskę, a Polacy Tajlandię, zwłaszcza w dziedzinie inwestycji. W opinii przewodniczącego Nikoma Wairatpanija, zbliżeniu obu krajów dobrze służyłoby bezpośrednie połączenie lotnicze Warszawy z Bangkokiem, ponieważ szybko rozwijająca się Polska ma Tajlandii wiele do zaoferowania.

Marszałek Bogdan Borusewicz powiedział, że Polacy dość dobrze znają Tajlandię, bo co roku ponad 30 tys. osób spędza w tym kraju urlop. Tajlandia jest najbardziej znanym krajem w Azji południowo-wschodniej. Marszałek podkreślił, że Tajlandia leży w ważnym miejscu i zachęcał tajlandzkich senatorów do podejmowania dalszych działań na rzecz stabilizacji i wygaszania lokalnych konfliktów. Przewodniczący Nikom Wairatpanij zapewnił, że tajlandzki rząd i parlament podejmują wiele starań, których celem jest stwarzanie lepszych warunków do rozwoju kraju.

Marszałek Bogdan Borusewicz zadeklarował poparcie Polski w negocjacjach dotyczących umowy o partnerstwie Tajlandii z Unią Europejską.

Tajlandia to największy partner handlowy Polski w Azji południowo-wschodniej. W listopadzie 2012 r. szef polskiego rządu Donald Tusk i premier Królestwa Tajlandii Yingluck Shinawatra zdecydowali o ustanowieniu stałego mechanizmu współpracy politycznej i gospodarczej między oboma krajami. Według danych Ministerstwa Gospodarki, obroty towarowe w 2011 r. wyniosły 1,2 mld dolarów. Polska importuje z Tajlandii podzespoły sprzętu komputerowego, kamienie szlachetne i artykuły spożywcze, a eksportuje tam maszyny i artykuły spożywcze. Od 2009 r. utrzymuje się tendencja wzrostowa obrotów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.