Narzędzia:

6–7 kwietnia 2013 r.

06.04.2013

W Marsylii odbył się I Szczyt Przewodniczących Parlamentów Unii dla Śródziemnomorza. Polskę reprezentowali marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.

Podczas szczytu, zwołanego z inicjatywy przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza Martina Schulza, przewodniczący parlamentów zapoznali się z wnioskami ze spotkania lokalnych i regionalnych władz basenu Morza Śródziemnego oraz propozycjami Obywatelskiego Forum Śródziemnomorskiego Fundacji im. Anny Lindh. Marsylskie spotkanie zakończyło się przyjęciem deklaracji.

W trakcie debaty marszałek Bogdan Borusewicz pozytywnie ocenił połączenie szczytu Unii dla Śródziemnomorza ze spotkaniem organizacji pozarządowych i samorządów. Zdaniem marszałka, nadaje to nową dynamikę współpracy eurośródziemnomorskiej i oferuje nowe płaszczyzny działania. Odnosząc się do sytuacji państw w basenie Morza Śródziemnego, marszałek stwierdził: „Cieszą mnie badania, które pokazują, że obywatele państw na południu, w obszarze Morza Śródziemnego, wyznają te same wartości, które były ważne dla europejczyków w różnych okresach. Demokracja i prawa człowieka wciąż są dla nas bardzo istotne. To, że badania wskazują na coraz większe poparcie tych wartości, jest dla mnie rzeczą niezmiernie pozytywną. Niemniej jednak, w tej chwili, dwa lata po Wiośnie Arabskiej możemy już wyciągnąć pewne wnioski. Po okresie entuzjazmu przyszło rozczarowanie, które widać we wszystkich tych krajach. Rozczarowanie to jest skutkiem oczekiwań obywateli, którym wydawało się, że po zniesieniu dyktatur natychmiast nastąpi poprawa we wszystkich dziedzinach życia. Oczywiście, tak się nie stało, dlatego zrozumiałe jest to rozczarowanie”.

Marszałek Bogdan Borusewicz zaproponował, by w pierwszym punkcie deklaracji wyraźnie wskazać na poparcie Unii dla procesów demokratycznych zachodzących w państwach południowej i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Podczas szczytu odbywały się też spotkania bilateralne. 7 kwietnia 2013 r. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich spotkali się z przewodniczącym Senatu Islamskiej Republiki Mauretanii Mohamedem El Hadjem, z przewodniczącym Szury Arabskiej Republiki Egiptu Ahmedem Fahmy, a także z przewodniczącym Konstytuanty Republiki Tunezyjskiej Mustaphą Ben Jaafarem.

Podczas spotkania z przewodniczącym Senatu Mauretanii dokonano wymiany poglądów na temat sytuacji w regionie i możliwości rozwoju współpracy dwustronnej. Marszałek Bogdan Borusewicz zaprosił przewodniczącego Senatu Mauretanii do złożenia wizyty w Polsce.

Podczas rozmów z przewodniczącym egipskiej Szury Ahmedem Fahmy wiele uwagi poświęcono przede wszystkim obecnej sytuacji w Egipcie.

W trakcie spotkania z przewodniczącym Konstytuanty Tunezji Ben Jaafarem marszałek Bogdan Borusewicz i wicemarszałek Jerzy Wenderlich zapoznali się z sytuacją polityczną tego kraju po rekonstrukcji rządu. Przewodniczący Ben Jaafar podkreślił, że Tunezja wciąż pozostaje pod wrażeniem polskiego sukcesu transformacyjnego i gotowa jest korzystać z naszych doświadczeń. Jak mówił marszałek Bogdan Borusewicz, Polacy pilnie śledzą rozwój wydarzeń w Tunezji. Właśnie Tunezja spośród innych państw, które przeżyły Arabską Wiosnę, pod wieloma względami jest odpowiednim partnerem dla Polski.

Członkowie powstałej w 2008 r. Unii dla Śródziemnomorza to 27 państw UE oraz: Albania, Algieria, Autonomia Palestyńska, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, Mauretania, Monako, Syria, Tunezja i Turcja.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.