Narzędzia:

24–28 października 2012 r.

24.10.2012

Marszałek Bogdan Borusewicz przebywał z wizytą w Birmie i Tajlandii. 25 października spotkał się z przewodniczącymi obu izb birmańskiego parlamentu – Thura Shwe Mannem i Khin Aung Myintem, a także z Aung San Suu Kyi, liderką opozycji, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla i Nagrody im. Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski walczącym o prawa człowieka.
Przewodniczący izby wyższej birmańskiego parlamentu Thura Shwe Mann zachęcał polskich przedsiębiorców do inwestowania w jego kraju. Marszałek Senatu podkreślił, że „jeżeli mają tu być inwestorzy, musi być pewność demokratyzacji Birmy”. Przewodniczący zapewnił, że nie będzie odwrotu od demokratyzacji w jego kraju.
Podczas spotkania z liderką birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi marszałek Bogdan Borusewicz zaprosił ją do złożenia wizyty w Polsce. Zaproszenie zostało przyjęte. Marszałek Bogdan Borusewicz pytał też liderkę birmańskiej opozycji o więźniów politycznych w Birmie, o to, czy wszyscy zostali wypuszczeni. „Jest jeszcze około 200 więźniów politycznych, których władza traktuje jako więźniów kryminalnych” – poinformował.
Jak powiedział po spotkaniu marszałek Senatu, Suu Kyi „jest ostrożną optymistką”. Jak mówiła, przestrzeń demokratycznych przemian w Birmie nie jest szeroka i może nastąpić odwrót od nich. Suu Kyi apelowała, by „obserwować sytuację w jej kraju i wyciągać wnioski”. Zdaniem marszałka Senatu, obecnie junta wojskowa w Birmie ma większe problemy we własnych szeregach niż z opozycją. „Z panią Suu Kyi poszukiwaliśmy analogii między przemianami demokratycznymi w Polsce i Birmie. U nas decydująca była przegrana starego systemu w wyborach, a nie zmiany w prawie” – podkreślił marszałek.
Podczas oficjalnej wizyty w Birmie marszałek Senatu spotkał się także z prezydentem tego kraju Theinem Seinem. „Dla prezydenta Theina Seina Polska jest przykładem przejścia od dyktatury do demokracji” – powiedział marszałek po spotkaniu. „Starałem się przybliżyć mu, jak demokracja przełożyła się na rozwój Polski i wzrost poziomu życia” – podkreślił. Marszałek Bogdan Borusewicz dodał, że prezydent Thein Sein zachęcał do inwestowania w Birmie i przyjazdu polskich biznesmenów. Marszałek zwrócił uwagę, że Birma ma m.in. bogate złoża gazu, a także korzystne położenie geograficzne względem dużych rynków azjatyckich.
Celem wizyty marszałka w Birmie było wspieranie demokratycznych przemian w tym kraju. Po prawie 50 latach rządów junty wojskowej w 2011 r. władzę w Birmie przejął cywilny rząd, kontrolowany jednak wciąż przez wojsko, który wyraził chęć dialogu z demokratyczną opozycją i przywrócił legalność partii NLD. W kwietniu 2012 r. w uzupełniających wyborach parlamentarnych partia liderki opozycji i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi – Liga na rzecz Demokracji – zdobyła 43 z 45 mandatów. Deputowaną została też sama Suu Kyi.
Podczas jednodniowej wizyty w Tajlandii marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Senatu Nikomem Wairatpanijem. Politycy rozmawiali m.in. na temat dotychczasowej i dalszej współpracy parlamentarnej między obu krajami. Marszałek zaprosił przewodniczącego do złożenia wizyty w Polsce. Wygłosił także przemówienie na forum tajskiego Senatu, poświęcone tradycjom polskiego parlamentu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.