Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Pawłem Łatuszką

sprawy międzynarodowe 14.07.2022
fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

14 lipca br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął Pawła Łatuszkę, Przewodniczącego Narodowego Zarządu Antykryzysowego, członka Prezydium Rady Koordynacyjnej ds. Przekazania Władzy na Białorusi, byłego ambasadora Republiki Białorusi w Polsce.

Paweł Łatuszka zaapelował w imieniu środowisk demokratycznych na Białorusi i na uchodźctwie o ciągłe podnoszenie na forum międzynarodowym kwestii represji politycznych, wymierzonych przez białoruski reżim w działaczy opozycji demokratycznej. Przedstawił sytuację tych środowisk, statystyki związane z liczbą więźniów politycznych na Białorusi oraz metody stosowane przez funkcjonariuszy reżimu naruszające godność i prawa człowieka aresztowanych oraz represjonowanych. Wyraził gotowość do współpracy z senatorami RP na rzecz nagłaśniania sytuacji na Białorusi. Wskazywał na wsparcie, którego organizacje opozycji białoruskiej udzielają Ukrainie walczącej z rosyjskim najeźdźcą.

Marszałek Tomasz Grodzki podtrzymał swoje wcześniejsze jednoznaczne deklaracje o gotowości do wspierania narodu białoruskiego, pragnącego wolności i dążącego do budowaniu demokracji w swoim kraju.

Marszałek Senatu i Przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego omówili także sprawę obecności Białorusinów na polskim rynku pracy. Marszałek Senatu RP zauważył, że w wielu branżach polskiej gospodarki pracownicy z Białorusi odznaczający się dobrymi kwalifikacjami są bardzo potrzebni i mile widziani przez polskich przedsiębiorców.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i jej wpływie na rozwój samorządności.