Narzędzia:

Wizyta Marszałka Senatu RP i senatorów w Królestwie Marokańskim

27.05.2022
Podpisanie deklaracji przez Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego i przewodniczącego Izby Doradców Maroka Enaama Mayarę. Fot. Hubert Pielas.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Królestwie Marokańskim na zaproszenie przewodniczącego Izby Doradców Enaama Mayary.

Celem wizyty jest promowanie zacieśniania więzi parlamentarnych, ekonomicznych i turystycznych z Królestwem Marokańskim, z którym od lat Polskę łączą bardzo dobre relacje. Istotnym celem wyjazdu do Maroka jest także próba przekonania gospodarzy do mocniejszego potępienia agresji Rosji na Ukrainę i przekazanie polskiego stanowiska w tej sprawie, a także wznowienie dialogu parlamentarnego na najwyższym szczeblu po dłuższej przerwie spowodowanej m.in. pandemią covid-19, również w świetle nowych wyzwań, jakie stawia obecna sytuacja międzynarodowa zarówno w Europie, jak i w Afryce.

W skład delegacji wchodzą wiceprzewodniczący senackiej Grupy Polsko-Marokańskiej Aleksander Pociej oraz senator Marek Borowski.

Senacka delegacja spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów (izby niższej marokańskiego parlamentu) Rachidem Talbim El Alamim. Rozmawiano o stabilizacyjnej roli Maroka w regionie oraz współpracy politycznej, społecznej i gospodarczej tego kraju z Polską i Unią Europejską.

„Relacje marokańsko-polskie są od lat bardzo dobre. Mamy wspólny pogląd na ogromną większość spraw dotyczących Maroka i Polski, ale również spraw międzynarodowych, szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa i konfliktów, które toczą się w różnych częściach świata” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu z Rachidem Talbim El Alamim.

Marszałek Senatu RP i senatorzy spotkali się z przewodniczącym Izby Doradców (izby wyższej w Maroku) Enaamem Mayarą. Podpisano oświadczenie o wzmocnieniu współpracy parlamentarnej między marokańską Izbą Doradców a polskim Senatem oraz dialogu na rzecz zakończenia agresji Rosji na Ukrainę. Marszałek Tomasz Grodzki i przewodniczący Enaam Mayara zadeklarowali „pragnienie ustanowienia regularnego dialogu parlamentarnego, który przyczyni się do ujednolicenia perspektyw i osiągnięcia wspólnych aspiracji w zakresie promowania pokoju, stabilności i rozwoju”.

Polska i Maroko nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1959 r. Ostatni raz senacka delegacja złożyła wizytę w tym kraju osiem lat temu. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zauważył, że Marokańczycy i Polacy podzielają wiele wspólnych wartości, które spajają świat, w tym poszanowanie praw człowieka, stabilności i zrozumienia dla różnorodności. „Najważniejsze jest to, że w czasach, gdy świat zmaga się z różnymi jawnymi czy niejawnymi konfliktami od Sahelu po Ukrainę, łączy nas pragnienie, aby wszystkie te wojny i konflikty jak najszybciej w sposób pokojowy się zakończyły” – ocenił.

Polska delegacja złożyła wieniec na grobie Mohammeda V i Hassana II. Król Muhammad w 1954 r. doprowadził do odzyskania przez Maroko niepodległości.

W drugim dniu wizyty w Królestwie Marokańskim Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z senatorami Aleksandrem Pociejem i Markiem Borowskim złożył kwiaty na grobie generała Stanisława Gano na cmentarzu chrześcijańskim w Casablance. Gano był pułkownikiem piechoty Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych. Opisywany przez jemu współczesnych jako wybitny umysł. W czasie I wojny światowej został zmobilizowany do armii rosyjskiej jako chorąży rezerwy. W 1918 r. przedostał się przez front do kraju w obawie przed aresztowaniem przez bolszewików. W 1924 r. otrzymał tytuł oficera Sztabu Generalnego. Na początku 1939 r. pracował w Instytucie Technicznym – jednostce zajmującej się przygotowaniem materiałowym działań specjalnych. Po wybuchu II wojny światowej został oficerem Sztabu Naczelnego Wodza. W czasie wojny pełnił funkcję szefa polskiego wywiadu wojskowego. Przyznano mu wiele odznaczeń, w tym order Virtuti Militari, Krzyż Zasługi, odznaczenia fińskie, czechosłowackie, francuskie i amerykańskie. Po wojnie komunistyczny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej odebrał mu obywatelstwo polskie. Zmarł na uchodźstwie.

Polska delegacja złożyła wizytę przewodniczącemu regionu Casablanca-Settat Abdellatifowi Maazouzemu. Z tym przedstawicielem władz lokalnych rozmawiano o polsko-marokańskich kontaktach gospodarczych, funkcjonowaniu polskich firm w Casablance i wymianie handlowej.

Następnie Marszałek Grodzki wraz z senatorami spotkał się z przewodniczącym Konfederacji Generalnej Przedsiębiorstw Marokańskich w Casablance Chakibą Alją. Organizacja zrzesza 90 tys. firm. Tematem rozmów był m.in. import zboża przez Maroko przy zamkniętych drogach przez Morze Czarne. Marszałek Senatu RP ocenił, że marokański rynek jest otwarty i chłonny. „Będziemy zachęcać polskich przedsiębiorców przez grupy przyjaźni polsko-marokańskiej, aby zainteresowali się inwestowaniem w Maroku, kraju stabilnym, przewidywalnym i odpowiedzialnym” – powiedział.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z Polakami mieszkającymi w Maroku. „Chciałbym wyrazić autentyczną radość, że to, co jest obowiązkiem, ale także honorem i zaszczytem Senatu – opieka nad Polonią – udaje nam się realizować praktycznie w każdym miejscu, gdzie podróżujemy. Losy rzucają nas w różne strony świata, ale Polskę zawsze nosimy w sercu” – zwrócił się do rodaków zgromadzonych w siedzibie dawnego Konsulatu Generalnego RP w Casablance Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Ostatniego dnia wizyty odbyło się spotkanie senackiej delegacji z przewodniczącym Wspólnej Komisji Parlamentarnej Maroko – Unia Europejska Lahcenem Haddadem. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki i senator Marek Borowski rozmawiali z przewodniczącym o bezpieczeństwie i niezależności państw europejskich, polskich doświadczeniach związanych z członkostwem w Unii Europejskiej, współpracy turystycznej. Marszałek Senatu RP ocenił, że polityczne stosunki polsko-marokańskie są bardzo dobre. Dyskutowano o możliwościach współpracy w obszarze energetyki odnawialnej.
 
Spotkanie z szefem rządu Królestwa Marokańskiego Azizem Akhannouszem było poświęcone omówieniu relacji dwustronnych, w szczególności perspektywom rozwoju polsko-marokańskich stosunków gospodarczych. Omówiono także wpływ agresji Rosji na Ukrainę na region Magrebu m.in. w kontekście problemów z importem zbóż z Ukrainy. Podniesione zostały kwestie związane ze współpracą Maroka i Polski na rzecz bezpieczeństwa zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i Afryce Północnej i Sahelu.
 
„Rozmawialiśmy o bardzo wielu tematach, w tym co naturalne, wojny w Ukrainie, gdzie agresja Rosji na niepodległy, suwerenny kraj burzy porządek światowy i dotyka wielu krajów, w tym Maroka, choćby gdy chodzi o import zboża” – mówił Marszałek Grodzki, podsumowując całą wizytę.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Ministrem Wyżywienia i Rolnictwa RFN

Prof. Tomasz Grodzki i minister Cem Őzdemir rozmawiali między innymi o sytuacji w Ukrainie.

Marszałek Senatu RP przyjął parlamentarzystów z Nowej Zelandii

26 maja Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce Przewodniczącego Izby Reprezentantów Nowej Zelandii Trevora Mallarda wraz z delegacją.

Spotkanie Marszałka Senatu RP wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy

25 maja br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Olenę Kondratiuk. Wizyta była związana z misją wiceprzewodniczącej w krajach UE w celu uzyskania poparcia dla przyznania Ukrainie statusu kandydata.