Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy

25.05.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

25 maja br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Olenę Kondratiuk. W spotkaniu uczestniczyła także wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka. Wizyta była związana z misją wiceprzewodniczącej Rady Najwyższej Ukrainy w krajach UE w celu uzyskania poparcia parlamentarzystów dla przyznania Ukrainie statusu kandydata oraz zapewnienia dostaw ciężkiego uzbrojenia.

Marszałek Tomasz Grodzki oświadczył, że poparcie wniosku Ukrainy i wspieranie jej w obliczu niczym nie uzasadnionej agresji jest moralnym obowiązkiem wolnego świata. Zapewnił jednocześnie, że Senat podczas kontaktów międzynarodowych występuje jako rzecznik niepodległości i integralności Ukrainy.

Podczas rozmowy poruszono m.in. kwestie związane z pobytem w Polsce ukraińskich uchodźców, w szczególności z zapewnieniem ciągłości edukacji dzieci i młodzieży. Wskazano na rosnące koszty prowadzonej przez Rosję wojny na wyczerpanie. Zwrócono uwagę, że kraje, które teraz nie angażują się mocno, przypuszczalnie będą pierwsze w kolejce do udziału w odbudowie Ukrainy. Wiceprzewodnicząca Olena Kondratiuk mówiła też o wykorzystywaniu przez Rosję globalnych konsekwencji zablokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka zwróciła uwagę na brak wytycznych resortu edukacji w sprawie rozpoczęcia nauki 1 września przez ukraińskich uczniów i zaświadczeń, które pozwoliłyby im nie stracić ukraińskiego roku szkolnego 2021/22. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy podkreśliła, że młodzi Ukraińcy lepiej odnajdują się w polskich szkołach niż w estońskich. Marszałek Tomasz Grodzki przypomniał, że w Polsce urodziło się już 2500 ukraińskich dzieci.

Jak wskazywano, nowym zjawiskiem jest konieczność pozyskania zagranicznej pomocy prawnej na forach międzynarodowych w celu przeciwstawienia się prowokacyjnym oskarżeniom ze strony Federacji Rosyjskiej. Przewodnicząca Olena Kondratiuk zgodziła się z opinią, że napaść na Ukrainę jest najprawdopodobniej wynikiem nienawiści prezydenta Federacji Rosyjskiej do narodu ukraińskiego. Zwróciła uwagę, że świadectwem intencji agresora było umieszczenie jej i jej męża na listach proskrypcyjnych. Jej zdaniem cena za odmowę ukorzenia się przed Rosją jest bardzo wysoka, ale Ukraińcy, płacąc ją, ostatecznie określili się jako naród.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP wziął udział w Naradzie Ambasadorów

Jesteśmy całkowicie świadomi ogromnie ważnej roli, jaką odgrywacie jako reprezentanci Rzeczypospolitej. Senat pozostaje dla Państwa otwarty – powiedział prof. Tomasz Grodzki do uczestników dorocznej narady polskich ambasadorów.

Konferencja na temat migracji w Stambule

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz senator Margareta Budner uczestniczą w konferencji organizowanej przez Unię Międzyparlamentarną oraz Wielkie Narodowe Zgromadzenie Turcji.

Wizyta wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej w Genewie

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w sesji Komitetu Zarządzającego Parlamentarnej Konferencji ds. Światowej Organizacji Handlu (WTO).