Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z przewodniczącą Sejmasu

sprawy międzynarodowe 11.04.2022
Fot Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

11 kwietnia br. Marszałek Senatu RP profesor Tomasz Grodzki spotkał się z przebywającą z roboczą wizytą w Polsce przewodniczącą litewskiego Sejmasu Viktoriją Čmilytė-Nielsen. Podczas ponadgodzinnego spotkania omówiono problemy składające się na bieżącą europejską agendę, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę.

W rozmowie udział wzięli także Wicemarszałkini Senatu R, Gabriela Morawska-Stanecka oraz wiceprzewodniczący Sejmasu Paulius Saudargas.

Przewodnicząca Viktorija Čmilytė-Nielsen wyraziła wielkie uznanie dla polskiego społeczeństwa, które stanęło w obliczu bezprecedensowego napływu uchodźców. Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że idea solidarności jest żywa dzięki postawie Polek i Polaków. Marszałek nawiązał do niedawnego spotkania z premier Mołdawii, zwracając uwagę, że jej kraj przyjął największą liczbę uchodźców wojennych na głowę mieszkańca. Prof. Tomasz Grodzki potwierdził, że popiera zdecydowanie jak najszybszy akces Ukrainy do Unii Europejskiej.

W czasie spotkania poruszono ponadto problemy funkcjonowania w Litwie szkół polskich, perspektyw kontynuacji współpracy wyszehradzkiej, optymalnego formatu w relacjach państw Unii Europejskiej z Chinami oraz możliwości przyczynienia się do zaspokojenia potrzeb energetycznych Mołdawii

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

27 czerwca br. wizytę w Polsce rozpoczęła Grupa Przyjaźni Parlamentarnej Islamskiej Republiki Iranu i Rzeczypospolitej Polskiej. Irańscy parlamentarzyści odwiedzili Gorzów Wielkopolski, gdzie spotkali się m.in. z lubuskimi przedsiębiorcami.

Konferencja „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”

Podczas dyskusji w Senacie na temat sposobów uniezależnienia energetycznego Polski podkreślano, że trzeba szukać wiarygodnych i stabilnych dostawców surowców energetycznych i korzystać z nowoczesnych technologii.

Prace w komisjach senackich – 27 czerwca 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.