Narzędzia:

8–11 października 2021 r.

11.10.2021

8–11 października 2021 r. w Lizbonie odbyła się doroczna 67. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, w której uczestniczyli senatorowie Paweł Arndt, Rafał Ślusarz i Bogdan Zdrojewski, członkowie polskiej delegacji do Zgromadzenia.     

Podczas sesji debatowano m.in. na temat podejmowanych działań na rzecz rozwoju demokracji, wzrastającego zagrożenia handlem ludźmi i narkotykami, cyberbezpieczeństwa i rozwoju nowych technologii militarnych, stosunków NATO – Rosja i NATO – Chiny, wycofania wojsk sojuszniczych z Afganistanu, obecnych kryzysów humanitarnych i uchodźczych, walki z pandemią koronawirusa i terroryzmem. Senatorowie pracowali w 3 komisjach: Komisji Politycznej (senator Bogdan Zdrojewski), Komisji Obrony i Bezpieczeństwa (senator Rafał Ślusarz) oraz Komisji Obywatelskiego Wymiaru Bezpieczeństwa (senator Paweł Arndt).

Podczas sesji plenarnej przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Gerald Connolly stwierdził, że  zasadniczą rolą NATO jest obrona najważniejszych wartości. „Taką wartością jest demokracja” – podkreślił. Gerald Connolly jednogłośnie uzyskał reelekcję na stanowisko przewodniczącego ZP NATO. Uczestniczący w obradach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że „7 dekad pokoju wśród państw alianckich to nasze wielkie osiągnięcie”. W sesji wzięła także udział spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która otrzymała nagrodę „Kobiety dla Pokoju i Bezpieczeństwa”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

Wojna w Ukrainie zdominowała rozmowę Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Spotkanie senatorów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Senatorowie spotkali się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem. Dyskusję zdominowała strategia UE w obliczu wojny w Ukrainie.