Narzędzia:

2–3 listopada 2021 r.

sprawy międzynarodowe 03.11.2021

2–3 listopada 2021 r. marszałek Tomasz Grodzki wraz z delegacją przebywał w Kopenhadze, gdzie m.in. brał udział w 73. sesji plenarnej Rady Nordyckiej. Marszałkowi Senatu RP towarzyszyła przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera.

Pierwszego dnia wizyty, 2 listopada, marszałek Senatu wziął udział w ceremonii wręczenia nagród Rady Nordyckiej, która przyznaje je co roku w dziedzinie literatury, literatury dziecięcej i młodzieżowej, filmu, muzyki, ochrony środowiska twórcom z krajów tworzących Radę. W tym roku uhonorowano m.in duński film „Flee”, nagrodę literacką otrzymała pisarka z Grenlandii Niviaq Korneliussen, a muzyczną – wokalistka z Wysp Owczych Eivør Pálsdóttir.

3 listopada marszałek i przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera spotkali się z przewodniczącym parlamentu Danii Henrikiem Damem Kristensenem. W czasie spotkania poruszono m.in. kwestie przeciwdziałania pandemii COVID-19, gazociągu Baltic Pipe i sytuacji na rynkach pracy w obu krajach. Marszałek wziął także udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw Rady Nordyckiej, podczas którego zadeklarował, że Senat będzie robić wszystko, by utrzymać Polskę w dobrych relacjach z krajami Europy Zachodniej.

Marszałek Tomasz Grodzki wystąpił podczas 73. sesji Rady Nordyckiej, która odbyła się w Kopenhadze. Jak powiedział, „Senat RP jest głównym konstytucyjnym ośrodkiem władzy stojącym na straży przestrzegania prawa, niezależności sądów oraz respektowania praw człowieka, a demokratyczna większość w Senacie jest głęboko przekonana, że działania, jakie podejmujemy w tym zakresie, wyraźnie definiują Polskę na międzynarodowej scenie”.

Marszałek Senatu apelował też, by nie postrzegać Polski wyłącznie przez pryzmat partii rządzącej. Poruszył także temat współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaznaczył, że kraje nordyckie, m.in. ze względu na położenie geograficzne, są ważnym partnerem Polski w działaniach NATO. Przypomniał, że w 2022 r. Polska obejmie prezydencję w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. „Postaramy się wykorzystać ten fakt w dążeniu do łagodzenia napięć w regionie” – zadeklarował.

Marszałek Senatu wraz z delegacją spotkał się także z dyrektorem generalnym Danish Health Authority Sorenem Brostromem. Tematem rozmowy była walka z pandemią COVID-19. Omówiono obecną sytuację w obydwu krajach i perspektywy na najbliższe miesiące. Rozmawiano również zmiany w systemie opieki zdrowotnej, które wymusza obecna rzeczywistość.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu przyjął Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Marszałek Senatu RP rozmawiał z ambasadorem Chin w Polsce o bieżących relacjach polsko-chińskich i roli parlamentów w kształtowaniu stosunków dwustronnych.

Marszałek Senatu spotkał się z ambasador Słowenii

Marszałek Senatu przyjął kończącą misję w naszym kraju ambasador Słowenii.

Rozmowa Marszałka Senatu RP z szefem MSZ Armenii

19 lipca br. prof. Tomasz Grodzki przyjął ministra spraw zagranicznych Republiki Armenii Ararata Mirzoyana, który wraz z delegacją złożył oficjalną wizytę w Polsce.