Narzędzia:

17 września 2021 r.

17.09.2021

Marszałek Tomasz Grodzki przyjął 17 września 2021 r. premier Republiki Litewskiej Ingrid Šymonitė, przebywającą w Polsce w związku z polsko-litewskimi konsultacjami rządowymi. Premier Litwy zwróciła uwagę, że jej wizyta odbywa się w szczególnym czasie, w roku rocznic ważnych dla obu krajów – 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o kryzysie migracyjnym na wschodniej granicy Unii Europejskiej, która przebiega przez Polskę i Litwę. Jak wskazała premier Ingrid Šymonitė, działania władz Białorusi, polegające na naruszaniu granicy przez specjalnie w tym celu sprowadzanych tam migrantów, państwa graniczne Unii Europejskiej postrzegają we właściwym kontekście. Dlatego wspólne stanowisko Polski i Litwy w kwestii bezpieczeństwa jest ważne także w relacjach z sojusznikami. Premier Litwy podkreśliła też, że bezpieczeństwo Europy  – również bezpieczeństwo energetyczne – musi mieć charakter transatlantycki.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że niezależnie od podziałów politycznych w tych kwestiach obowiązuje w Polsce  konsensus. Przywołał jednocześnie trójstronne zgromadzenie parlamentarne Polski, Litwy i Ukrainy, w ramach którego podejmowane są inicjatywy zmierzające do przybliżenia zachodnim partnerom problemów naszego regionu. Poinformował, że podczas swojej wizyty oficjalnej w Niemczech przedstawiał stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2. W jego ocenie niezależność energetyczna oznacza niepodległość strategiczną.

Podczas spotkania rozmawiano także o sytuacji epidemiologicznej w obu krajach. Jak podkreślali politycy, najważniejszy jest obecnie poziom zaszczepienia społeczeństwa. Premier Ingrid Šymonitė zwróciła uwagę, że koniunktura związana z ruchami antyszczepionkowymi „przekierowała” rosyjskie działania dezinformacyjne na zaognianie podziałów wewnątrz krajów Zachodu, a nie pomiędzy nimi.

Marszałek Senatu i premier Litwy poruszyli także temat kampanii wyborczej do Bundestagu w Niemczech, a także wyborów do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

Wojna w Ukrainie zdominowała rozmowę Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Spotkanie senatorów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Senatorowie spotkali się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem. Dyskusję zdominowała strategia UE w obliczu wojny w Ukrainie.