Narzędzia:

23 lutego 2021 r.

sprawy międzynarodowe 23.02.2021

23 lutego 2021 r. marszałek Tomasz Grodzki odbył wideorozmowę z przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Čmilytė-Nielsen i przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Razumkowem, poświęconą omówieniu współpracy parlamentarnej w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy.

Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że planowana w lipcu 2021 r. sesja zgromadzenia bez przeszkód będzie się mogła obyć w Warszawie. W jego przekonaniu nieunikniona będzie wówczas dyskusja na temat skutków pandemii dla sytuacji międzynarodowej i debata nad tym, czy jest jeszcze możliwość powrotu do modelu współpracy sprzed pandemii. Marszałek Tomasz Grodzki zapewnił, że podczas sesji zostanie poruszony temat aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, kryteriów, jakie będzie musiała spełnić, a także to, w jaki sposób Polska i Litwa mogą poprzeć jej kandydaturę do członkostwa w tych organizacjach. W ocenie marszałka Senatu ważnym tematem będzie także utrzymanie wspólnej polityki wobec Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi. Tematy konieczne do omówienia to również rozwój infrastruktury dla wzmocnienia pozycji regionu (Via Carpatia) oraz dziedzictwo kulturowe jako element dialogu międzynarodowego w naszej części Europy.

Przewodnicząca Viktorija Čmilytė-Nielsen wyraziła pogląd, że dialog parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy ma kluczowe znaczenie, podobnie jak wspólne działania na forach i w organizacjach międzynarodowych. Podkreśliła, że zgromadzenie parlamentów 3 krajów jest szczególnym formatem, który należy rozwijać. Przewodnicząca zaproponowała, by walka z COVID-19, a także umożliwienie innym niż unijne państwom dostępu do szczepień było jednym z tematów sesji w Warszawie. W jej ocenie członkostwo Ukrainy w UE i NATO byłoby istotnym wsparciem dla Gruzji i Republiki Mołdawii. Przewodnicząca Viktorija Čmilytė-Nielsen zaproponowała rozważenie zaproszenia na sesję przewodniczących tych parlamentów. W jej ocenie w agendzie lipcowego spotkania powinna się także znaleźć sytuacja białoruskiej opozycji w kontekście rozważenia wszelkich możliwych narzędzi jej wsparcia.

Przewodniczący Dmytro Razumkow powiedział, że podstawą pogłębienia relacji między państwami jest współpraca parlamentarna, zwłaszcza działania trójstronnego zgromadzenia. Wyraził pogląd, że Ukraina ceni sobie stałe poparcie, którego Polska i Litwa udzielają jej na forach międzynarodowych. W ocenie przewodniczącego podczas sesji w Warszawie warto się skupić na takich kwestiach, jak dążenia Ukrainy do członkostwa w UE i NATO, osiągnięcie celów na terenie anektowanego Krymu poprzez formułę Platformy Krymskiej, a także wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie poprzez pogłębienie współpracy z USA, zwłaszcza z Kongresem Stanów Zjednoczonych. Istotne jest także zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo energetyczne i kwestię gazociągu Nord Stream2.

 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z przewodniczącym Parlamentu Estonii

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Lauriem Hussarem o bezpieczeństwie w regionie, pomocy Ukrainie, a także o współpracy w ramach NATO oraz z państwami bałtyckimi i nordyckimi.

148. sesja Zgromadzenia Unii Międzyparlamentarnej w Genewie

Senatorowie z Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej: Gabriela Morawska-Stanecka, Stanisław Gawłowski i Wiktor Durlak uczestniczą w 148. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej.

Marszałek Senatu z oficjalną wizytą w Rumunii

18–19 marca 2024 r. marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją przebywała z oficjalną wizytą w Rumunii. Wizyta odbyła się na zaproszenie przewodniczącego Senatu Rumunii.