Narzędzia:

19 stycznia 2021 r.

zdrowie sprawy międzynarodowe 19.01.2021

W Senacie 19 stycznia 2021 r. odbyło się posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, którego tematem był sukces Izraela w przeprowadzaniu szczepień przeciwko COVID-19. O strategii działań w tym zakresie mówił przewodniczący Krajowej Rady Eksperckiej ds. COVID-19 przy Kancelarii Premiera Izraela prof. Ran Balicer. Jak podkreślił marszałek Tomasz Grodzki, spotkanie nie dotyczy spraw politycznych, tylko koncentruje się na aspektach zdrowotnych, tak ważnych w dobie pandemii. „Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem sprawności i efektywności systemu szczepień w zaprzyjaźnionym państwie Izrael” – podkreślił. Zapewnił, że jako lekarz, który przez lata prowadził szpital zakaźny, z przyjemnością będzie się przysłuchiwał obradom.

Podczas posiedzenia prof. Ran Balicer przedstawił założenia systemu opieki zdrowotnej w Izraelu. Jak mówił, każdy z ok. 9 mln obywateli ma zapewnioną opiekę zdrowotną finansowaną przez państwo. System opiera się na 4 kasach chorych, zintegrowanych pod względem medycznym i logistycznym. Zapewniają one każdemu pacjentowi kompleksową opiekę zarówno na poziomie podstawowym, jak i specjalistycznym. Obywatele mają prawo do zmiany kasy chorych. Jak poinformował prof. Ran Balicer, równolegle ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w grudniu 2020 r. rozpoczęło się planowanie akcji szczepień, gdy tylko potwierdzono bliski termin rozpoczęcia dostaw szczepionek. „Izrael przechodzi teraz przez najcięższą falę epidemii – ponad 10 tys. zakażeń i ok. 150 ciężkich przypadków dziennie. Zwiększenie liczby zakażeń zbiega się z intensyfikacją akcji szczepionkowej. Staramy się jak najszybciej szczepić, aby zneutralizować ten wzrost” – wyjaśniał. Jak dodał, szczepienia trwają od 4 tygodni, a do tej pory udało się zaszczepić pierwszą dawką ok. 25% populacji. Szczepienia odbywają się przez 7 dni w tygodniu, 12 godzin na dobę, w 300 punktach szczepiennych, do których szczepionki są dostarczane z wyposażonego w specjalistyczne zamrażarki centrum. Prof. Ran Balicer zaznaczył, że punkty szczepień przygotowują się do pracy 24 godziny na dobę, obecnie nie ma jednak takiej potrzeby. Szczepienia odbywają się zgodnie z przyjętym podziałem na grupy. Do pierwszej grupy zakwalifikowano personel medyczny, a do drugiej – osoby powyżej 60. roku życia. Jak podkreślił, system jest elastyczny, tak aby nie marnowała się żadna dawka szczepionki; do tej pory zmarnowało się mniej niż 0,1% dawek. Jeśli miałaby się zmarnować jakaś szczepionka, zostaje ona podana pierwszej chętnej osobie, która się zgłosi.

Prof. Ran Balicer podkreślił też znaczenie gromadzenia i analizy danych. Jak mówił, informacje o wszystkich zaszczepionych trafiają do centralnej bazy danych. Umożliwia to szybką ocenę realizacji programu. Według niego Izrael ma bardzo dobrze funkcjonujący system gromadzenia danych o pacjentach, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie efektywności systemu, optymalizacja leczenia chorych, a także przewidywanie przyszłych zagrożeń i przeciwdziałanie im.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że 25% populacji, która otrzyma niedługo drugą dawkę szczepionki, to bardzo dużo. Jak zaznaczył, do tej liczby należy dodać ozdrowieńców, u których także wytworzyła się odporność. W tym kontekście pytał o możliwość złagodzenia restrykcji. Odpowiadając, prof. Ran Balicer stwierdził, że będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy nastąpi znaczne zmniejszenie liczby nowych zakażeń i nowych przypadków o ostrym przebiegu. Przypomniał również, że należy mieć na uwadze nową mutację wirusa, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii.

Senator Alicja Chybicka pytała o szczepienie osób po transplantacjach. Jak poinformował  prof. Ran Balicer, będą oni szczepieni, także dlatego, że są szczególnie narażeni na infekcje i wystąpienie groźnego przebiegu choroby.

„Izrael inspiruje w wielu aspektach. Nie ma natomiast ważniejszej sprawy niż kwestia pandemii. Nie ma ważniejszej sprawy niż kwestia szczepień i zabezpieczenia naszych społeczeństw” –  powiedział przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej poseł Michał Szczerba. Jak ocenił, Izrael imponuje zarówno szybkością reakcji na pandemię, jak i szybkością przeprowadzania szczepień. Według posła 25% zaszczepionej populacji w ciągu 4 tygodni pokazuje, że izraelski plan zaszczepienia do końca marca 2021 r. wszystkich osób powyżej 16. roku życia może zostać zrealizowany.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.