Narzędzia:

3 lutego 2020 r.

sprawy międzynarodowe 03.02.2020

Marszałek Tomasz Grodzki przyjął 3 lutego 2020 r. prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W spotkaniu wzięli także udział wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka oraz senatorowie Marcin Bosacki i Aleksander Pociej.

Podczas rozmowy marszałek Senatu zapewnił prezydenta Francji, że Izba zawsze będzie wspierała kontakty polsko-francuskie na każdym polu, a z punktu widzenia wartości europejskich zawsze będzie stał na straży praworządności, poszanowania praw człowieka, a także tego, że każdy człowiek ma przyrodzoną godność, a ludzi nie wolno dzielić na lepszych i gorszych. „Myślę, że podzielamy te wartości i Francja pozostanie w opinii Senatu zawsze wiernym partnerem Polski tak, jak Polska pozostanie wiernym partnerem Francji” – powiedział marszałek Tomasz Grodzki.

Prezydent Emmanuel Macron podkreślił natomiast, że Francja w najwyższym stopniu szanuje suwerenność Polski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że reformy, które są wdrażane w naszym kraju, będą przedmiotem prac Komisji Europejskiej i europejskich trybunałów, a Francja zawsze będzie stać u boku tych, którzy bronią wartości europejskich. Prezydent opowiedział się także za rozwojem relacji dwustronnych, m.in. na polu obronności, gospodarki i przemysłu, techniki, a także kultury.

„Zgodziliśmy się, że Francja i Polska jako ważne państwa europejskie powinny stać na straży europejskiego ładu” – powiedział dziennikarzom po spotkaniu marszałek Tomasz Grodzki. Jak mówił, prezydent Emmanuel Macron podkreślił, że ma nadzieję, iż rozmowy, które przeprowadził w naszym kraju, przyczynią się do nowego otwarcia w relacjach polsko-francuskich na polu przedsiębiorczości, wymiany naukowej oraz współpracy społecznej, a także przestrzegania praworządności. „W tej materii, jak podkreślił pan prezydent, Polska jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej musi stać na straży praworządności tak, jak wszystkie inne kraje będące członkami tej wspólnoty” – zaznaczył marszałek Senatu. Przywołał też słowa prezydenta Francji, że we wspólnocie to nie pieniądze odgrywają najważniejszą rolę, tylko wspólne wartości – praworządność, poszanowanie praw człowieka i jego przyrodzonej godności, wolność wymiany myśli, idei, ludzi, towarów czy kapitału. „I to dopiero tworzy naszą wspólnotę europejską” – podkreślił marszałek Tomasz Grodzki. W rozmowie z dziennikarzami zaznaczył także, że zgodzili się z prezydentem, iż Polska i Francja, które łączą wieloletnie więzy historyczne oraz aktualne więzy ekonomiczne, polityczne i społeczne, są jednym z fundamentów ładu europejskiego. „Zadeklarowaliśmy, że jako Senat zrobimy wszystko, aby relacje polsko-francuskie były tak samo dobre, albo i jeszcze lepsze niż do tej pory” – podkreślił marszałek Senatu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.