Narzędzia:

28 stycznia 2020 r.

sprawy międzynarodowe 28.01.2020

„Zadeklarowaliśmy dalszą ciężką pracę w Senacie po to, by zachować praworządność i aby nad Polską nie wisiało ryzyko zamrożenia środków unijnych” – powiedział marszałek Tomasz Grodzki 28 stycznia 2020 r., po spotkaniu z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że komisarz dostrzega ryzyko powiązania decyzji budżetowych UE z praworządnością w poszczególnych krajach członkowskich.

Marszałek Senatu powiedział, że spotkanie było kontynuacją rozmów, które delegacja Senatu przeprowadziła w styczniu w Brukseli. Komisarz Věra Jourová poinformowała o działaniach Unii Europejskiej, a marszałek – o pracach w Senacie nad tzw. ustawami sądowymi, które doprowadziły do ich odrzucenia przez Izbę. Marszałek powiedział także, że w Senacie został opracowany projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, której proces legislacyjny już się rozpoczął. „Ten projekt jest w pełni zgodny z konstytucją i prawem unijnym” – zapewnił.

Marszałek Tomasz Grodzki ponowił swój apel, by do stołu rozmów w sprawie reformy polskiego sądownictwa usiadły wszystkie opcje polityczne. „Kluczem jest tu słowo: «wszystkie», a także prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, eksperci. Chodzi o to, żeby wyjść z tego impasu dotyczącego sądownictwa” – podkreślił marszałek. Jak zaznaczył, nie ma znaczenia, kto będzie patronował temu przedsięwzięciu, chodzi o to, by znaleźć rozwiązania, by przywrócić praworządność w Polsce i rozpocząć reformę sądownictwa w kierunku, jakiego oczekują obywatele. Marszałek wymienił tu m.in. skrócenie kolejek, obniżenie kosztów sądowych, odciążenie sędziów w zakresie czynności administracyjnych i podwyżki dla pracowników administracyjnych sądów.

Marszałek Senatu powiedział także, że pojawia się coraz więcej sygnałów, iż środki unijne będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności. „Takie ryzyko pani przewodnicząca Jourová widzi, choć do decyzji budżetowych jest jeszcze daleko” – zauważył. Jak zaznaczył, przewodnicząca mówiła o tym, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich. Gremium to ma przygotować dokument, który będzie stanowił podstawę do dalszych decyzji budżetowych. Jak powiedział marszałek, w najbliższym czasie kraje członkowskie zostaną poproszone o wydelegowanie jednego eksperta do nowej komisji.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.