Narzędzia:

29 listopada 2011 r.

02.12.2011

Marszałek Bogdan Borusewicz przyjął wspólną delegację Komisji Obrony i Bezpieczeństwa parlamentu Bośni i Hercegowiny i przedstawicieli misji OBWE w Sarajewie. Podczas spotkania rozmawiano o unijnej perspektywie Bośni i Hercegowiny, a także o roli i usytuowaniu parlamentarnych komisji obrony w obu krajach.
Przewodnicząca Duszanka Majkić podkreśliła, że Bośnia i Hercegowina chciałaby skorzystać z polskich doświadczeń dotyczących integracji z Unią Europejską. „Zaczynaliśmy historycznie od tych samych podstaw i pragniemy osiągnąć ten sam poziom, na którym obecnie jest Polska” – powiedziała przewodnicząca.
Zdaniem marszałka Senatu, Bośnia i Hercegowina opóźniła się w procesie integracji z UE. Wyprzedziły ją Chorwacja i Serbia. Jak stwierdził, długi okres oczekiwania na członkostwo sprzyja dezintegracji kraju. Marszałek B. Borusewicz powiedział, że kiedy był w Bośni i Hercegowinie w 2001 r., wydawało się, że Bośnia i Hercegowina jako pierwsza z krajów bałkańskich przystąpi do UE. Dodał, że Polska opowiada się za rozszerzeniem UE i wspiera dążenia Bośni i Hercegowiny.
Podczas spotkania rozmawiano także o procesie legislacyjnym w polskim parlamencie, o różnych funkcjach parlamentarnych komisji obrony w obu krajach i o implementacji unijnego prawa.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

Wojna w Ukrainie zdominowała rozmowę Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Spotkanie senatorów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Senatorowie spotkali się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem. Dyskusję zdominowała strategia UE w obliczu wojny w Ukrainie.