Narzędzia:

6–7 czerwca 2015 r.

11.06.2015

6–7 czerwca 2015 r. wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej uczestniczyła w obchodach 25-lecia Związku Polaków w Rumunii. W uroczystościach, które odbyły się w Suczawie i Nowym Sołońcu, wzięli również udział: ambasador Polski w Bukareszcie Marek Szczygieł, przedstawiciele Polsko-Rumuńskiej Grupy Parlamentarnej, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, władz samorządowych z województwa małopolskiego i podkarpackiego oraz rumuńskich władz lokalnych.
Wicemarszałek Senatu podziękowała obecnym na obchodach kilkuset przedstawicielom Polonii za wyjątkową dbałość o wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu. „Ocalacie od zapomnienia to, co niezapisane. Jesteście ambasadorami kraju ojczystego, a to zadanie, które wymaga dużego wysiłku” – mówiła. „Współuczestniczycie i współdecydujecie Państwo w sprawach publicznych. Jesteście liczącą się grupą w kraju zamieszkania. Cieszy również, że utrzymujecie stały kontakt z instytucjami, organizacjami i samorządami w Polsce” – powiedziała wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej. Podkreśliła, że rok 2015, w którym obchodzony jest jubileusz związku, to również w Polsce rok szczególny, ponieważ na mocy uchwały Senatu został on ogłoszony Rokiem Samorządu Terytorialnego. Zdaniem wicemarszałek odrodzona w 1990 r. samorządność to jeden z największych sukcesów przemian, jakie zaszły w Polsce po roku 1989.
Podczas obchodów w holu Domu Polskiego w Suczawie zaprezentowano wystawę fotograficzną, ilustrującą działalność Związku Polaków w Rumunii od 1990 r. do dziś. W Nowym Sołońcu w towarzystwie konnej banderii goście udali się na mszę św. Następnie odbył się piknik, swoje programy zaprezentowały zespoły polonijne „Sołonczanka” z Nowego Sołońca i „Mała Pojana” z Pojany Mikuli oraz Zespół Artystyczny im. Cipriana Porumbescu z Suczawy.
Związek Polaków w Rumunii w ciągu 25 lat istnienia gościł najwyższe polskie władze państwowe i kościelne oraz utrzymywał kontakty z instytucjami, organizacjami i samorządami w Polsce. Jest jedyną organizacją zrzeszającą osoby polskiego pochodzenia mieszkające w Rumunii i świadectwem ich jedności. Dowód na prężną działalność Związku stanowi to, że w prawie wszystkich skupiskach rodaków są Domy Polskie. „Dumą Senatu jest polska szkoła im. Krystyny Bochenek w Pojana Mikuli oraz jej uczniowie. Ta szkoła, zgodnie z założeniami, służy całej społeczności, a nie tylko mniejszości polskiej” – powiedziała wicemarszałek Senatu. Przypomniała, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej finansowo wspomagał działalność związku.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP z uczestnikami Narady Ambasadorów

Prof. Tomasz Grodzki zaapelował do MSZ i polskich ambasadorów, by podczas wyborów parlamentarnych zadbali o realizację konstytucyjnego prawa do głosowania naszych rodaków, przebywających za granicą.

90-lecie Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją uczestniczył w jubileuszowej uroczystości Kongresu Polonii Kanadyjskiej, która odbyła się w Brampton.

Senatorowie na Paradzie Polskości w Wilnie

W wydarzeniu, które odbyło się 6 maja br. udział wzięli senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer.