Narzędzia:

11 września 2012 r.

11.09.2012

W Tarnowie odbyło się jubileuszowe XX Światowe Forum Mediów Polonijnych „Małopolska – Podkarpacie 2012”. W uroczystej inauguracji wzięły udział wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej i zastępczyni przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska.

Zwracając się do dziennikarzy polonijnych, wicemarszałek Senatu stwierdziła, że forum stanowi dobrą okazję do spotkania z ludźmi, którzy wykonują bardzo odpowiedzialną pracę. Jak podkreśliła, dziennikarze  polonijni z jednej strony są zobowiązani do dokumentowania życia polskich środowisk poza granicami, z drugiej zaś – do promowania Polski, przypominania jej historii, tradycji, a nade wszystko pokazywania rozwoju i zmian,  jakie się dokonują w naszym kraju.

Wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej przypomniała, że przez wiele lat była związana z dziennikarstwem, pracując w polskim radiu, z którym nadal współpracuje. „Bycie dziennikarzem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Dzisiejsze dziennikarstwo jest łatwiejsze, ale nakłada dodatkowe obowiązki. Możliwość szybkiego przekazywania informacji niesie bowiem ze sobą zagrożenia. Nowoczesna technika nakłada na dziennikarzy obowiązek solidności i przyzwoitości, bo w pośpiechu łatwo pomylić, przeinaczyć fakty. Jestem pełna podziwu dla tych dziennikarzy, którzy uprawiają swój zawód z pasją” – powiedziała. Odnosząc się do wspierania Polonii i Polaków żyjących za granicą, w tym także mediów polonijnych, wicemarszałek podkreśliła, że Senat przez ponad 20 lat sprawował opiekę nad Polonią i wspierał cenne inicjatywy środowisk polonijnych. W związku ze zmianami w finansowaniu pomocy dla Polonii w tym roku Senat dysponuje niewielkimi środkami, a od 2013 r. pieniądze te znajdą się w gestii Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  

Na zakończenie swojego wystąpienia wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej złożyła w imieniu Senatu gratulacje z okazji jubileuszu zarówno organizatorom Forum Mediów Polonijnych, jak i gospodarzom Tarnowa i regionu.

Podczas inauguracji wicemarszałek Senatu wręczyła nagrody Fidelis Poloniae 2012, przyznawane przez Małopolskie Forum Współpracy z Polonią za wybitne zasługi w umacnianiu więzi Polonii z krajem i promocję Polski na świecie. W kategorii osoba nagrodę otrzymał dziennikarz Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Stanach Zjednoczonych a w kategorii instytucja – Fundacja Polcul im. Jerzego Bonieckiego w Australii. Tytułem „Anioła Forum” przyznawanym przez organizatorów spotkań dziennikarzy polonijnych osobom i instytucjom wspierającym tę imprezę wyróżniono marszałka Bogdana Borusewicza. Podczas inauguracji wręczono także nagrody literackie w Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Henryka Cyganika „Powroty do źródeł” oraz w konkursie na reportaż z poprzedniej edycji forum. W pierwszym z konkursów zwyciężyła Agata Lewandowski z Niemiec, w drugim – Krystyna Starczak-Kozłowska z Kanady.

W jubileuszowym, dwudziestym już forum, uczestniczyło 150 dziennikarzy i wydawców mediów polonijnych z całego świata. Podczas tegorocznej edycji szczególnie promowane były Małopolska i Podkarpacie. Po wizycie w Tarnowie w ciągu 7 dni pobytu w Polsce goście odwiedzili Dąbrowę Tarnowską, Kraków, Rzeszów, Mielec i Warszawę. Spotkali się z przedstawicielami samorządów, uczestniczyli w konferencjach i seminariach.

Impreza jest nie tylko okazją do spotkań, zawodowych i prywatnych, Polaków mieszkających w różnych krajach. Ma również wymiar promocyjny dla Polski. Corocznie owocem spotkania dziennikarzy polonijnych jest ponad 3 tysiące artykułów prasowych i internetowych, audycji radiowych oraz programów telewizyjnych w mediach polonijnych. Co roku bierze w niej udział około 150 dziennikarzy polonijnych z ponad 30 krajów świata, m.in. z Australii, Argentyny, Egiptu, Kanady, USA, RPA, a także z Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu. Idea światowych spotkań mediów polonijnych zrodziła się w Tarnowie i tradycyjnie forum rozpoczyna się właśnie w tym mieście. Następnie uczestnicy odwiedzają różne regiony Polski, by potem promować je na świecie. Od 1993 r. uczestnicy forum odwiedzili już 10 regionów naszego kraju. Forum jest organizowane przez Małopolskie Forum Współpracy z Polonią dzięki wsparciu finansowemu Senatu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, samorządów, firm prywatnych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP z uczestnikami Narady Ambasadorów

Prof. Tomasz Grodzki zaapelował do MSZ i polskich ambasadorów, by podczas wyborów parlamentarnych zadbali o realizację konstytucyjnego prawa do głosowania naszych rodaków, przebywających za granicą.

90-lecie Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją uczestniczył w jubileuszowej uroczystości Kongresu Polonii Kanadyjskiej, która odbyła się w Brampton.

Senatorowie na Paradzie Polskości w Wilnie

W wydarzeniu, które odbyło się 6 maja br. udział wzięli senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer.