Narzędzia:

14 sierpnia 2012 r.

14.08.2012

Senator Łukasz Abgarowicz, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, spotkał się z 25-osobową grupą Polaków z organizacji działających na Syberii, na terenie 4 obwodów Federacji Rosyjskiej: z Polskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego "Polonez" w Omsku; Polskiego Narodowego Centrum "Orzeł Biały" w Bijsku, Polskiego Narodowo-Kulturalnego Zjednoczenia "Zdrój" w Górnoałtajsku, Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Rodzina" w Omsku oraz Centrum Polskiej Kultury Miasta Barnauł i Społecznej Organizacji Miasta Barnuł "Dom Polski".
Młodzi działacze przebywali na 18-dniowym obozie naukowo-szkoleniowym, już po raz szósty zorganizowanym przez Regionalne Stowarzyszenie Wschód - Zachód w Płocku. Program obejmował spotkania z przedstawicielami administracji, władz lokalnych i organizacji, udział w imprezach sportowych, warsztaty szkoleniowe, naukę polskich pieśni i tańców ludowych oraz udział w konkursie recytatorskim.
Uczestnicy spotkania przedstawili zadania swoich organizacji, polegające przede wszystkim na podtrzymywaniu polskiej tradycji, kultury i historii. Stowarzyszenia, założone w ostatnich 20 latach, zrzeszają około 100-200 członków pochodzenia polskiego i sympatyków Polski. Przy polskich organizacjach działają zespoły pieśni i tańca, prowadzone są lekcje języka polskiego, nawiązywana jest współpraca z organizacjami i instytucjami w Polsce. Podczas spotkania w Senacie zwrócono uwagę na problemy, z jakimi na co dzień borykają się organizacje na Syberii: brak nauczycieli języka polskiego i podręczników, książek, komputerów, a także utrudniony dostęp do polskiego konsulatu. Uczestnicy spotkania podziękowali za dotychczasową pomoc Senatu oraz Regionalnego Stowarzyszenia Wschód - Zachód w Płocku oraz za możliwość pobytu w Polsce.
Senator Ł. Abgarowicz przedstawił priorytety polityki państwa wobec Polaków za granicą, wśród których wymienił zwiększenie dostępu do nauki języka polskiego, pomocy edukacyjnych oraz do stypendiów na naukę w Polsce. Zwrócił także uwagę na skomplikowane kwestie proceduralne, utrudniające osobom polskiego pochodzenia dostęp do Karty Polaka. Senator zapewnił o zaangażowaniu Senatu w sprawy Polonii i Polaków za granicą. Poinformował, że od przyszłego roku senatorowie, mający bogate doświadczenie w pracach na rzecz Polonii, zaangażują się w procedurę przyznawania przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dotacji w ramach współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Senator wyraził uznanie dla dotychczasowych starań o kultywowanie polskości wśród rodaków zamieszkałych na Syberii. Podkreślił, że Polska jest w stanie wspierać przede wszystkim środowiska, które wykazują aktywność obywatelską.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP z uczestnikami Narady Ambasadorów

Prof. Tomasz Grodzki zaapelował do MSZ i polskich ambasadorów, by podczas wyborów parlamentarnych zadbali o realizację konstytucyjnego prawa do głosowania naszych rodaków, przebywających za granicą.

90-lecie Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją uczestniczył w jubileuszowej uroczystości Kongresu Polonii Kanadyjskiej, która odbyła się w Brampton.

Senatorowie na Paradzie Polskości w Wilnie

W wydarzeniu, które odbyło się 6 maja br. udział wzięli senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer.