Narzędzia:

23–24 października 2021 r.

sprawy międzynarodowe 24.10.2021

23–24 października 2021 r. wicemarszałek Marek Pęk złożył wizytę w Konfederacji Szwajcarskiej.

Pierwszego dnia wicemarszałek Senatu odwiedził Muzeum Polskie w Rapperswilu, gdzie złożył kwiaty pod Kolumną Barską oraz na mogiłach założyciela muzeum Władysława Platera i jednego z głównych jego ofiarodawców Henryka Bukowskiego. Spotkał się także z przedstawicielami Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego i Polskiej Fundacji Kulturalnej „Libertas”, podczas którego rozmawiano o aktualnej sytuacji muzeum oraz o perspektywach kontynuowania jego działalności.

Wicemarszałek Marek Pęk złożył również wizytę w klasztorze benedyktyńskim w Einsiedeln – najważniejszym sanktuarium kultu maryjnego w Szwajcarii, które w 1984 r. odwiedził papież Jan Paweł II. Wicemarszałek Senatu spotkał się z opatem klasztoru Urbanem Federerem i zapoznał się z działalnością opactwa.

24 października 2021 r. wicemarszałek Senatu w Zuchwilu uczestniczył w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki i złożył kwiaty przed jego pomnikiem nagrobnym. Odwiedził także Dom Kościuszki w Solurze i spotkał się z przedstawicielami kierownictwa placówki.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Orędzie Marszałka Senatu RP na Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Życzę wszystkim Polkom i Polakom poza granicami kraju, by przynależność do wielkiego narodu polskiego była zawsze Waszym powodem do chwały, byście nieśli Ojczyznę w sercu i byli jej najlepszymi ambasadorami - powiedział prof. Tomasz Grodzki

Obchody Dnia Polonii w Irlandii z udziałem Marszałka Senatu RP wraz z delegacją

W drugim dniu wizyty w Irlandii delegacja Senatu RP pod przewodnictwem Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego spotkała się z mieszkającymi w tym kraju rodakami, by wspólnie obchodzić Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu

W Senacie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu.