Narzędzia:

19 grudnia 2019 r.

20.12.2019

„Chciałbym, żeby przyjazdy polonijnych grup młodzieży do Polski stały się normą w naszej współpracy – mówił przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Kazimierz Michał Ujazdowski 19 grudnia 2019 r., podczas spotkania z grupą młodzieży polonijnej z Australii. „Jesteście tutaj szczególnymi gośćmi, gdyż Senat wypełnia tradycyjną, jeszcze od czasu II Rzeczypospolitej, misję kontaktu i wspierania Polaków poza granicami kraju. Razem tworzymy wspólnotę narodową złączoną kulturą, wspólną przeszłością, miłością do języka” – mówił senator. Wyraził przekonanie, że takie przyjazdy pozwolą młodzieży o polskich korzeniach lepiej poznać kulturę kraju przodków, poznać język i ugruntować poczucie tożsamości narodowej. Dziękował organizatorom przyjazdu, nauczycielom, opiekunom grupy z Australii za pracę na rzecz podtrzymywania polskości, a młodzieży – za radość i optymizm, które wnoszą.

Opiekunka grupy Elżbieta Cesarska dziękowała Senatowi za możliwości przyjazdu młodzieży polonijnej do Polski. Opowiedziała o swoich podopiecznych: to uczniowie w wieku 12–17 lat z 8 polskich szkół sobotnich ze stanu Nowa Południowa Walia. Podkreśliła, że w grupie są reprezentanci drugiego i trzeciego pokolenia emigrantów. Zaznaczyła, że niektórzy nie mają już rodziny w Polsce, ale utrzymują kontakty z młodzieżą z Polski przez internet.

Podczas dwutygodniowego pobytu młodzi ludzie zobaczyli m.in. Warszawę, Kraków, Częstochowę, Zakopane, Wieliczkę, Pułtusk. Dziękowali za możliwość przyjazdu do Polski. Dzielili się wrażeniami z pobytu w ojczyźnie przodków i zapewniali, że gdy tylko będzie okazja, chętnie przyjadą do Polski, która tak bardzo różni się od Australii.

Młodzież przebywa w Pułtusku w ramach projektu „Lato z Polską”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a współfinansowanego przez Senat w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

7 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z Polonią w Kazachstanie

23–24 października 2021 r.

Wizyta wicemarszałka Marka Pęka w Szwajcarii

2–4 października 2021 r.

Wizyta marszałka Senatu w Stanach Zjednoczonych