Narzędzia:

6–7 marca 2013 r.

07.03.2013

Izba rozpatrzyła 2 ustawy, do 1 wprowadziła poprawkę. Zdecydowała o wniesieniu do Sejmu 2 projektów ustaw. Senatorowie zapoznali się także ze sprawozdaniem ze stanu ochrony języka polskiego w latach 2010-2011. Ponadto Izba zmieniła składy komisji: Kultury i Środków Przekazu; Nauki, Edukacji i Sportu; Rodziny i Polityki Społecznej; Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

 

Ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego - przyjęta z poprawką

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 33. posiedzeniu, 8 lutego 2013 r., na podstawie projektu poselskiego, przyznaje osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, jeśli jej prawa zostały naruszone tym czynem, prawo do zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub o jego umorzeniu. Nowy przepis rozróżnia "naruszenie dóbr prawnych", z którym mamy do czynienia w wypadku pokrzywdzonego, od "naruszenia praw" osoby zawiadamiającej o przestępstwie. Obecnie zażalenie na postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa przysługuje pokrzywdzonemu oraz instytucjom państwowym, samorządowym lub społecznym, które złożyły zawiadomienie o przestępstwie, a zażalenie na postanowienia o umorzeniu postępowania przysługuje tylko stronom, czyli pokrzywdzonemu i podejrzanemu.

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wniosły o wprowadzenie do ustawy 1 poprawki. W trakcie dyskusji senator Jan Rulewski proponował, aby każda osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, miała prawo złożenia zażalenia na postanowienie odmawiające wszczęcia śledztwa, jednocześnie osoby te nie mogłyby składać zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa. Z kolei senator Piotr Zientarski zaproponował, aby osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, naruszające jej prawa, miała możliwość składania zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz – w wypadku niektórych przestępstw określonych w katalogu zawartym w zmienianym przepisie – prawo do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa. W wyniku głosowań właśnie ta poprawka została przyjęta przez Senat. Teraz ustosunkuje się do niej Sejm.

 

Ustawa o zmianie zakresu obowiązywania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, sporządzonej w Waszyngtonie 3 marca 1973 r. przyjęta bez poprawek

Ustawa została uchwalona przez Sejm na 33. posiedzeniu, 8 lutego 2013 r., na podstawie rządowego projektu ustawy. Polska zgłosiła zastrzeżenia do załącznika III konwencji w odniesieniu do 3 podgatunków lisa oraz 3 gatunków i 1 podgatunku łasicowatych. Zgłoszenie takiego zastrzeżenia spowoduje, że Polska, podobnie jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, nie będzie zobowiązana do przestrzegania zapisów konwencji. Stanowisko analogiczne do polskiego mają inne kraje UE i Komisja Europejska, zdaniem której nie ma żadnych dowodów na to, aby wskazane gatunki były zagrożone. Zwierzęta te jako zagrożone wyginięciem zgłosiły Indie w1989 r.

Komisja Środowiska i Komisja Spraw Zagranicznych wniosły o przyjęcie ustawy bez poprawek. Izba poparł je jednomyślnie, 88 głosami.

Teraz ustawa zostanie skierowana do prezydenta.

 

Senat zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Izba jednomyślnie, 88 głosami, zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W dalszych pracach nad nim Senat będzie reprezentował senator Bohdan Paszkowski.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2012 r. (sygn. akt P 15/12). Trybunał stwierdził, że obciążenie hipoteką części ułamkowych wszystkich nieruchomości utworzonych przez podział nieruchomości, której część ułamkowa była przed podziałem obciążona hipoteką, jest niezgodne z konstytucją.

W senackim projekcie zaproponowano wprowadzenie rozwiązań mających na celu ochronę wierzyciela, którego wierzytelność została zabezpieczona hipoteką na ułamkowej części nieruchomości, jeśli została zniesiona współwłasność. Na nieruchomości powstałej w wyniku podziału, której właścicielem stał się dłużnik hipoteczny, nadal ciążyłaby hipoteka. Gdyby w wyniku podziału współwłasności dłużnik hipoteczny nie otrzymał żadnej nieruchomości lub otrzymał nieruchomość mniejszej wartości niż jego dotychczasowy udział, to wierzycielowi hipotecznemu przysługiwałoby prawo zastawu na wierzytelności z tytułu spłaty albo dopłaty. Projekt obejmuje ochroną także współwłaścicieli nieruchomości - w okresie po jej podziale - od odpowiedzialności za zobowiązania hipoteczne jednego ze współwłaścicieli, powstałe przed podziałem nieruchomości poprzez ustanowienie hipoteki.

 

Senat zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej

Za przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej, który rozszerza katalog zadań Straży Granicznej o wykrywanie, rozpoznawanie, zapobieganie i ściganie przestępstw handlu ludźmi, oddania innej osoby w stan niewolnictwa, uprawiania handlu niewolnikami oraz utrzymywania osoby w stanie niewolnictwa, głosowało 85 senatorów, a 3 wstrzymało się. Izba upoważniła senatora Aleksandra Pocieja do reprezentowania jej w dalszych pracach nad tym projektem.

Projekt został przygotowany przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i realizuje postulat zawarty w petycji skierowanej do marszałka Senatu przez Ośrodek Badań Handlu Ludźmi przy Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Autorzy petycji podkreślali, że zaniedbania w kwestii zwalczania handlu ludźmi i niewolnictwa osłabiają skuteczność prowadzonych przez państwo działań oraz mają negatywny wpływ na wizerunek Polski, która może jawić się jako państwo nieprzywiązujące wagi do eliminowania zjawiska niewolnictwa i handlu ludźmi.

 

Sprawozdanie Rady Języka Polskiegoze stanu ochrony języka polskiego w latach 2010-2011

Sprawozdanie przedstawił przewodniczący Rady Języka Polskiego Andrzej Markowski. Dotyczy ono poprawności językowej i sprawności komunikatywnej materiałów pisemnych, kierowanych do obywateli przez ministerstwa i wybrane instytucje centralne. Przedmiotem szczegółowych badań była ocena stron internetowych ministerstw: Edukacji Narodowej; Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Pracy i Polityki Społecznej; Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Sportu i Turystyki; Środowiska; Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak podkreślił Andrzej Markowski, analiza materiałów, które były przeznaczone przez ministerstwa dla wszystkich, którzy chcą się zapoznać z ich działalnością, a więc osób o rozmaitym stopniu wykształcenia i rozmaitych potrzebach, wykazała, że są one pisane stylem typowo urzędowym.

W ocenie Rady Języka Polskiego, oceniane teksty są hermetyczne, przesycone informacją, szablonowe i trudne w odbiorze. Wśród wielu błędów za najbardziej naganny rada uznała brak korekty tekstów i swego rodzaju nonszalancję graficzną, charakterystyczną dla komunikacji w Internecie, niedopuszczalną jednak na oficjalnych stronach instytucji.

Jak mówił przewodniczący Rady Języka Polskiego, badane pisma urzędowe oraz witryny urzędowe nie są wolne od 4 grup wyrazów utrudniających zrozumienie. Pierwsza grupa to juryzmy, czyli wyrazy zapożyczone z języka prawnego i prawniczego. Bardzo często w pismach urzędowych przywołuje się określone akty prawne bez ich interpretacji i używa się tych samych określeń, które są w nich zawarte, nie tłumacząc, co określenia te tak naprawdę znaczą w języku nieprawnym. Druga grupa to scjentyzmy, wyrazy bardzo trudne do zrozumienia. Trzecia grupa wyrazów to kancelaryzmy, z którymi spotykamy się w pismach urzędowych od dawna, ale które w dalszym ciągu nie są zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Czwarta grupa to brukselizmy, czyli wyrazy używane pod wpływem słów, które stosowane są w tłumaczeniach dokumentów unijnych.

Przewodniczący Andrzej Markowski podkreślił, że strony internetowe głównych urzędów, ministerstw powinny być takie, żeby przyciągać uwagę i zachęcać do czytania, tymczasem analiza pokazuje, że są one niedostosowane do odbiorców.

Kończąc swoje wystąpienie, Andrzej Markowskizapowiedział, że w 2015 r. Rada Języka Polskiego przygotuje raport o stanie polszczyzny.

 

Oświadczenia

Po wyczerpaniu porządku 28. posiedzenia oświadczenia złożyli senatorowie: Grzegorz Bierecki, Robert Dowhan, Henryk Górski, Piotr Gruszczyński, Jan Maria Jackowski, Stanisław Karczewski, Kazimierz Kleina, Ryszard Knosala, Marek Konopka, Waldemar Kraska, Jan Michalski, Rafał Muchacki, Jarosław Obremski, Władysław Ortyl, Andrzej Person, Marian Poślednik, Janusz Sepioł, Witold Sitarz i Grzegorz Wojciechowski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

10. posiedzenie Senatu – zapowiedź

Podczas 10. posiedzenia Izba rozpatrzy 6 ustaw i przeprowadzi drugie czytanie projektu ustawy wniesionego przez Komisję Petycji.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.