Narzędzia:

8–9 listopada 2012 r.

09.11.2012

Podczas 20. posiedzenia Senat rozpatrzył 19 ustaw, do 4 wprowadził poprawki. Zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Izba przeprowadziła też drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i ponownie skierowała go do komisji. Senatorowie podjęli również 2 uchwały – z okazji 70. rocznicy powołania do służby „Zawiszy” Szarych Szeregów oraz w 10. rocznicę ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski. Izba zmieniła także składy komisji: Gospodarki Narodowej; Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Rodziny i Polityki Społecznej. Ponadto senatorowie zapoznali się z informacją z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2011 r., którą przedstawił jej przewodniczący Antoni Górski.

 

Ustawa o ratyfikacji Umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie przystąpienia Polski do Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej i związanych z tym warunków, podpisanej w Warszawie dnia 31 lipca 2012 r., oraz Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, sporządzonej w Paryżu dnia 30 maja 1975 r. – przyjęta bez poprawek

Sejm uchwalił ustawę na 24. posiedzeniu, 24 października 2012 r., na podstawie pilnego projektu rządowego. Polska współpracuje z European Space Agency (ESA) od lat dziewięćdziesiątych. W 1994 r. zawarła z nią pierwsze formalne porozumienie, w 2002 r. podpisała porozumienie o współpracy w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej dla celów pokojowych, a w 2007 r. – porozumienie, na podstawie którego uzyskała status europejskiego państwa stowarzyszonego. Dzięki przystąpieniu do ESA Polska w znacznie większym stopniu będzie mogła uczestniczyć gospodarczo w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego i wykorzystywać nowoczesne technologie stwarzane przez ten sektor i na jego potrzeby.

Polska, przystępując do ESA, musi wnieść opłatę jednorazową za pozyskanie prawa współwłasności infrastruktury agencji w wysokości 11,1 mln euro, coroczną składkę na programy obowiązkowe agencji (19,2 mln euro za 2012 r.) i składkę fakultatywną na programy opcjonalne agencji (nasz kraj proponuje ją w wysokości 50% składki obowiązkowej). Konwencja gwarantuje, że część składki powróci do Polski jako zapłata za realizację kontraktów w naszym kraju. Podczas dyskusji wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska wyjaśniła, że w okresie przejściowym, czyli do 2017 r., będzie funkcjonowała zadaniowa grupa robocza, task force, i w jej gestii będzie 45% składki. Środki te zostaną przeznaczone wyłącznie na projekty dla Polski. O resztę polscy przedsiębiorcy, naukowcy, badacze będą się ubiegać według takich samych zasad, co pozostali.

W wyniku głosowania Izba jednomyślnie, 82 głosami, poparła stanowisko Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Spraw Zagranicznych o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Teraz ustawa ratyfikacyjna zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 23. posiedzeniu, 12 października 2012 r., na podstawie projektu rządowego, wdraża do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Nowela wprowadza definicje nowych terminów „audiowizualna usługa medialna na żądanie” i „publiczne udostępnianie audiowizualnej usługi medialnej na żądanie”, a także modyfikuje definicje audycji, programu, usługi medialnej, dostawcy usługi medialnej i dostarczania usługi medialnej. Wprowadzono obowiązek stosowania zabezpieczeń, przyznając ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji możliwość wydania rozporządzenia określającego warunki techniczne. Ustawa nakłada obowiązek oznaczania audycji nieodpowiednich dla małoletnich stosownymi znakami graficznymi, które szczegółowo określi rozporządzenie wydane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a także obowiązek promowania audycji europejskich przez wszystkie podmioty świadczące usługi na żądanie. Jeżeli katalog danego usługodawcy zawiera także produkcje europejskie, to jest on zobowiązany do przeznaczenia co najmniej 20% zawartości swojego katalogu na takie audycje. W nowelizacji uregulowano też kwestię poddania audiowizualnych usług na żądanie ograniczeniu w zakresie reklamy, sponsorowania i lokowania produktów. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji została uprawniona do monitorowania rynku usług na żądanie. Usługodawcy mają obowiązek przechowywania audycji i udostępniania ich na żądanie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez 28 dni po zaprzestaniu udostępniania ich w katalogu, a także składania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji corocznego sprawozdania.

Komisja Kultury i Środków Przekazu wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. W trakcie dyskusji senator Jan Maria Jackowski zaproponował m.in. nałożenie na podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie obowiązku poinformowania o legalności źródła audycji. W wyniku głosowania Izba zdecydowała jednak o przyjęciu ustawy bez poprawek (55 głosów za, 26 – przeciw).

Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Sejm uchwalił ustawę na podstawie przedłożenia rządu na 24. posiedzeniu, 24 października 2012 r. Wdraża ona przepisy Unii Europejskiej dotyczące uprawnień Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Ustawa nakłada na Komisję Nadzoru Finansowego obowiązek powiadamiania właściwego europejskiego urzędu nadzoru w szczególności o wydanych albo cofniętych zezwoleniach dotyczących wykonywania działalności na rynku finansowym oraz o wypadkach odmowy wydania takiego zezwolenia. W ramach nadzoru skonsolidowanego KNF będzie mogła także przejąć zadania innego organu nadzoru państwa unijnego albo delegować na niego swoje zadania.

Senat, zgodnie z wnioskiem Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, przyjął ustawę bez poprawek. Stanowisko takie poparło 56 senatorów, 26 było przeciw.

Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 23. posiedzeniu, 12 października 2012 r., na podstawie projektu rządowego, implementuje unijne regulacje i dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zakazu uzależniania zawarcia umowy dotyczącej korzystania z jednej usługi, np. telefonu, od zamówienia innych usług, np. telewizji kablowej czy Internetu. Chodzi również o to, aby operatorzy nie mieli możliwości wymuszania na abonentach podpisywania długoterminowych i niekorzystnych umów. Dlatego pierwsza umowa ma obowiązywać nie dłużej niż 2 lata, będzie można także podpisać umowę na czas krótszy niż 1 rok, co zwiększy konkurencyjność na rynku usług telekomunikacyjnych. Nowe przepisy zwiększają też uprawnienia abonentów i użytkowników. Regulacje dotyczące umów, regulaminów i cenników muszą mieć jasną, zrozumiałą i dostępną formę, tak aby klient mógł być w pełni zorientowany w zakresie oferowanych mu usług telekomunikacyjnych. Ponadto nowelizacja ma chronić abonentów przed obniżaniem poziomu świadczonych usług przez dostawców Internetu. Wprowadza też możliwość przeniesienia numeru telefonicznego do innego operatora w ciągu 24 godzin, a także nakłada na wszystkich dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych obowiązek zapewnienia udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Tzw. czas retencji danych przez operatorów ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej będzie wynosił 12 miesięcy. Nowe przepisy mają również ułatwić prowadzenie działalności telekomunikacyjnej i inwestycyjnej.

Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Kultury i Środków Przekazu wniosły o wprowadzenie 11 poprawek do nowelizacji. Podczas dyskusji senator Jan Michalski zaproponował 9 poprawek, mających na celu m.in.: wydłużenie do 10 lat okresu, w którym można byłoby wznowić postępowanie w sprawie rezerwacji częstotliwości oraz uchylić decyzję w sprawie rezerwacji częstotliwości; uregulowanie postępowania w sprawie zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej; wyłączenie podmiotów upoważnionych z obowiązku ponoszenia opłat za prawo do dysponowania częstotliwościami; umożliwienie zróżnicowania opłat za dysponowanie częstotliwościami w zależności od charakteru gminy, na obszarze której będą wykorzystywane. Z kolei senatorowie: Jan Maria Jackowski, Krzysztof Słoń, Waldemar Kraska, Stanisław Kogut, Grzegorz Wojciechowski, Robert Mamątow, Przemysław Błaszczyk, Marek Martynowski, Andrzej Pająk, Bohdan Paszkowski i Dorota Czudowska postulowali m.in. pozostawienie dotychczasowego systemu opłat za dysponowanie częstotliwościami; wprowadzenie możliwości obniżenia opłaty nadawcom społecznym, a także podwyższenie ze 100 do 1000 zł górnej stawki grzywny za używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez wymaganego pozwolenia. Ostatecznie Senat poparł 20 poprawek, w tym wszystkie senatora Jana Michalskiego, a także propozycję podwyższenia ze 100 do 1000 zł górnej stawki grzywny. Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 56 senatorów, 23 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Teraz senackie poprawki rozpatrzy Sejm.

 

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy

Ustawa, uchwalona z inicjatywy Senatu na 23. posiedzeniu Sejmu, 12 października 2012 r., dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 lipca 2011 r. Zgodnie z nowelą, do kadencji organów samorządu terytorialnego, w trakcie których wszedł w życie nowy kodeks wyborczy, będą stosowane dotychczasowe ordynacje wyborcze.

Komisja Ustawodawcza, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wniosły o przyjęcie ustawy bez poprawek. Izba poparła ten wniosek głosami 80 senatorów.

Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

 

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o efektywności energetycznej

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 23. posiedzeniu, 10 października 2012 r., zakłada wyeliminowanie przepisów określających wymogi, jakie powinna spełniać osoba, która ubiega się o wykonywanie zawodu audytora efektywności energetycznej. Zgodnie z nowymi przepisami, kwalifikacji audytorów nie będzie musiała potwierdzać komisja powołana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ponadto audytorzy efektywności energetycznej nie muszą mieć wyższego wykształcenia technicznego, jeśli dysponują wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu opracowań technicznych dotyczących efektywności energetycznej. Audyt dla niektórych przedsięwzięć, np. urządzeń elektroenergetycznych w elektrowniach, będą jednak mogły sporządzać jedynie osoby posiadające kwalifikacje do eksploatacji sieci, urządzeń lub instalacji, potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne, działające na podstawie prawa energetycznego. Nowelizacja znosi ponadto obowiązek ubezpieczania się przez audytorów od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonaniem audytu. Nowe regulacje mają zwiększyć dostęp do zawodu audytora efektywności energetycznej, a tym samym doprowadzić do wzrostu konkurencji i obniżki cen na tym rynku.

W wyniku głosowania Senat opowiedział się za wnioskiem Komisji Gospodarki Narodowej i przyjął ustawę bez poprawek (81 głosów za, 1 – przeciw).

Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw – przyjęta z poprawkami

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 24. posiedzeniu, 24 października 2012 r., z przedłożenia rządu, wdraża do polskiego prawa przepisy unijne dotyczące gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego. Celem nowelizacji jest usprawnienie procedur w tym zakresie. Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki na właścicieli odpadów wydobywczych oraz obiektów służących do ich unieszkodliwiania. Prowadzący unieszkodliwianie odpadów w razie zmiany zezwolenia na prowadzenie tej działalności będzie miał np. obowiązek przedłożyć do zatwierdzenia nowy program gospodarowania odpadami wydobywczymi. Nowelizacja zapewnia też udział społeczeństwa w postępowaniu o wydanie zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Doprecyzowuje kwestię udziału społeczności, której projekt dotyczy, w sporządzaniu zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego. Na wniosek właściciela odpadów prowadzącego obiekt ich unieszkodliwiania właściwy organ może odstąpić od obowiązku wykonywania badań składu wód w decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi.

W wyniku głosowania (57 głosów za, 24 wstrzymujące się) Senat przyjął 4 poprawki, zawarte we wniosku Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Środowiska. Poparcia Izby nie uzyskały 2 zmiany doprecyzowujące, zaproponowane przez senator Alicję Zając. Senatorowie zdecydowali, że przepisy ustawy o odpadach wydobywczych nie będą odnosić się do nadkładu, stanowiącego masy ziemne lub skalne usuwane znad złoża w celu umożliwienia wydobycia kopaliny użytecznej, zwałowanego na obszarze górniczym, pod warunkiem że nie stanowi odpadu w rozumieniu przepisów o odpadach, a termin i sposób jego zagospodarowania określono zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego, dotyczącymi ruchu zakładu górniczego. Inna senacka poprawka zapewni posiadaczom odpadów czas (3 miesiące od wejścia w życie ustawy)na dostosowanie prowadzonej przez nich działalności do zmieniającego się stanu prawnego. Pozostałe zmiany miały charakter redakcyjny i zapewniający spójność terminologiczną.

Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.

 

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Głosami 55 senatorów, przy 26 wstrzymujących się, Izba poparła stanowiskoKomisji Gospodarki Narodowej o przyjęcie nowelizacji bez poprawek. Sejm uchwalił ją na 23. posiedzeniu, 10 października 2012 r., z przedłożenia rządu. Wdraża ona dyrektywę 2007/46/WE, określającą szczegółowe wymagania homologacyjne, których spełnienie jest niezbędne do dopuszczenia nowych typów pojazdów, przedmiotów ich wyposażenia lub części do ruchu drogowego w Unii Europejskiej. Ustawa zakłada, że świadectwo homologacji dla nowego typu pojazdu wydane w jednym z krajów członkowskich UE będzie ważne na terytorium wszystkich pozostałych państw unijnych.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 23. posiedzeniu, 10 października 2012 r., z przedłożenia rządu, dostosowuje przepisy ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego do ustawy o samorządzie województwa. Podporządkowuje ośrodki doradztwa rolniczego zarządowi województwa. Przewiduje także zmiany, m.in. w składzie Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego, dotyczące terminów przedkładania sprawozdań z rocznego programu działalności oraz informacji o działalności jednostki doradztwa rolniczego. Ponadto nowelizacja zawiera możliwość otrzymywania przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego dotacji z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na wykonywanie działań. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowała 1 poprawkę do nowelizacji, jej mniejszości – odrzucenie ustawy i 1 poprawkę, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaś wniosła o wprowadzenie 2 zmian. W trakcie dyskusji 3 poprawki zgłosili też senatorowie Przemysław Błaszczyk i Jerzy Chróścikowski.

Izba 55 głosami, przy 24 – przeciw i 2 wstrzymujących się, odrzuciła wniosek o odrzucenie ustawy i przyjęła ją z 3 poprawkami (56 głosów za, 24 – przeciw, 1 wstrzymujący się). Na podstawie senackich poprawek jednego przedstawiciela szkół ponadgimnazjalnych w radach działających przy ośrodkach wojewódzkich zastąpiono przedstawicielem szkół wyższych oraz instytutów badawczych, umożliwiono sukcesywne zastępowanie składu rad działających przy ośrodkach wojewódzkich wybranych na dotychczasowych zasadach nowymi przedstawicielami, a także wyeliminowano zbędny przepis.

Nowelizacja z poprawkami wprowadzonymi przez Senat zostanie ponownie skierowana do Sejmu.

 

Ustawa o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych – przyjęta z poprawkami

Z 2 poprawkami, zaproponowanymi przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Senat jednomyślnie, 81 głosami, przyjął ustawę, którą Sejm uchwalił z przedłożenia poselskiegona 23. posiedzeniu, 10 października 2012 r. Upraszcza ona procedury związane z wydawaniem paszportów m.in. poprzez wprowadzenie możliwości zwrócenia się z wnioskiem o wydanie paszportu do dowolnego wojewody, a nie – jak dotychczas – do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Ustawa rozszerza ponadto katalog sytuacji, w których obywatelom polskim może zostać wydany paszport tymczasowy, o takie, gdy z uwagi na wykonywaną działalność zawodową muszą oni pilnie wyjechać za granicę, a nie posiadają ważnego paszportu z 10-letnim terminem ważności. Ustawa upraszcza także procedurę związaną z wydawaniem drugiego paszportu. Zakłada, że minister spraw wewnętrznych będzie organem właściwym do wyrażenia zgody bądź odmowy wyrażenia zgody na wydanie obywatelowi drugiego paszportu, podczas gdy przyjęcia wniosku i wydania drugiego paszportu dokona dowolny – wybrany przez obywatela – organ paszportowy.

Senatorowie skreślili zbędne powtórzenie, a także zdecydowali o tym, że do będących w toku postępowań w sprawie wydania paszportu tymczasowego i drugiego paszportu znajdą zastosowanie dotychczasowe przepisy.

Teraz zmiany te rozpatrzą posłowie.

 

Senat przyjął bez poprawek ustawę o uchyleniu dekretu o obszarach szczególnie ważnych dla obrony kraju oraz o zmianie ustawy – Kodeks morski

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 23. posiedzeniu, 12 października 2012 r., z przedłożenia rządu, stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił art. 1 dekretu z 6 września 1951 r. Artykuł ten dawał Radzie Ministrów upoważnienie do określenia obszarów szczególnie ważnych dla obrony kraju. Po uchyleniu art. 1 dekret ten przestał mieć znaczenie, gdyż przestał obowiązywać najważniejszy zapis, mówiący o możliwości ustanawiania obszarów szczególnie ważnych dla obrony kraju. W związku z tym dekret stał się martwą regulacją prawną. Poprzednio dekret o obszarach szczególnie ważnych dla obrony kraju regulował kwestie wydobywania wszelkiego rodzaju mienia na obszarach szczególnie ważnych dla obrony. Zaistniała zatem potrzeba wprowadzenia regulacji odnoszącej się do wydobywania mienia wojskowego na wszystkich pozostałych obszarach morskich. Odpowiedni przepis dodano w ustawie – Kodeks morski.

W wyniku głosowania (56 głosów za, 25 wstrzymujących się) Izba poparła stanowisko Komisji Obrony Narodowej i przyjęła ustawę bez poprawek.

Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o ratyfikacji Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu, sporządzonej w Oslo dnia 18 września 1997 r. – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 23. posiedzeniu, 10 października 2012 r., z przedłożenia rządu, przewiduje wyrażenie zgody na ratyfikację przez prezydenta konwencji, której celem jest całkowite wyeliminowanie z arsenałów wojskowych min przeciwpiechotnych oraz wprowadzenie bezwzględnego zakazu ich użycia na polu walki.

W wyniku głosowania Senat jednomyślnie, 81 głosami, poparł stanowisko Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Obrony Narodowej i przyjął ustawę bez poprawek.

Teraz zostanie ona skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym, sporządzonej w Kijowie dnia 18 maja 2012 r. – przyjęta bez poprawek

Ustawa, przyjęta przez Sejm na 23. posiedzeniu, 10 października 2012 r., wyraża zgodę na ratyfikację przez prezydenta umowy, mającej na celu zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej aktywnym zawodowo osobom zmieniającym miejsce zatrudnienia lub zamieszkania oraz umożliwienie koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego w stosunkach polsko-ukraińskich. Umowa uwzględnia standardy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Senat jednomyślnie, głosami 80 senatorów, poparł wniosek Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ustawa ratyfikacyjna trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie zakresu obowiązywania Konwencji o prawach dziecka, przyjętej dnia 20 listopada 1989 r. w Nowym Jorku

Ustawa, uchwalona na 23. posiedzeniu Sejmu, 10 października 2012 r., dotyczy wyrażenia przez parlament zgody na wycofanie przez prezydenta 2 zastrzeżeń umieszczonych w dokumencie ratyfikacyjnym z 1990 r., dotyczących art. 7 i 38 konwencji, mówiących m.in. o prawie dziecka przysposobionego do poznania rodziców naturalnych oraz prawie dzieci podczas konfliktów zbrojnych, w tym o dolnej granicy wieku powoływania do odbycia służby wojskowej lub wstąpienia do wojska na ochotnika.

Wniosek Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej o przyjęcie ustawy bez poprawek Izba zaakceptowała jednomyślnie, głosami 81 senatorów.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie zakresu obowiązywania Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne, przyjętego dnia 25 maja 2000 r. w Nowym Jorku – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona na 23. posiedzeniu Sejmu, 10 października 2012 r., dotyczy wyrażenia przez parlament zgody na przedstawienie przez prezydenta nowej deklaracji przystąpienia Polski do protokołu fakultatywnego, przewidującej podniesienie dolnej granicy wieku ochotniczego wstępowania do Sił Zbrojnych RP z 17 do 18 lat.

W wyniku głosowania Senat jednomyślnie, 81 głosami, poparł stanowisko Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga, zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r., podpisanego w Luksemburgu dnia 7 czerwca 2012 r. – przyjęta bez poprawek

Izba głosami 81 senatorów poparła wniosek Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o przyjęcie bez poprawek ustawy, uchwalonej na 23. posiedzeniu Sejmu, 10 października 2012 r. Zmiany wprowadzane protokołem uszczelniają system wzajemnych rozliczeń podatkowych, a także ograniczają liczbę i rozmiary sztucznych transakcji powodujących nieuzasadniony odpływ polskich należności podatkowych do Luksemburga, gdzie jest korzystniejszy reżim podatkowy. Na nowo regulują szereg kwestii technicznych, wypływających ze stosowania umowy w zmienionej sytuacji gospodarczej i politycznej.

Ustawa ratyfikacyjna zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisanych w Ottawie dnia 14 maja 2012 r. – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona na 23. posiedzeniu Sejmu, 10 października 2012 r., wyraża zgodę na ratyfikację konwencji, która zastępuje nieprzystającą do obecnych warunków umowę podpisaną 25 lat temu i, podobnie jak inne umowy regulujące materię podatkową, opiera się na modelowej konwencji organizacji współpracy gospodarczej i rozwoju w sprawie podatków od dochodu i majątku. Metodą unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do dywidend, odsetek, należności licencyjnych i zysków majątkowych będzie metoda zaliczania proporcjonalnego.

Senatorowie jednomyślnie, 80 głosami, poparli wniosek Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ustawę ratyfikacyjną musi jeszcze podpisać prezydent.

 

Ustawa o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 r., podpisanego w Reykjaviku dnia 16 maja 2012 r. – przyjęta bez poprawek

Sejm przyjął tę ustawę na 23. posiedzeniu, 10 października 2012 r. Protokół wprowadza zmianę w zakresie metody ogólnej unikania podwójnego opodatkowania dochodów, zmienia metodę odliczenia proporcjonalnego na metodę wyłączenia z progresją (osiągnięty dochód jest zwolniony z podatku w kraju rezydencji podatkowej, a brany pod uwagę jedynie przy obliczaniu stawki podatkowej, według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w kraju rezydencji podatkowej). Wprowadzenie metody wyłączenia z progresją jest korzystne dla polskich rezydentów pracujących w Islandii. Proporcjonalne odliczenie pozostaje obowiązującą metodą unikania podwójnego opodatkowania jedynie w odniesieniu do dochodów uzyskanych z tytułu dywidend, odsetek, należności licencyjnych i zysków kapitałowych.

Komisja Spraw Zagranicznych oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych przedstawiły wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, przyjęty jednomyślnie, głosami 81 senatorów.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w San Marino dnia 31 marca 2012 r. – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona na 23. posiedzeniu Sejmu, 10 października 2012 r., wyraża zgodę na ratyfikację umowy, która przewiduje wymianę informacji wyłącznie na wniosek strony, wyklucza zaś automatyczne przekazywanie jakichkolwiek danych. Ustawa określa zakres przekazywanych informacji. To dane mające duże znaczenie dla administracji i stosowania prawa wewnętrznego w zakresie podatków, w tym informacje istotne dla określenia wymiaru i poboru podatku, windykacji egzekucji zaległości podatkowych oraz dochodzenia w sprawach podatkowych i ścigania w sprawach przestępstw podatkowych.

W wyniku głosowania Izba jednomyślnie, 79 głosami, opowiedziała się za przyjęciem ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek. Wnosiły o to Komisja Spraw Zagranicznych oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Izba zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Za wniesieniem do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej głosowało 78 senatorów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Do reprezentowania Izby w dalszych pracach nad tym projektem został upoważniony senator Mieczysław Augustyn.

Senacki projekt ustawy wydłuża z 12 do 36 miesięcy okres dostosowywania się niepublicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego oraz placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego do nowych wymogów, określonych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

Uchwała w 10. rocznicę ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski

Izba podjęła tę uchwałę głosami 39 senatorów, przy 26 – przeciw i 11 wstrzymujących się. Jej inicjatorami byli senatorowie PiS i PO.

Święty Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski 16 maja 2002 r. W uchwale napisano, że św. Andrzej Bobola jest ważną postacią dla Polaków. Jego życie i działalność wpisywały się w dramatyczną historię Polski. Jest autorem słynnych ślubów lwowskich, złożonych przez króla Jana II Kazimierza Wazę 1 kwietnia 1656 r., w czasie zagrożenia potopem szwedzkim.

 

Uchwała z okazji 70. rocznicy powołania do służby „Zawiszy” Szarych Szeregów

W obecności grupy członków Szarych Szeregów Izba jednomyślnie, 65 głosami, podjęła tę uchwałę, składając w ten sposób hołd „najmłodszym żołnierzom Polski Podziemnej, harcerzom Szarych Szeregów, Hufców Polskich i z innych podziemnych organizacji, tym, którzy nie zawahali się w najtrudniejszych latach swego życia pełnić służby ku chwale Rzeczypospolitej”.

W uchwale, inicjatorem podjęcia której był senator Kazimierz Wiatr, przypomniano, że 3 listopada 1942 r. Szare Szeregi podzieliły się na 3 grupy wiekowe. Do „Zawiszy” należała młodzież w wieku 12–15 lat. Zadaniem „Zawiszaków” nie miała być walka z bronią w ręku, lecz służba pomocnicza w wywiadzie, łączności, kolportażu, pomoc medyczna, wsparcie formacji bojowych i ludności cywilnej, a przede wszystkim nauka umiejętności niezbędnych do odbudowy Polski po wojnie. „Zawiszacy” z chwilą otrzymania przydziału do odpowiednich służb oddziałów bojowych stawali się żołnierzami Armii Krajowej bez względu na wiek.

Senatorowie zaapelowali, aby postawa „Zawiszaków” była wzorem dla współczesnych młodych, wchodzących w dorosłe życie, a także zachętą do bezinteresownej służby dla dobra narodu i państwa.

 

Informacja o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2011 r.

Z informacją zapoznał senatorów przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski. Przypomniał, że KRS jest specjalnym organem powołanym na podstawie konstytucji, mającym stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Podstawową kompetencją rady jest ocenianie kandydatur na urzędy sędziowskie wszystkich szczebli, poczynając od sądu rejonowego, a na Sądzie Najwyższym kończąc, wybór kandydatów na te urzędy i przedstawianie ich do nominacji prezydentowi.

Przewodniczący KRS przypomniał, że na skutek likwidacji instytucji asesora sądowego w polskim systemie prawnym powstała luka, jeśli chodzi o dochodzenie do urzędu sędziowskiego, wypełniona „w bardzo szybkim, prowizorycznym trybie w drodze nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury”. Wprowadzono rozwiązanie dające uprawnienie do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego osobom, które zdały egzamin sędziowski i przez 2 lata pełniły funkcję asystenta sędziego albo referendarza sądowego. Umożliwiono zatem ubieganie się o urząd sędziowski osobom w zasadzie bez praktyki orzeczniczej. To spowodowało, że do Krajowej Rady Sądownictwa w 2011 r. napłynęło bardzo dużo, prawie 3 tys. zgłoszeń. Przewodniczący podkreślił, że rada zmaga się z ogromnymi trudnościami związanymi z wyborem. „Zgłaszający się młodzi ludzie są bardzo zdolni, z reguły mieli oni bardzo dobre wyniki na studiach, mają dobre opinie, bardzo podobne życiorysy, to znaczy życiorysy krótkie pod względem zawodowym, i w związku z tym wybrać spośród nich tego naprawdę najlepszego jest bardzo trudno. Dokładamy wszelkich starań, żeby te wybory nie były chybione” – zaznaczył. Jednym ze sposobów są bezpośrednie rozmowy z kandydatami. W 2011 r. przeprowadzono ich 427. Jak przypomniał przewodniczący Antoni Górski, nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje dodatkowe obowiązki na etapie przygotowawczym do oceny kandydatów. Te obowiązki wykonują powoływane przez przewodniczącego zespoły. Istotnym novum jest obowiązek zapraszania na posiedzenie zespołu przedstawicieli korporacji prawniczych, z których wywodzi się kandydat ubiegający się o urząd sędziego, mających na posiedzeniu zespołu głos doradczy i wyjaśniający. Dodatkowym obowiązkiem jest także uzasadnienie dokonanej rekomendacji. Podjęta zostaje uchwała, która wymaga uzasadnienia.

W wypadku sądów rejonowych o 1 miejsce czasami ubiega się około 40 kandydatów. Każdy z zainteresowanych ma prawo odwołania się do Sądu Najwyższego. W ubiegłym roku do Sądu Najwyższego wpłynęło 26 odwołań. Sąd Najwyższy z powodów formalno-proceduralnych uwzględnił 3 z nich.

Kolejną istotną kwestią z zakresu spraw osobowych jest przenoszenie sędziów we wcześniejszy stan spoczynku. Stan spoczynku w wypadku sędziów również jest uregulowany konstytucyjne. Z kolei na mocy ustawy mają oni możliwość przejścia w stan spoczynku z powodu utraty sił albo stanu zdrowia uniemożliwiającego pełnienie obowiązków sędziowskich. W 2011 r. z całego kraju napłynęło 25 wniosków w tej sprawie.

Jak poinformował przewodniczący KRS, rada przywiązuje też dużą wagę do kształcenia kadr. Model kształcenia został zmonopolizowany przez utworzenie szkoły w Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie i w Lublinie. „Rada zwracała uwagę nie tylko na to, że sama koncepcja tej szkoły jest wadliwa, ale także na wadliwe jej ustawienie. To ustawienie jest takie, że w zasadzie o wszystkim decyduje minister sprawiedliwości, a przecież szkolenie sędziów nie powinno należeć do organu wykonawczego, tu właśnie powinny być przyznane duże kompetencje – i tak jest w wielu innych krajach – Krajowej Radzie Sądownictwa” – zaakcentował przewodniczący.

Jak poinformował, istotnym zadaniem rady jest również ocena projektów aktów prawnych dotyczących sądownictwa. W 2011 r. oceniono ich 113. Wpłynęło też prawie 1400 pism i skarg, po analizie skierowanych do komisji do spraw odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, komisji do spraw etyki oraz do komisji do spraw wizytacji i lustracji.

Przewodniczący Antoni Górski zwrócił także uwagę na nadmierne obciążenie członków rady pracą, przede wszystkim „ze względu na sprawy personalne, które wynikają z wadliwie ustalonego mechanizmu prawnego w zakresie naboru na urząd sędziowski”.

 

Oświadczenia

Po wyczerpaniu porządku 20. posiedzenia oświadczenia złożyli senatorowie: Anna Aksamit, Leszek Czarnobaj, Henryk Górski, Jan Maria Jackowski, Stanisław Jurcewicz, Marek Martynowski, Andrzej Misiołek, Jarosław Obremski, Andrzej Person, Leszek Piechota, Jan Rulewski, Janina Sagatowska, Krzysztof Słoń, Grzegorz Wojciechowski, Jan Wyrowiński, Roman Zaborowski.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

10. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 10. posiedzenie Senatu. Izba wniesie do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.