Narzędzia:

25–26 kwietnia 2019 r.

legislacja 29.04.2019

25–26 kwietnia 2019 r. odbyło się 77. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 2 ustawy i przyjęła je bez poprawek.

 

 

Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe – przyjęta bez poprawek

Nowelizacja, przygotowana przez rząd, a uchwalona na 80. posiedzeniu Sejmu, 25 kwietnia 2019 r., w związku ze strajkami nauczycieli, zakłada, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, będzie mógł o tym zdecydować dyrektor szkoły, a w szczególnych wypadkach – nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący. Ma to umożliwić klasyfikację uczniów i przeprowadzenie matur. W nowelizacji zapisano także, że jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdąży przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaną świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 r. Przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W wyniku głosowania Izba – na wniosek Komisji Nauki, Edukacji i Sportu – przyjęła nowelę bez poprawek (58 głosów za, 23 – przeciw), wcześniej odrzuciwszy wniosek o jej odrzucenie (20 głosów za, 58 – przeciw, 1 wstrzymujący się).

Ustawa została skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów administracyjnych – przyjęta bez poprawek

Nowela, uchwalona na podstawie projektu poselskiego podczas 80. posiedzenia Sejmu, 25 kwietnia 2019 r., zakłada, że nie będzie możliwości wnoszenia odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa zawierających wnioski o powołanie przez prezydenta wyłonionych kandydatów na sędziów SN. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów z mocy prawa umorzeniu ulegną ponadto toczące się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym postępowania w sprawach indywidualnych dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN. W opinii autorów nowelizacji wykonuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 marca 2019 r. (sygn.. akt K12/18). TK orzekł, że przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją. Uznano jednocześnie, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów Sądu Najwyższego.

Izba odrzuciła wniosek o odrzucenie ustawy (17 głosów za, 54 – przeciw, 1 wstrzymujący się) i na wniosek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przyjęła ją bez poprawek (51 głosów za, 17 – przeciw, 4 wstrzymujące się).

Nowelę może teraz podpisać prezydent.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

10. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 10. posiedzenie Senatu. Izba wniesie do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.