Narzędzia:

26 lutego 2019 r.

27.02.2019

26 lutego 2019 r. odbyło się 74. posiedzenie Senatu. Rozpatrzono na nim 14 ustaw, do 2 wprowadzono poprawki. Izba zmieniła też składy swoich komisji.

Przed przystąpieniem do obrad senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych w lutym 2019 r.: senatora I i II kadencji Ryszarda Juszkiewicza, senatora II kadencji Franciszka Połomskiego i biskupa Alojzego Orszulika, uczestnika obrad Okrągłego Stołu, kawalera Orderu Orła Białego.

 

Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę – Prawo ochrony środowiska, ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji – przyjęta bez poprawek

Senat, 62 głosami, przy 23 przeciw, przyjął bez poprawek ustawę, uchwaloną przez Sejm na 77. posiedzeniu, 21 lutego 2019 r., na podstawie projektu poselskiego, o co wnosiła Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

Nowelizacja likwiduje obowiązek utrzymania cen na poziomie nie wyższym niż na koniec 2018 r. przez przedsiębiorstwa przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Zgodnie z nowymi przepisami ceny stosowane przez przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną w 2019 r. mają odpowiadać zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfie z 31 grudnia 2018 r. lub obowiązującej odbiorcę końcowego 30 czerwca 2018 r., jeżeli jest ustalana w inny niż taryfa sposób.

Nowela umożliwia ubieganie się o wypłatę różnicy cen energii odbiorcy końcowemu, który nie kupuje energii elektrycznej od przedsiębiorstw obrotu, ale na Towarowej Giełdzie Energii lub za pośrednictwem towarowego domu maklerskiego.

Doprecyzowano ponadto sposób obliczania średnioważonej ceny energii na rynku hurtowym. Marża danego podmiotu będzie uzależniona od łącznego wolumenu sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Wielkości te służą do obliczania wysokości należnego zwrotu różnicy ceny dla sprzedawcy energii.

Ustawa zmodyfikowała też zasady przyznawania pomocy publicznej z funduszu niskoemisyjnego transportu.

 

Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 77. posiedzeniu, 21 lutego 2019 r., na podstawie projektu poselskiego, przewiduje połączenie w sieć 38 instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych. Do zadań sieci należeć będzie także „transfer wiedzy oraz wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do gospodarki”. Sieć ma też „wspierać politykę gospodarczą państwa, w szczególności przez dokonywanie prognoz trendów i skutków zmian technologicznych, które mogą mieć silny wpływ na społeczeństwo i jego rozwój, oraz analiz aktualnego stanu techniki oraz opracowywanie technologicznych map drogowych na potrzeby polityk publicznych”.

Komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Nauki, Edukacji i Sportu proponowały przyjęcie ustawy bez poprawek, ich mniejszość zaś – jej odrzucenie lub wprowadzenie 36 zmian. W wyniku głosowań Izba przyjęła ustawę bez poprawek (60 głosów za, 24 – przeciw), odrzuciwszy wcześniej wniosek o jej odrzucenie (24 głosy za, 61 – przeciw).

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o Agencji Badań Medycznych – przyjęta bez poprawek

Izba, zgodnie z wnioskiem Komisji Zdrowia, przyjęła ustawę w brzmieniu uchwalonym z inicjatywy rządu podczas 77. posiedzenia Sejmu, 21 lutego 2019 r., co poparło 61 senatorów, a 22 było przeciw. W trakcie dyskusji poprawki do ustawy zgłosił senator Leszek Czarnobaj.

Ustawa, którą będzie mógł teraz podpisać prezydent, określa zasady funkcjonowania Agencji Badań Medycznych. Ma ona odpowiadać za tworzenie i zarządzanie programami, na podstawie których będą finansowane projekty badawcze lub rozwojowe, dotyczące nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w tym projekty interdyscyplinarne. Do zadań agencji będzie też należeć upowszechnianie informacji o planowanych lub ogłaszanych konkursach oraz ocena wniosków i zawieranie umów z beneficjentami wyłonionymi w konkursach. Agencja będzie także m.in. nadzorować i kontrolować realizację projektów badawczych lub rozwojowych, prowadzić własne badania naukowe i prace rozwojowe.

 

Ustawa o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona podczas 77. posiedzenia Sejmu, 21 lutego 2019 r., z przedłożenia rządowego, zakłada m.in. rozszerzenie i doprecyzowanie kompetencji prezesa Rady Ministrów w zakresie koordynowania wykonywania uprawnień w spółkach objętych ustawą, modyfikuje mechanizm przekazywania uprawnień do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.

Nowelizacja wprowadza też zmiany przepisów regulujących zbywanie udziałów i akcji należących do Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych – zbyciu mogą podlegać prawa wynikające z akcji należących do Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych. Rozszerza listę spółek, w których akcje i prawa z akcji Skarbu Państwa nie podlegają zbyciu, o: Centralny Port Komunikacyjny, PERN, Pocztę Polską, Polską Grupę Lotniczą i Polskie Koleje Państwowe. W wypadku zbycia akcji w wyniku przymusowego umorzenia akcji lub udziałów państwowej osoby prawnej nie będzie potrzebna zgoda Rady Ministrów.

Nowela przewiduje utworzenie Funduszu Inwestycji Kapitałowych, z którego będzie finansowane nabywanie i obejmowanie akcji lub udziałów spółek przez prezesa Rady Ministrów. Obsługę bankową funduszu będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki funduszu będą pochodzić z wpłat z zysku 1-osobowych spółek Skarbu Państwa, 30% każdej wypłaconej dywidendy i zaliczki na poczet dywidendy, z akcji należących do Skarbu Państwa, ze zwrotu pomocy publicznej lub niebędącej pomocą publiczną, udzielonej przedsiębiorcom z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, a także z dotacji celowych z budżetu państwa oraz z odsetek od wolnych środków funduszu, przekazanych w zarządzanie zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych.

Zmiany wprowadzone nowelizacją pozwolą na usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się od czasu wejścia w życie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowymi, i doprecyzowanie niektórych przepisów ustawy.

W wyniku głosowania (61 głosów za, 25 – przeciw) Izba przyjęła ustawę bez poprawek, o co wnosiła Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Jej mniejszość proponowała 2 zmiany, a senator Mieczysław Augustyn – 5.

Nowelizacja zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw

Nowe rozwiązania, związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi i opłatami za częstotliwości, przewiduje nowelizacja, uchwalona z inicjatywy rządu na 77. posiedzeniu Sejmu, 21 lutego 2019 r. Dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej, mających usprawnić wprowadzenie technologii 5G w Polsce, a więc zwolnić tzw. pasmo 700 MHz (od 694 MHz do 790 MHz) na terenie Unii Europejskiej i państw sąsiednich.

Nowelizacja m.in. rozszerza katalog wypadków, w których zmiana decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości wymaga konsultacji z rynkiem telekomunikacyjnym w razie planowania zmiany częstotliwości, ułatwia tzw. proces refarmingu, co umożliwi prezesowi komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) uporządkowanie widma przed wprowadzeniem najnowocześniejszych technologii, usprawnia postępowanie z rezerwacją częstotliwości, modyfikuje zasady przyznawania rezerwacji częstotliwości na kolejny okres, przyznaje też nowe kompetencje prezesowi UKE, które pozwolą efektywnie gospodarować częstotliwościami. Nowela nadaje ponadto ministrowi cyfryzacji możliwość nałożenia na prezesa UKE harmonogramu rozdysponowania określonych zasobów częstotliwości,użytkowanych jako cywilne, w użytkowaniu cywilnym lub cywilno-rządowym.

Na wniosek Komisji Infrastruktury Izba wprowadziła 4 poprawki do noweli. Ustawę w takim kształcie poparło 59 senatorów, 24 było przeciw. Senat wydłużył z 3 do 4 lat termin na złożenie wniosku o rezerwację częstotliwości dla analogowych programów radiofonicznych. Doprecyzował, że prezes UKE nie będzie mógł na podstawie znowelizowanych przepisów zmienić ani cofnąć rezerwacji częstotliwości w zakresie 694–790 MHz, w którym obecnie znajduje się naziemna telewizja cyfrowa. Pozostałe zmiany miały charakter legislacyjny i doprecyzowujący.

Do senackich poprawek ustosunkują się teraz posłowie.

 

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska – przyjęta bez poprawek

Izba, zgodnie z rekomendacją komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Środowiska, jednomyślnie, 86 głosami, przyjęła bez poprawek nowelę, uchwaloną z jej inicjatywy na 77. posiedzeniu Sejmu, 22 lutego 2019 r.

Ustawa, którą teraz może podpisać prezydent, realizuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 marca 2018 r. (sygn. akt K 2/17). Z 2 do 3 lat wydłuża termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w wypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska. Ten czas będzie liczony od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego, powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Po tym czasie nie będzie można wystąpić już z takim roszczeniem. Nie będzie można dochodzić roszczeń, które wygasły przed wejściem w życie przepisów noweli.

 

Ustawa o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – przyjęta bez poprawek

Nowela, uchwalona przez Sejm na 77. posiedzeniu, 22 lutego 2019 r., na podstawie projektu poselskiego, umożliwia uzyskanie zwrotu części podatku akcyzowego od wszystkich rodzajów oleju napędowego, zakupionego i wykorzystanego do produkcji rolnej, dzięki dodaniu do katalogu olejów objętych zwrotem akcyzy oleju napędowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 20 11. Nowela przewiduje też przedłużenie do końca marca terminu składania wniosków o zwrot akcyzy. Dzięki temu zakończyłyby problemy rolników z odzyskaniem zwrotu podatku.

Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponowały przyjęcie noweli bez poprawek, co Senat poparł 85 głosami, przy 1 wstrzymującym się.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Senat jednomyślnie, 85 głosami, przyjął ustawę w brzmieniu uchwalonym z inicjatywy rządu, na 77. posiedzeniu Sejmu, 22 lutego 2019 r., o co wnosiła Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

Ustawa umożliwia stosowanie instrumentów finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–20. Wprowadza nową formę wsparcia – gwarancje kredytów, z których będą mogli skorzystać rolnicy oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego.Umożliwi to finansowanie znacznie szerszego zakresu inwestycji – m.in. zakupu zwierząt, roślin jednorocznych – niż to dozwolone w wypadku dotychczas stosowanego wsparcia dotacyjnego. Dzięki gwarancjom banki uzyskają zabezpieczenie części ryzyka kredytowego – do 80% dla 1 kredytu. Gwarancji będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego, a jego przychody z tego tytułu zostaną zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

Nowela przewiduje ponadto, że minister finansów określi w rozporządzeniu szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy publicznej i de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie w ramach programów rządowych w formie poręczeń lub gwarancji BGK.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, ustawy o organizacji rynku rybnego oraz ustawy o rybołówstwie morskim

Odnawianie dokumentów bezpieczeństwa m.in. umożliwi armatorom nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 77. posiedzeniu, 20 lutego 2019 r., z przedłożenia rządowego. Ma na celu podniesienie polskich standardów bezpieczeństwa w żegludze śródlądowej i ujednolicenie systemu wymagań technicznych dla statków żeglugi śródlądowej, a także doprecyzowanie procedury administracyjnej w tym zakresie. Dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy europejskiej 2016/1629, ustanawiającej wymagania techniczne, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa statkom pływającym po śródlądowych drogach wodnych w Polsce i państwach europejskich, oraz klasyfikację śródlądowych dróg wodnych. Ustawa wprowadza m.in. unijne świadectwo zdolności żeglugowej, zastępujące dotychczasowy dokument bezpieczeństwa statku, pozwalające na żeglugę statkom po drogach wodnych w Polsce i w państwach europejskich, a także unijne świadectwo zdolności żeglugowej, pozwalające armatorom uprawiać żeglugę po drogach wodnych, na których wprowadzono dodatkowe wymagania techniczne dla statków. Nowela wprowadza także nowy dokument świadectwa sprzętu nawigacyjnego, sprawdzający prawidłowość jego instalacji i działania.

Izba w wyniku głosowań poparła 9 poprawek do noweli, zaproponowanych przez Komisję Infrastruktury. Większość to zmiany o charakterze redakcyjnym. Jedna z poprawek doprecyzowuje, jakiego rodzaju informacji gromadzonych w bazie danych statków nie mogą udostępniać dyrektorzy urzędów żeglugi śródlądowej. Ustawę z tymi zmianami jednogłośnie poparło 86 senatorów.

Do poprawek uchwalonych przez Senat odniesie się teraz Sejm.

 

Ustawa o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim, podpisanej w Brukseli dnia 19 listopada 2018 r. – przyjęta bez poprawek

Komisje: Infrastruktury oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej postulowały przyjęcie bez poprawek ustawy, uchwalonej przez Sejm na 77. posiedzeniu, 21 lutego 2019 r., na podstawie przedłożenia rządowego, która dotyczy ratyfikacji umowy ustanawiającej precyzyjne współrzędne geograficzne, określające zewnętrzny przebieg polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, zwłaszcza w pobliżu wyspy Bornholm.

Senat, 64 głosami, przy 17 – przeciw i 5 wstrzymujących się, wyraził zgodę na ratyfikację umowy, która rozwiąże 40-letni spór o tzw. szarą strefę. To obszar o powierzchni 3,6 tys. km2 między polskim wybrzeżem, a wyspą Bornholm, na którym nie przeprowadzono rozgraniczenia wyłącznych stref ekonomicznych. Uregulowanie tej sytuacji ma znaczenie dla projektu Baltic Pipe – przez dzieloną strefę wiodą rozważane trasy podmorskiego gazociągu, który połączy duńską Zelandię z okolicami Niechorza.

 

Ustawa o ratyfikacji Decyzji Rady (UE, Euratom) 2018/994 z dnia 13 lipca 2018 r. zmieniającej Akt dotyczący wyborów członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich, załączony do decyzji Rady 76/787/EWWiS, EWG, Euratom z dnia 20 września 1976 r. przyjęta bez poprawek

Izba – na wniosek komisji: Infrastruktury oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej jednomyślnie, głosami 86 senatorów, wyraziła zgodę na ratyfikację decyzji Rady, wprowadzającej zmiany w procedurze wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Decyzja przewiduje m.in. możliwość przeprowadzenia głosowania z wyprzedzeniem, głosowania korespondencyjnego, elektronicznego czy internetowego, a także zakaz głosowania więcej niż raz. Umożliwia też nakładanie przez państwa członkowskie sankcji za złamanie tego zakazu.

Sejm zgodził się na ratyfikację decyzji przez prezydenta podczas 77. posiedzenia, 22 lutego 2019 r.

 

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw– przyjęta bez poprawek

Celem nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy rządu na 77. posiedzeniu Sejmu, 21 lutego 2019 r., jest kompleksowe uregulowanie funkcjonowania służb kontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia. Ustawa określa zasady przeprowadzania kontroli świadczeniodawców, aptek i w zakresie refundacji leków (np. ograniczenie liczby i czasu trwania kontroli, zakaz jednoczesnej kontroli przez ministra zdrowia i NFZ). Za kontrole będzie odpowiedzialny prezes NFZ, któremu mają podlegać wszyscy kontrolerzy. Obecnie kontrole przeprowadzane są przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ. Przewidziano też utworzenie korpusu kontrolerskiego w NFZ.

Nowela wprowadza ponadto zmiany w udzielaniu świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Szpitalom ogólnopolskim umożliwiono udzielanie takich świadczeń, jeśli mają izbę przyjęć lub oddział ratunkowy. Określono też zasady tzw. segregacji medycznej pacjentów w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Chodzi o kryteria oceny stanu zagrożenia życia i zdrowia pacjentów, a także kolejności udzielenia im świadczenia. Wprowadzono również obowiązek informowania pacjenta o czasie oczekiwania na przyjęcie w SOR. Działanie SOR mają także usprawnić tzw. ostre i tępe dyżury. Szpital pełniący dyżur ostry będzie miał zwiększoną liczbę personelu, a podczas tzw. tępego dyżuru – tylko wymaganą przez przepisy obsadę. Dyspozytornie ratownictwa medycznego, dysponujące informacjami o obsadach, będą kierowały karetki do szpitali, w których będą dyżury ostre. Wprowadzanie zmian w dyżurach ma się odbywać na wniosek szpitali, a za koordynację i ustalanie harmonogramów będzie odpowiadać wojewoda. Informacje te będą także dostępne dla pacjentów w Biuletynie Informacji Publicznej.

Komisja Zdrowia wnosiła o przyjęcie ustawy bez poprawek, co poparło 59 senatorów, 5 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. W trakcie dyskusji senator Bogdan Klich proponował wprowadzenie 1 zmiany.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym – przyjęta bez poprawek

Izba, zgodnie z propozycją komisji: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Infrastruktury, przyjęła bez poprawek ustawę, którą Sejm uchwalił podczas 77. posiedzenia, 22 lutego 2019 r., na podstawie przedłożenia rządowego. Stanowisko takie poparło 61 senatorów, a 23 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Ustawa upraszcza procedury dotyczące budowy inwestycji w sektorze naftowym, co umożliwi zbudowanie koniecznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski infrastruktury dodatkowej. W załączniku do ustawy wśród strategicznych inwestycji wskazano budowę ropociągu Gdańsk – Płock, rurociągów produktów naftowych Boronów – Trzebinia oraz Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw Góra – Wielowieś, a także rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych, aby zmienić przebieg tras albo je odbudować, rozbudować, przebudować, wyremontować, rozebrać lub zmienić sposób ich użytkowania.

 

Ustawa o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 77. posiedzeniu, 22 lutego 2019 r., na podstawie projektu poselskiego, umożliwia przekazanie przez ministra finansów, na wniosek ministra kultury, środków na zakup skarbowych papierów wartościowych, które po spieniężeniu zostaną przeznaczone na zasilenie publicznej radiofonii i telewizji. Ma to być rekompensata za nieuiszczone opłaty przez osoby ustawowo z niej zwolnione w latach 2018–19. Łączna wartość nominalna obligacji nie może przekroczyć 1 mld 260 mln zł.

Komisja Kultury i Środków Przekazu przedstawiła sprawozdanie, w którym wnioski o odrzucenie ustawy i przyjęcie jej bez poprawek nie uzyskały większości. W wyniku głosowań Izba odrzuciła wniosek o odrzucenie noweli (25 głosów za, 59 – przeciw, 1 wstrzymujący się) i poparła ją bez zmian (59 głosów za, 25 – przeciw, 1 wstrzymujący się).

Ustawa zostanie skierowana teraz do podpisu prezydenta.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa