Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 26 września 2022 r.

legislacja rolnictwo 26.09.2022
Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (fot. Marta Marchlewska-Witczak, Kancelaria Senatu)

Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zarekomendują Izbie przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw z 8 poprawkami o charakterze legislacyjnym.

Jak wyjaśnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski, nowelizacja wdraża unijne przepisy dotyczące etykietowania napojów spirytusowych. Reguluje zasady nadzoru nad procesem leżakowania i etykietowania napojów spirytusowych. Nadzór będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa i za jej zgodą producent będzie mógł umieszczać informacje o okresie leżakowania (dojrzewania) napoju spirytusowego. Kontrolę spełniania przez napoje spirytusowe wymagań określonych w unijnym rozporządzeniu od resortu rolnictwa przejmie dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), będzie też prowadził rejestry m.in. działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych.Wpisu do rejestru nie będą musieli posiadać przedsiębiorcy mający zezwolenie na obrót detaliczny (np. bary i restauracje), wyrabiający napoje spirytusowe w sposób inny niż w procesie destylacji po fermentacji, od których zapłacono podatek akcyzowy. Za nielegalną produkcję i przetwarzanie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych ma grozić pozbawienie wolności do 8 lat (obecnie to maksymalnie 3 lata).

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu zaproponowało wprowadzenie poprawek legislacyjnych do rozpatrywanej ustawy. Zastrzeżenia natury konstytucyjnej budził natomiast dodany w trakcie prac sejmowych przepis zmieniający ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. W opinii senackich legislatorów wykracza on poza zakres projektu, ponadto wprowadza zmiany do ustawy, która nie została jeszcze podpisana przez prezydenta ani ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP. Propozycję wykreślenia tego przepisu zgłosiła senator Jolanta Hibner, ale wniosek nie uzyskał poparcia połączonych komisji.

Przedstawiciele strony rządowej wyjaśnili zaś, że w tym wypadku zastosowano przesłankę, określoną w zasadach techniki prawodawczej, zgodnie z którą w szczególnie uzasadnionych wypadkach, aby usunąć lukę w prawie, w ustawie zmieniającej można wyjątkowo zamieścić przepisy, regulujące sprawy wykraczające poza zakres ustawy zmienianej.

 

 


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca bierze udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.