Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 7 września 2022 r.

07.09.2022

Komisje: Ustawodawcza oraz Budżetu i Finansów Publicznych przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

Jak poinformował przedstawiciel wnioskodawców senator Leszek Czarnobaj, projekt noweli, przygotowany przez grupę senatorów, realizuje rekomendacje senackiego Zespołu ds. Spółki GetBack SA, zawarte w uchwale Senatu z 30 czerwca 2022 r. w sprawie ustaleń poczynionych przez Senacki Zespół ds. Spółki GetBack SA.

Projektowana nowelizacja przyznaje rzecznikowi finansowemu kompetencję do wytaczania powództw na rzecz konsumentów w postępowaniu grupowym. Umożliwia mu wszczynanie cywilnych postępowań grupowych i uczestniczenie w nich w charakterze reprezentanta poszkodowanych działalnością GetBack, a także inicjowanie procesów cywilnych na rzecz poszkodowanych w innych sprawach, w których stronami są konsumenci i podmioty rynku finansowego.

Komisja Kultury i Środków Przekazu postanowiła wnieść do marszałka Senatu projekt uchwały o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Przerwy-Tetmajera – malarza, grafika, poety, prozaika, dramaturga, scenografa, publicysty, działacza politycznego, aktywnie zaangażowanego w odzyskanie niepodległości Polski, człowieka o ogromnej odwadze i sile charakteru, wspaniałego męża, ojca i przyjaciela. Jak napisano w projekcie, upamiętnienie Tetmajera w 100. rocznicę jego śmierci to znakomita okazja, aby inspirować jego postawą, odwagą, talentem, a także umiejętnością funkcjonowania ponad podziałami.

Komisje  Budżetu i Finansów Publicznych, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Projekt jest próbą wyeliminowania mankamentów obecnie obowiązującego prawa w zakresie bezpieczeństwa rynku finansowego, w wyniku których liczna grupa inwestorów została poszkodowana działalnością GetBack S.A. Szkody majątkowe powstałe na skutek niezrealizowania świadczeń wynikających z nabytych obligacji opiewają na kwotę przekraczającą 2,5 mld  zł, zaś liczbę nabywców obligacji emitowanych przez GetBack S.A., którzy nie odzyskali zainwestowanych środków, ocenia się na ponad 9 tys. Oczekuje się, że proponowane rozwiązania umożliwią poszkodowanym przez podmioty rynku finansowego w sprawie GetBack S.A. dochodzenie przysługujących im roszczeń oraz że w przyszłości, w razie wystąpienia równie negatywnych zjawisk na rynku finansowym, spełnią analogiczną rolę ochronną w stosunku do najsłabszych uczestników tego rynku.

Projekt wprowadza rozwiązanie prawne, które ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie praw w postępowaniu sądowym, a mianowicie wprowadza zmiany do przepisów o właściwości miejscowej przemiennej w ustawie z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego. Stosownie do art. 30 Kpc, powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi niebędącemu osobą fizyczną wytacza się według miejsca jego siedziby. Ważne jest, aby ułatwić dostęp do sądu osobom poszkodowanym przez GetBack S.A. analogicznie jak przy nabyciu obligacji za pośrednictwem banku, poprzez umożliwienie wytoczenia powództwa przed sądem miejsca zamieszkania powoda. Konieczne staje się zatem skorzystanie z instytucji właściwości przemiennej, która stanowi odstępstwo od reguły określonej w wyżej przywołanym art. 30 Kpc. Projekt stanowi, że powództwo o roszczenie wynikające z umowy o świadczenie usług lub wykonywania czynności na rzecz osoby fizycznej przez instytucję finansową w rozumieniu art. 4 pkt 4 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym, skierowane przeciwko tej instytucji albo jej następcy prawnemu, można wytoczyć przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania powoda.

Projekt zmierza także do wprowadzenia zmian w ustawie z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych,  zmierzających do zmniejszenia wysokości opłaty sądowej ponoszonej w sprawach o roszczenia przeciwko podmiotom rynku finansowego nadzorowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. W sprawach o roszczenia wynikające z umowy o świadczenie usług lub wykonywania czynności na rzecz osoby fizycznej przez instytucję finansową w rozumieniu art. 4 pkt 4 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym, skierowane przeciwko tej instytucji albo jej następcy prawnemu, przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej ponad 20 000 zł, od strony będącej osobą fizyczną pobiera się opłatę stałą w kwocie 1000 zł.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Kierunki reform sądownictwa w Polsce

Konferencja poświęcona kierunkom reform sądownictwa w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”