Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 21 lipca 2022 r.

21.07.2022
Komisja Nauki, Edukacji i Sportu (fot. Tomasz Paczos)

Komisja Nauki, Edukacji i Sportu poparła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Józef Zając.

Wiceminister  edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki przekonywał, że ustawa, która ma dostosować polski porządek prawny do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, jest dobrze przygotowana.  Apelował o przyjęcie jej bez poprawek. Zapewnił, że przepisy ustawy nie będą stosowane wobec zawodu notariusza, a także zawodów i działalności regulowanych bezpośrednio i szczególnie związanych z wykonywaniem władzy publicznej w Polsce, czyli: m.in. policjanta, prokuratora i sędziego. Do wykonywania tych zawodów w Polsce wymagane jest posiadanie polskiego obywatelstwa.

Nowelizacja reguluje zastosowanie tzw. środków wyrównawczych, czyli stażu adaptacyjnego lub testu umiejętności,  w razie stwierdzenia istotnych różnic w materiale kształcenia lub szkolenia odbytego przez osobę, która ubiega się o uznanie kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE . Zmienia także przepisy dotyczące sprawdzania znajomości języka polskiego w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego albo danej działalności regulowanej. Doprecyzowano też przepisy dotyczące zasad przyznawania częściowego dostępu do zawodu regulowanego specjalistom, którzy korzystają z uznania kwalifikacji w ramach tzw. automatycznego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych.

Zawód regulowanych zgodnie z prawem Polski i Unii Europejskiej to zawód, którego nie można wykonywać bez spełnienia danych warunków, określonych w danym kraju.

Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zaproponowała poprawki o charakterze legislacyjnym do ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku. Ich celem jest dostosowanie tej ustawy do innych ustaw dotyczących awansu uczelni wyższych, tak aby były konsekwentne językowo i rozstrzygały podobne sprawy analogicznie. Sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Józef Zając.

Opiniowany akt prawny był drugą uchwaloną w 2022 r. ustawą, która utworzyła nową uczelnię publiczną na bazie uczelni już istniejącej. Wcześniej została uchwalona ustawa o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie i zestawienie przepisów zawartych w obu aktach nasunęło wątpliwości senatorom, czy ustawa jest kompletna. Senator Józef Zając zwrócił uwagę na brak regulacji dotyczących samego procesu przekształcania i drogi awansu uczelni wyższych. W jego opinii powinno stać się to przedmiotem prac parlamentarzystów.

Ustawa przewiduje przekształcenie Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku w Akademię Mazowiecką w Płocku.

Rektor uczelni prof. Maciej Słodki zapewnił, że mazowiecka uczelnia w Płocku spełnia wszelkie kryteria, aby stać się akademią. Poinformował, że uczelnia pracowała na to przekształcenie sześć lat.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.