Narzędzia:

Wizyta studyjna senackiej Komisji Obrony Narodowej w Dęblinie

14.06.2022
Fot. Tomasz Paczos/Kancelaria Senatu

14 czerwca senacka Komisja Obrony Narodowej odbyła studyjną wizytę w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W wizycie uczestniczył przewodniczący komisji, Jarosław Rusiecki, wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz senatorowie Dorota Czudowska, Jerzy Czerwiński, Wiktor Durlak, Mariusz Gromko oraz Marek Komorowski.

W siedzibie Rektoratu uczelni senatorowie spotkali się z Rektorem-Komendantem Lotniczej Akademii Wojskowej generałem brygady pilotem dr inż. Krzysztofem Curem oraz kadrą kierowniczą. „Wszystko, co ważne, zaczyna się w Szkole Orląt” – powiedział gen. Krzysztof Cur. Przypomniał, że „za trzy lata LAW będzie obchodzić swoje stulecie i choć przez lata nazwa szkoły się zmieniała, cel zawsze był ten sam: szkolić”. „Lotnicza Akademia Wojskowa to kuźnia przyszłych pilotów i oficerów. Jesteśmy jedyną uczelnią, która kształci personel lotniczy dla wojska” – dodał Rektor-Komendant.

„Mówiąc Szkoła Orląt, każdy wie, że mówimy o Dęblinie” – zauważył przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Jarosław Rusiecki. Senator zaznaczył, że „Akademia z wielką otwartością szkoli młodych ludzi, którzy są chlubą Polskich Sił Zbrojnych”. „Jesteśmy wdzięczni za ogromny wysiłek w kształceniu podchorążych” – dodał senator.

Przewodniczący Komisji Jarosław Rusiecki wręczył Rektorowi-Komendantowi Medal Senatu RP. „Trzeba zwiększać bezpieczeństwo Polski, co jest niemożliwe bez Polskich Sił Zbrojnych” – powiedział przewodniczący KON.

Senatorowie zapoznali się z systemem kształcenia pilotów i wyzwaniami, jakie stoją przed Szkołą Orląt, która szkoli kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych w lotnictwie. Obecnie w murach uczelni kształci się 1340 studentów, w tym 564 wojskowych.

Członkowie komisji odwiedzili jeden z hangarów, gdzie mogli zobaczyć, jak szkolenie pilotów wygląda od strony praktycznej oraz na jakim sprzęcie ćwiczą studenci. Rocznie kandydaci „wylatują” ponad 14 tys. godzin. W wyposażeniu uczelni znajduje się m.in. śmigłowiec szkolno-treningowy o napędzie tłokowym do lotów VFR R-44 Robinson oraz samoloty odrzutowe M-346 Bielik.  

Senatorowie zapoznali się z utworzonym cztery lata temu Akademickim Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL). To tutaj znajduje się m.in. dwumodułowy symulator lotu jednosilnikowego samolotu DA-40 i dwusilnikowego DA-42. Symulator posiada pełną replikę kokpitu oraz dynamikę lotu samolotów wykorzystywanych przez LAW. Jest wykorzystywany do nauki pilotażu samolotów transportowych i odrzutowych, a także do szkolenia studentów cywilnych. To jeden z 28 symulatorów, które znajdują się na wyposażeniu Akademii.

O sprawność fizyczną i zdrowie podchorążych dba Ośrodek Szkolenia Kondycyjnego. W czasie tych zajęć przyszli piloci hartują swój organizm. Uczą się, jak zwiększyć zakres utrzymania tolerancji na przeciążenia i odporność na chorobę powietrzną. Senatorowie mogli zobaczyć m.in. salę treningową, w której piloci przygotowują się do skoków spadochronowych oraz katapultowania. Adepci szkolący się na nawigatorów i kontrolerów ruchu lotniczego poznają tutaj sposoby reagowania na stres. Swoje umiejętności zwiększają także dzięki Ośrodkowi Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, gdzie znajduje się Symulator Kontroli Ruchu Lotniczego – jeden z najnowocześniejszych tego typu symulatorów w Europie.

 

 

 

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.