Narzędzia:

Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. inwigilacji

29.04.2022
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Komisja Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych na posiedzeniu 29 kwietnia 2022 r. wysłuchała Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001–21, od 2022 r. – prezydenta honorowego, przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego w okresie 2019–20.

Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki przedstawił działania komisji podejmowane podczas przerw w obradach, w tym m.in. o wniosku do prezesa NIK w sprawie dalszej kontroli Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, od 2017 r. noszącego nazwę Funduszu Sprawiedliwości, a także zapowiedział planowane na początku maja br. spotkanie członków komisji z prezydium powołanej niedawno w Parlamencie Europejskim nowej komisji śledczej ds. wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegujących.

W sprawie b. prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego senator Marcin Bosacki poinformował, że komisja dysponuje potwierdzeniem Citizen Lab, iż telefon Andrzeja Malinowskiego miał ślady użycia Pegasusa. B. prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski powiedział członkom komisji, że był inwigilowany przy użyciu Pegasusa od końca lutego 2018 r. Jego zdaniem mogło to mieć związek m.in. z działalnością w Radzie Dialogu Społecznego, kontaktami w Polsce i za granicą, a także krytycznymi wobec PiS felietonami, publikowanymi w „Rzeczpospolitej”. Andrzej Malinowski przyznał, że informacja o inwigilacji była dla niego zaskoczeniem. „Nie przewidywałam, że coś takiego jest możliwe, wręcz – zgodnie z definicją prezesa PiS pana Kaczyńskiego – nie bałem się tego. Zawsze uważałem się za człowieka uczciwego, a prezes oficjalnie powiedział, że ludzie uczciwi nie powinni się bać Pegasusa. Poza tym nie kradnę, mimo przyzwolenia społecznego w niektórych grupach, nie wszczynam również niepokojów. Wprost przeciwnie, w dotychczasowej swojej działalności bardzo często występowałem jako taki «strażak» gaszący strajki, które z różnych powodów wybuchały. To było związane z moją działalnością w Komisji Trójstronnej i w Radzie Dialogu Społecznego” – powiedział. Wyjaśnił, że był szpiegowany przy użyciu Pegasusa mniej więcej od 27 lutego 2018 r. Jego zdaniem przyczyną mogły być felietony na tematy gospodarcze, bo mniej więcej po pół roku zaczęły do niego docierać informacje o niezadowoleniu z nich większości parlamentarnej. relacjonował Malinowski, choć nie chodziło w nich o konkretną grupę polityczną, ale o rozwiązania dotyczące gospodarki. W ocenie b. prezydenta Pracodawców RP Prawo i Sprawiedliwość nie bardzo chciało prowadzić dialog społeczny w ramach Rady Dialogu Społecznego. Z kolei w ramach Pracodawców RP powołano Centrum Monitoringu Legislacyjnego, które niezbyt wysoko oceniało działalność legislacyjną w Polsce. „To się bardzo nie podobało i prawdopodobnie szukano jakiś, nie wiem jak to nazwać, haków, na moją skromną osobę. Równolegle próbowano kompromitować, dyskredytować mnie osobiście w przestrzeni publicznej poprzez cały system różnego rodzaju działań zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych” – relacjonował Andrzej Malinowski. Przypomniał ponadto, że miał szerokie kontakty zarówno w Polsce, jak i za granicą, jako prezydent Pracodawców RP brał także udział w spotkaniach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Osobny wątek, o którym poinformował prezydent honorowy Pracodawców RP, to sprawa jego rzekomej działalności jako tajnego współpracownika wywiadu wojskowego w latach 80. XX w. Andrzej Malinowski w styczniu 2019 r. miał być szantażowany i otrzymać propozycję zapobiegnięcia publikacji artykułu na ten temat w zamian za wpłatę określonej sumy. Kiedy nie przystał na to, artykuł pełen szkalujących go informacji ukazał się 3 tygodnie po ofercie. Rozpoczął się hejt jego osoby. „Toczy się śledztwo, bardzo chciałbym, żeby sprawa w sądzie już się zakończyła, by te sprawy się uporządkowały, a prawda wyszła na jaw” – podkreślił Andrzej Malinowski.

Podsumowując obrady, przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki stwierdził, że oprócz potwierdzenia informacji o włamaniach systemy Pegasus na telefon b. prezydenta Pracodawców RP, komisja uzyskała także informację o próbie szantażu za pomocą rzekomych materiałów IPN. Potwierdził również, że – na wniosek wicemarszałka Michała Kamińskiego i senator Magdaleny Kochan – komisja, po zasięgnięciu opinii prawnej, podejmie kroki w tej sprawie.


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.