Narzędzia:

23 listopada 2021 r.

23.11.2021

Komisja Obrony Narodowej zarekomenduje Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy upoważniającej Prezydenta RP do ratyfikacji Traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa zawartego między Republiką Francuską, Republiką Federalną Niemiec, Królestwem Belgii, Królestwem Hiszpanii i Wielkim Księstwem Luksemburga, sporządzonego w Brukseli dnia 22 listopada 2004 r.

Podczas posiedzenia ustawę ratyfikacyjną przedstawił wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Jak podkreślił ratyfikacja Traktatu pomoże Polsce w osiągnięciu statusu pełnoprawnego członkostwa w Eurokorpusie i zapewni współdecydowanie o jego zadaniach, strukturze i rozwoju, a także wykorzystaniu w operacjach zarządzania kryzysowego. W opinii wiceministra status państwa ramowego będzie ważnym sygnałem, że Polska przykłada szczególną wagę do wzmacniania bezpieczeństwa europejskiego poprzez współpracę wojskową z państwami Unii Europejskiej.

Wiceminister Marcin Ociepa podkreślił również, że nasz kraj stanie się pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu, organizacji utworzonej w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju zarówno na potrzeby UE, jak i NATO. Polska będzie miała wpływ na kierunki działania w ramach kolektywnej obrony NATO oraz na utrwalenie zaangażowania dowództwa w sojuszniczym łańcuchu dowodzenia, m.in. z możliwością udziału odstraszania i obrony na flance wschodniej.

W trakcie dyskusji senatorowie pytali o specjalizację Polski w misjach Eurokorpusu związanych z działaniami pozabojowymi, udział przedstawicieli naszego kraju w rotacji stanowisk kierowniczych oraz formy wykorzystania korpusu.

Żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Przewodniczący komisji obrony senator Jarosław Rusiecki zgłosił wniosek o przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy. W wyniku głosowania senatorowie jednomyślnie poparli przedstawiony wniosek.

Ustawa o ratyfikacji Traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa zawartego między Republiką Francuską, Republiką Federalną Niemiec, Królestwem Belgii, Królestwem Hiszpanii i Wielkim Księstwem Luksemburga, sporządzonego w Brukseli dnia 22 listopada 2004 r., uchwalona przez Sejm z inicjatywy rządu,dotyczy wyrażenia zgody na ratyfikację przez prezydenta RP traktatu o Eurokorpusie, konieczną, by Polska z państwa stowarzyszonego stała się pełnoprawnym członkiem tej organizacji wojskowej. Eurokorpus to wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu, powołane w 1992 r. w celu planowania i prowadzenia operacji na rzecz organizacji międzynarodowych, zwłaszcza UE i NATO, wobec których zachowuje jednak autonomię, a także misjach ONZ. Efektem przystąpienia do Eurokorpusu ma być poprawa interoperacyjności systemów dowodzenia, procedur planowania i prowadzenia misji i operacji wojskowych we współpracy NATO i UE. Koszty przystąpienia do Eurokorpusu w charakterze państwa ramowego oszacowano na 60 mln zł rocznie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa