Narzędzia:

3 sierpnia 2021 r.

03.08.2021

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej wprowadziła 14 poprawek do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych. Propozycje zmian przedstawiło w swojej opinii Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, a przejęła je wiceprzewodnicząca Komisji senator Magdalena Kochan. Większość z proponowanych poprawek uzyskała poparcie przedstawicielki rządu wiceminister rozwoju, pracy i technologii  Olgi Semeniuk. Większość z zaproponowanych zmian doprecyzowywała zapisy przyjęte przez Sejm. Doprecyzowano m.in. kwestie związane z siedzibą i adresem międzyzakładowej Komisji Zapomogowo-Pożyczkowej (KZP). Senatorowie zmienili zapis mówiący, że korespondencja do kasy powinna być kierowana na adres pracodawcy. Postanowiono, że adres kasy powinien być tożsamy z adresem pracodawcy, u którego działa. Komisja uściśliła także, że kasy zapomogowo-pożyczkowe mogą powstawać w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, a nie jak napisano w wersji przyjętej przez w straży pożarnej, bowiem w wypadku ochotniczych straży pożarnej nie jest możliwe tworzenie kas, ponieważ nie występuje tam zatrudnienie strażaków. Kolejna zmiana doprecyzowała, że członkiem zarządu lub komisji rewizyjnej KZP nie może być osoba, skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Zgłoszona przez komisje poprawka przewidywała, że w razie skazania członka zarządu lub komisji rewizyjnej za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe w trakcie kadencji, walne zebranie członków odwołuje członka z pełnionej funkcji.

W trakcie posiedzenia wątpliwości wzbudził też zapis dotyczący możliwości zbierania przez kasy danych o stanie zdrowia członków kasy. Przedstawiciele rządu wskazywali, że ten zapis jest konieczny, bo w razie problemów ze zdrowiem członek kasy będzie mógł uzyskać wyższą pożyczkę. Przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego zwracała uwagę, że taki zapis może doprowadzić do sytuacji, kiedy kasa będzie zawsze wymagać danych o stanie zdrowia i w efekcie osoby o gorszym stanie zdrowia będą uzyskiwać niższe kwoty niż zdrowi członkowie kas. Ostatecznie jednak komisja zdecydowała się nie zmieniać zapisów, zezwalających kasie na zbieranie danych o stanie zdrowia.

Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania u pracodawców kas zapomogowo-pożyczkowych. Kontrolę nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi u pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe, sprawować będzie rada pracowników, a w razie jej braku − reprezentacja osób wyłoniona w trybie przyjętym u danego pracodawcy. W razie zmiany struktury organizacyjnej pracodawcy walne zebranie członków kasy zapomogowo-pożyczkowej będzie musiało podjąć uchwałę o dostosowaniu struktury organizacyjnej i statutu kasy do struktury organizacyjnej pracodawcy. W ustawie uzupełniono i doprecyzowano ponadto przepisy dotyczące m.in. zasad udzielania pożyczek, pokrywania kosztów działania międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej, możliwości podjęcia uchwały o jej likwidacji z inicjatywy walnego zebrania członków, zasad rozliczeń w razie likwidacji.

 

 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.