Narzędzia:

26 listopada 2020 r.

26.11.2020

Na swoim posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu podjęła 2 uchwały dotyczące pomocy finansowej dla środowisk związanych z kulturą: w sprawie przesunięcia terminu wykorzystania wsparcia finansowego jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca oraz w sprawie informacji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu na temat wsparcia dla środowisk kultury w czasie pandemii COVID-19.

W pierwszej z uchwał wyrażono przekonanie, że w związku z wstrzymaniem, uzasadnionym potrzebą doprecyzowania regulaminu, rozdziału środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (Funduszu Wsparcia Kultury) przeznaczonego dla jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID19, a także zważywszy na to, że umowy z tymi jednostkami będą podpisywane w ostatniej dekadzie listopada lub na początku grudnia 2020 r., konieczne jest ustalenie terminu wykorzystania wsparcia finansowego dla środowisk związanych z kulturą na 31 marca 2021 r. Dlatego Komisja Kultury i Środków Przekazu wezwała Radę Ministrów do zmiany rozporządzenia z 30 września 2020 r. w sprawie wsparcia finansowego jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca i przesunięcie terminu wykorzystania tego wsparcia na 31 marca 2021 r.

W uchwale w sprawie informacji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu na temat wsparcia dla środowisk kultury w czasie pandemii COVID-19 napisano, że po wysłuchaniu 24 listopada 2020 r. informacji resortów kultury i rozwoju na temat pomocy dla środowisk kultury w czasie pandemii COVID-19 komisja kultury zwróciła się do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego o pilne udostępnienie komisji i opinii publicznej informacji, jaką pomoc finansową otrzymały do tej pory środowiska kultury w związku z pandemią wraz ze wskazaniem składających się na tę pomoc kwot wsparcia kierowanych do poszczególnych grup adresatów, w szczególności do jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek kultury, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców itp. Przypomniano też, zgodnie z komunikatem resortu kultury z 30 października 2020 r. miała ona wynieść łącznie 6 mld zł. Komisja oczekuje też informacji, jakie wsparcie finansowe planuje rząd dla samorządowych instytucji kultury działających w formie ośrodków, domów i centrów kultury, a także dla osób pracujących w sektorze kultury na podstawie umów zlecenie i o dzieło. W opinii senatorów z punktu widzenia dobra kultury wsparcie tych instytucji i tej grupy twórców kultury jest równie ważne, pomoc dla instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców czy osób pracujących na etatach. W swojej uchwale komisja wyraziła też pogląd, że niezbędne są przejrzystość zasad podziału pomocy finansowej dla środowisk kultury, objęcie nią wszystkich środowisk jej potrzebujących, a także sprawiedliwe, akceptowane społecznie rozdzielenie pomiędzy poszczególnych adresatów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 20 marca 2024 r.

Obradowały komisje: Spraw Unii Europejskiej, Petycji, Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych.

Prace w komisjach senackich – 19 marca 2024 r.

Obradowały senackie komisje: kultury, infrastruktury, ustawodawcza,

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.