Narzędzia:

26 maja 2020 r.

legislacja 26.05.2020

Komisja Infrastruktury zaproponuje odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja, uchwalona przez Sejm na podstawie projektu poselskiego, zakłada m.in. oparcie poboru opłat na technologii pozycjonowania satelitarnego, a nie jak dotychczas na systemie radiowym, a także wykorzystanie darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty. Wniosek o odrzucenie ustawy zgłosiła senator Halina Bieda (PO). W trakcie dyskusji senatorowie PO zarzucali, że nowela wprowadzana jest w niezwykle trudnym dla branży transportowej czasie i jako projekt poselski nie była konsultowana z zainteresowanymi środowiskami, prowadzi też do nadmiernej inwigilacji. Zdaniem senatora Artura Dunina (PO) jest kolejnym przejawem państwa policyjnego.

Podczas posiedzenia wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska przekonywała, że podstawowym celem proponowanej zmiany jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Ustawa umożliwi płynne przejście z jednego systemu poboru w drugi; jest też zgodna z prawem europejskim i interoperacyjnością. Ułatwi pobór opłat, znacząco ograniczy koszty użytkowników dróg. Nowela przewiduje, że poborem opłaty elektronicznej i za autostrady będzie się zajmował szef Krajowej Administracji Skarbowej, który przejmie to zadanie od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. Chodzi o skonsolidowanie zadań administracji dotyczących poboru danin i opłat.

Szereg uwag o charakterze legislacyjnym zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu; z częścią z nich zgodziła się wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska. Poprawki przedstawił również senator Jan Hamerski. Proponowane zmiany zostaną zgłoszone we wniosku mniejszości komisji. 

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa