Narzędzia:

23 maja 2002 r.

23.05.2002

23 maja 2002 r. uczniowie z Technikum Mechanicznego ZSZ nr 1 w Tczewie, pod opieką nauczycielki historii Marii Grzenkowskiej, zwiedzili polski parlament. Młodzież przyjął również marszałek Senatu Longin Pastusiak.

Podczas spotkania marszałek zapoznał uczniów z procedurą legislacyjną i obowiązkami senatorów. Podkreślił wysoką kompetencję Senatu V kadencji, wyrażającą się m.in. w niespotykanej dotąd liczbie 94 senatorów legitymujących się dyplomem ukończenia wyższej uczelni.

Na pytanie Radka Drewa o warunki, jakie powinien spełniać kandydat na senatora, marszałek wymienił kompetencję, rzetelność i umiejętność przewidywania skutków podejmowanych decyzji. Wyraził ubolewanie, że zawód polityka nie cieszy się wysokim prestiżem.

Odpowiedzią na pytanie Bartosza Bliszczaka o obowiązki marszałka Senatu było podpisanie przez L. Pastusiaka w obecności młodzieży ustaw uchwalonych na zakończonym dwie godziny wcześniej posiedzeniu Senatu.

Podczas spotkania młodzież interesowała się problematyką integracji Polski z Unią Europejską. Krystian Jędrzejewski zapytał marszałka o stanowisko w tej sprawie. L. Pastusiak przyznał, że w negocjacjach są obszary, w których szczególnie trudno będzie osiągnąć kompromis satysfakcjonujący obie strony. Do takich dziedzin zaliczył problem istnienia specjalnych stref ekonomicznych - m.in. powołanej w Tczewie, ważnej dla miasta z 14-procentowym wskaźnikiem bezrobocia. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej otwiera jednak olbrzymie możliwości - szczególnie dla młodego pokolenia - na przykład podejmowania pracy w całej Europie. Marszałek Senatu zwrócił jednak uwagę, że z tego przywileju nie będzie można skorzystać bez znajomości co najmniej jednego języka obcego. Apelem o naukę języków obcych marszałek zakończył spotkanie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.