Narzędzia:

18 maja 2002 r.

18.05.2002

18 maja 2002 r. w Warszawie odbyły się obchody 140-lecia Muzeum Narodowego. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Longin Pastusiak, minister kultury Andrzej Celiński, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Jolanta Szymanek-Deresz, przedstawiciele świata polityki, dyplomacji, biznesu i kultury.

Z okazji 140-lecia istnienia Muzeum Narodowego w Warszawie osobom i instytucjom wspierającym działalność tej instytucji wręczono statuetki "Muzeon". Wśród wyróżnionych znaleźli się: prezydent A. Kwaśniewski, prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Pinakoteki Watykańskiej Francesco Buranelli, dyrektor Kunst Historisches Museum w Wiedniu Wilfried Seipel, prezes Rady Nadzorczej BRE Banku SA Krzysztof Szwarc.

"Muzeony" wręczono także firmom. Otrzymały je: ING Bank - Śląski SA, ING Nationale Nederlanden TUN SA, ING Nationale Nederlanden PTE SA, BRE Bank SA i Bank Handlowy SA.

Podczas uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie jego dyrektor Ferdynand Ruszczyc podkreślił, że historia tej instytucji to zapis szczęśliwych i tragicznych losów miasta i narodu. Dziś ta placówka jest najstarszym muzeum narodowym w Polsce i posiada największe zbiory, ponad 800 tys. obiektów. Muzeum to jednak nie tylko gmach i zbiory, ale także ludzie, którzy swą pracą przyczynili się do jego wielkiej kulturotwórczej roli.

"Za wieloletnie działania wspierające polską kulturę i sztukę należą się Muzeum Narodowemu wyrazy uszanowania. Kolejne pokolenia zawdzięczają mu wiele nowych przeżyć i odkryć. Otwarcie muzeum i jego międzynarodowe kontakty zawsze zaspokajały ciekawość Polaków, a na świecie szerzyły wiadomości o Polsce. Choć powołane do archiwizacji przeszłości Muzeum Narodowe patrzy w przyszłość i idzie z duchem czasu. Dzięki staraniom jego pracowników mamy pewność, że jutro nie będzie ono przeżytkiem" - mówił prezydent A. Kwaśniewski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.