Narzędzia:

16 maja 2002 r.

16.05.2002

16 maja 2002 r., w przeddzień Światowego Dnia Telekomunikacji 2002, w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się III Konferencja Okrągłego Stołu "Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego".

W konferencji udział wziął marszałek Longin Pastusiak, który wyraził zadowolenie ze spotkania w jednej sali zarówno tych, którzy decydują o kształcie i kierunkach rozwoju współczesnej Polski, jak i tych, którzy wspomagają podejmowanie tych decyzji oraz w tych procesach na co dzień uczestniczą.

Marszałek powiedział m.in.:

Społeczeństwo informacyjne jest efektem masowego wprowadzania do praktyki społeczno-gospodarczej rozwiązań współczesnej techniki cyfrowej. Powstanie ono niezależnie od naszej woli, a na jego kształt możemy mieć wpływ tylko wtedy, gdy świadomie zaangażujemy się w proces jego powstawania.

Ponadto, największe korzyści z zastosowania masowej techniki można osiągnąć tylko w gronie liderów przemian, a do nich chcielibyśmy należeć. Mając niezbyt silną tradycyjną gospodarkę, musimy postarać się zdobyć znaczącą pozycję w nowych, tworzących się dopiero dziedzinach. Dodatkowym czynnikiem zapewniającym większą swobodę manewru jest - paradoksalne - nasze opóźnienie w tym zakresie. Opóźnienie to stwarza możliwości inwestowania w najnowsze technologie, bez konieczności czekania na zamortyzowanie się nakładów inwestycyjnych poniesionych na rozwiązania starszej generacji.

Dla Polski, przeżywającej trudny okres przebudowy społeczno-gospodarczej, powstawanie społeczeństwa informacyjnego stanowi ogromną szansę.

Ważna zatem jest nie tyle sprawa rozwiązywania na bieżąco jednostkowych problemów, ile znalezienie systemowych mechanizmów, które mogłyby być bodźcem dla powstawania społeczeństwa informacyjnego. Właśnie takie stawianie sprawy przez organizatorów i uczestników Konferencji Okrągłego Stołu, decyduje o merytorycznej wadze dzisiejszego spotkania. Reprezentując Senat Rzeczypospolitej Polskiej, chcę podkreślić, iż nasza praca parlamentarna ma na uwadze nie tylko dobro współczesnych, ale także dobro przyszłych pokoleń Polaków. Dlatego też za bardzo istotne - zawarte w materiałach przygotowanych na dzisiejszą konferencję - uważam zagadnienia podkreślające wagę i konieczność opracowywania i wykorzystywania możliwości cyfrowych technik komunikacyjnych, które opierają się na zdobyczach współczesnej cywilizacji.

Niezbędne są zatem starania o zmniejszenie dysproporcji w rozwoju nowoczesnej infrastruktury sieciowej, zapewnienie wysokiej jakości, a przede wszystkim dostępności polskiego Internetu.

Społeczeństwo informacyjne nie jest odległą przyszłością. W coraz większym stopniu staje się ono naszą codziennością. Przemiany z tym związane często umykają naszej uwadze. Jednakże są one na tyle głębokie, że niezależnie od tego, czy ich chcemy, czy je zauważamy, jesteśmy zmuszeni je uznać i przyjąć. Bowiem przyswojenie sobie nowych możliwości i nowych form rozwiązywania problemów będzie decydowało o tempie i kierunku przemian.

Nasze społeczeństwo jest społeczeństwem otwartym, o dużych zdolnościach adaptacyjnych, chętnie korzysta z nowych zdobyczy cywilizacyjnych. Są to cechy, które poprzez właściwe ich wykorzystanie pozwolą na wejście do współczesnego, nowoczesnego społeczeństwa europejskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.