Narzędzia:

19 października 2001 r.

19.11.2001

19 listopada br. marszałek Longin Pastusiak przyjął grupę dziennikarzy rosyjskich uczestniczących w seminarium pt. "Polska po wyborach parlamentarnych 2001".

W czasie spotkania marszałek Senatu przedstawił fundamentalne cele strategiczne w polskiej polityce zagranicznej, jakimi są członkostwo w NATO i integracja z Unią Europejską oraz bardzo dobre stosunki ze wszystkimi sąsiadami. Zdaniem marszałka, w dziedzinie współpracy z Rosją jest jeszcze sporo do zrobienia. Należy ożywić współpracę gospodarczą, a także regionalną, samorządową, przygraniczną, naukową, kulturalną.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że transformacje systemowe, jakie dokonały się od Gdańska po Władywostok, nie są jednoznaczne z wprowadzeniem nowego ładu międzynarodowego w Europie i świecie. Polska chce wnieść swój wkład w tworzenie nowego porządku w Europie.

Marszałek Senatu poinformował gości, iż 17 listopada br. w Sztokholmie, na konferencji przewodniczących parlamentów państw kandydujących do Unii Europejskiej, rok 2004 wymieniany był jako realna data poszerzenia Unii. Oznacza to, że Polska ma szansę wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2004 roku.

Marszałek podkreślił, że Polska ze swego położenia w Europie musi uczynić wielki atut. Korzyści z tranzytowego położenia będziemy mogli jednak czerpać dopiero po modernizacji infrastruktury i pozbyciu się uprzedzeń wobec wielkich sąsiadów.

Dziennikarze rosyjscy pytali marszałka o różnice między Senatem obecnej i poprzedniej kadencji, o oczekiwania związane z zapowiadaną wizytą prezydenta Putina w Polsce, prognozy dotyczące negocjacji Polski z UE oraz współpracy polsko-rosyjskiej

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

W Senacie odbyło sie spotkanie polskich i francuskich senatorów z komisji spraw zagranicznych obu państw

Polscy i francuscy senatorowie rozmawiali o priorytetach prezydencji francuskiej w Radzie UE, o sytuacji na Białorusi, o konsekwencjach wycofania wojsk USA z Afganistanu.

67. doroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Senatorowie wzięli udział w 67.dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

W Senacie o rekomendacjach dla zmian w systemie świadczeń społecznych

W Senacie odbyła się dyskusja podsumowująca cykl debat nt. reformy systemu świadczeń emerytalnych.Ich uczestnicy sformułowali rekomendacje, które miałyby zapewnić bezpieczeństwo emerytalne Polaków.