Narzędzia:

Wizyta studyjna Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w Kaliszu

29.09.2022
Wizyta studyjna Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w Kaliszu (fot. Tomasz Paczos – Kancelaria Senatu)

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej 28 września br. złożyli wizytę studyjną w Kaliszu. Na następny dzień zaplanowano uroczyste posiedzenie komisji organizowane w ramach obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

W skład delegacji wchodzą przewodniczący komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zygmunt Frankiewicz, zastępcy przewodniczącego senatorowie Marek Komorowski i Wadim Tyszkiewicz, członkowie komisji senatorowie: Janusz Pęcherz, Ryszard Bober, Wiktor Durlak, Janusz Gromek i Andrzej Pająk. Obecni są także senatorowie spoza komisji: Paweł Arndt, Halina Bieda, Marcin Bosacki, Leszek Czarnobaj, Mariusz Gromko, Beniamin Godyla, Agnieszka Gorgoń-Komor, Stanisław Gawłowski, Magdalena Kochan, Władysław Komarnicki, Ewa Matecka, Adam Szejnfeld oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

Senatorowie odwiedzili dwa zakłady produkcyjne: fabrykę pieczywa cukierniczego „Kaliszanka”, znaną z produkcji wafelków „Grześki” oraz fabrykę napojów gazowanych „Hellena” w Opatówku. Zobaczyli linie produkcyjne i nowoczesną halę magazynową. Zapoznali się ze specyfiką produkcji wyrobów cukierniczych.

Senatorowie spotkali się z Janem Kolańskim, właścicielem Grupy Colian i poznali historię powstania spółki. Założona w 1990 r. firma rodzinna posiada obecnie 6 zakładów produkujących wyroby pod szyldem 13 marek, m.in. Grześki, Hellena, Goplana czy Solidarność, które ekspotruje do 70 krajów. Firma zatrudnia ponad 2500 osób, z czego około 250 w Kaliszu i 300 w Opatówku. Podczas spotkania rozmawiano o wyzwaniach stojących przed branżą spożywczą w Polsce. Wśród trudności, które stoją na drodze dalszego rozwoju przedsiębiorstw w tym sektorze, wymienione zostały m.in. kryzys energetyczny, inflacja, zerwane łańcuchy dostaw w następstwie pandemii oraz niestabilne przepisy.

W uznaniu zasług przewodniczący komisji senator Zygmunt Frankiewicz wręczył medal Senatu RP właścicielowi Grupy Colian Janowi Kolańskiemu.

W Nowych Prażuchach, w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, senatorowie zapoznali się z funkcjonowaniem instalacji do utylizacji odpadów. Podczas wizyty obejrzeli m.in. sortownie odpadów i instalację fermentacji, która przetwarza biodegradowalne odpady zbierane selektywnie na biogaz. Senatorowie wysłuchali informacji nt. powstania i działania Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, zrzeszającego 23 miasta i gminy z województw wielkopolskiego i łódzkiego. Celem jego funkcjonowania jest kompleksowe rozwiązanie problemu odpadów komunalnych. Przewodniczący senackiej komisji wyraził podziw, że udało się porozumieć tak wielu jednostkom administracji samorządowej. Podkreślił, że ta współpraca powinna być przykładem dla innych samorządów.

W kaliskim ratuszu członkowie senackiej delegacji spotkali się z prezydentem miasta Krystianem Kinastowskim. Tematem spotkania było funkcjonowanie samorządu. Senatorowie poznali także historię Kalisza, uznawanego za najstarsze miasto w Polsce.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i jej wpływie na rozwój samorządności.