Narzędzia:

Przedstawiciele Senatu RP na gali Medalu Wolności Słowa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

30.08.2022
fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

Wicemarszałkowie Senatu RP Bogdan Borusewicz i Gabriela Morawska-Stanecka oraz senatorowie Sławomir Rybicki i Wadim Tyszkiewicz uczestniczyli w uroczystej gali Medalu Wolności Słowa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Laureatem Medalu Wolności Słowa w kategorii Instytucja został sędzia Igor Tuleya. „Mogę tylko przypomnieć, co mówiłem pod Sądem Najwyższym, że aby być niezawisłym sędzią, trzeba być odważnym obywatelem. Dedykuję ten medal wszystkim obywatelom, którzy od 7 lat bronią niezależnych sądów” – mówił po odebraniu wyróżnienia Igor Tuleya

Medal Wolności Słowa w kategorii Media otrzymał dziennikarz Piotr Jacoń. „Chcę zaapelować do wszystkich partii opozycyjnych, które będą naprawiać Polskę po PiS-ie, że jest ustawa o uzgodnieniu płci. Jako ojciec oczekuję od was, że pójdziecie z tą ustawą do Sejmu i obiecacie, że ją przyjmiecie” – powiedział dziennikarz.

Medal Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel otrzymała Katarzyna Wappa – nauczycielka i aktywistka pomagająca na granicy polsko-białoruskiej. „Jestem onieśmielona, bo jestem jedną z wielu osób, które angażują się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Kochani przyjaciele, bardzo wam za to dziękuję. Nasze działania są działaniami w imię wolności w bardzo wielu jej wymiarach: to jest wolność słowa, gdy mówimy o tym, co się tam dzieje, to jest wolność bycia wiernym swoim własnym przekonaniom, wolność tego, że możemy robić to, co wierzymy, nawet jeśli nazywa się nas durniami albo zdrajcami” – powiedziała Katarzyna Wappa ze sceny.

Specjalnymi Medalami Wolności Słowa uhonorowano wspólnie Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma, a także uczestniczę Powstnia Warszawskiego Wandę Traczyk-Stawską.

Fundacja Grand Press po raz drugi wręczyła Medale Wolności Słowa.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceszefowa Kancelarii Senatu na Gali X edycji Konkursu im. Olgierda Fietkiewicza

Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu dr Karolina Zioło-Pużuk uczestniczyła w uroczystej Gali X edycji Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.

„Dzieci i ryby mają głos” - debata młodzieżowa z udziałem Marszałka Senatu RP

„Czysta, zielona, przyjazna planeta – która po prostu musi ocaleć – to temat niezwykle ważny, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Jestem dumny, że w Senacie możemy o tym z młodzieżą rozmawiać” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Prace w komisjach senackich – 22 września 2022 r.

Obradowały senackie komisje: praw człowieka, spraw zagranicznych, nauki, edukacji i sportu