Narzędzia:

Wizyta Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej w Dreźnie i Berlinie

sprawy międzynarodowe 06.04.2022
fot. Nikolai Schmidt

Senacka Grupa Polsko – Niemiecka 6 kwietnia br., na zaproszenie  Niemieckiej Grupy Przyjaźni Niemiecko-Polskiej Bundesratu i jej przewodniczącego, premiera landu Saksonia Michaela Kretchmera, rozpoczęła trzydniową wizytę w Niemczech.  W wizycie biorą udział przewodniczący grupy, senator Beniamin Godyla oraz senatorowie: Halina Bieda, Ewa Gawęda, Janusz Gromek, Wojciech Konieczny, Ewa Matecka, Janusz Pęcherz, Ryszard Świlski, Jacek Włosowicz i    Wojciech Ziemniak.

W Dreźnie odbyło się historyczne, pierwsze spotkanie obu grup przyjaźni. Parlamentarzyści dyskutowali nt. formuły współpracy i tematów, które zamierzają podejmować  przy okazji kolejnych spotkań roboczych. Wskazywano, że obecnie, w obliczu wojny na Ukrainie bliska współpraca pomiędzy Senatem RP i Bundesratem RFN, jak również pomiędzy Polską i Niemcami jest jeszcze bardziej potrzebna niż do tej pory. Spotkanie zdominowała dyskusja dotycząca agresji Rosji na Ukrainę i sposobów pomocy, jakiej trzeba udzielić naszym wschodnim sąsiadom.

Przewodniczący Senackiej Grupy Beniamin Godyla zaprosił Grupę Przyjaźni Bundesratu na spotkanie robocze w Polsce w kwietniu 2023 r.

Podczas spotkania podpisano dokument konstytuujący współpracę grup i kreślący plany na przyszłość, o czym poinformowano na konferencji prasowej.

W kolejnym dniu wizyty 7 kwietnia br. planowane jest spotkanie grupy z Polonią w Berlinie, a  8 kwietnia br. udział Grupy w posiedzeniu Bundesratu oraz spotkanie z Przewodniczącym Bundesratu Bodo Ramelowem.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje m.in.: rodziny, spraw zagranicznych, środowiska, ustawodawcza, praw człowieka.

Prace w komisjach senackich – 17 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje: gospodarki, rolnictwa, nauki, infrastruktury, rodziny, środowiska, kultury.

Prace w komisjach senackich – 16 maja 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.