Narzędzia:

Konferencja międzyparlamentarna nt. wspólnej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony

sprawy międzynarodowe 25.02.2022

Obradująca 25 lutego w Paryżu 20. Międzyparlamentarna Konferencja na temat wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony przyjęła deklarację, w której potępiła agresję Rosji na Ukrainę oraz wyraziła solidarność z prawowitymi władzami Ukrainy i narodem narodem ukraińskim.

W obradach uczestniczyli przewodniczący komisji spraw zagranicznych oraz obrony narodowej z parlamentów krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Wziął w nich udział także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i UE, senator Bogdan Klich oraz członek Komisji Obrony Narodowej, senator Bogdan Zdrojewski.

W deklaracji uczestnicy konferencji potępili rosyjską agresję wojskową na Ukrainie, będącą rażącym naruszeniem zasad uznawanych przez społeczność międzynarodową oraz zobowiązań podjętych przez Rosję. Wyrazili także solidarność z prawowitymi władzami Ukrainy i narodem ukraińskim oraz potwierdzili poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. „Wzywamy Federację Rosyjską do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania swoich sił wojskowych rozmieszczonych na Ukrainie” – czytamy w dokumencie. Parlamentarzyści potępili także „wystawienie przez parlament rosyjski czeku in blanco na inwazję na Ukrainę oraz instrumentalizację instytucji parlamentarnej w celu podboju terytorialnego”. Uczestnicy konferencji wezwali organy parlamentarne organizacji wielostronnych do potępienia inwazji na Ukrainę i działań Federacji Rosyjskiej. Podkreślili też odpowiedzialność przywódców Rosji za za wybuch i konsekwencje tego konfliktu.

Parlamentarzyści wezwali Unię Europejską do nałożenia politycznych, gospodarczych, handlowych i finansowych sankcji „na bezprecedensową skalę” przeciwko Rosji oraz do udzielenia „ogromnego i niezachwianego” wsparcia rządowi i narodowi ukraińskiemu, mobilizując wszelkie niezbędne środki, zwłaszcza gospodarcze i humanitarne. Zaapelowali tez do UE o przyjęcie na jak najlepszych warunkach uchodźców z Ukrainy. Wyrazili jedność i „niezłomne przywiązanie” do wspólnych europejskich wartości oraz determinację, by wzmocnić solidarność z państwami członkowskimi położonymi na zewnętrznych granicach Unii.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.