Narzędzia:

Senacka Grupa Polsko-Czeska spotkała się z ambasadorem Czech kończącym misję w Polsce

24.11.2021
Fot.Marta Marchlewska-Wilczak,Kancelaria Senatu

Senatorowie z Senackiej Grupy Polsko-Czeskiej, z przewodniczącym Aleksandrem Szwedem na czele, spotkali się z  Ivanem Jestřábem, ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce. Rozmawiano o dobiegającej końca misji ambasadora w naszym kraju oraz o konieczności jak najszybszego rozwiązania spornych kwestii związanych z elektrownią w Turowie. 

Senatorowie wyrazili nadzieję, że następca ambasadora Jestřába będzie równie aktywnie angażował się w rozwój stosunków polsko-czeskich. Ambasador poinformował, że podjęte zostały starania, aby jak najszybciej jego następca mógł objąć stanowisko tak, aby współpraca kontynuowana była bez przeszkód. Zdaniem ambasadora świadczy to o tym jak dużą wagę przykłada Republika Czeska do kontaktów z Polską.

Senator Szwed przypomniał o podjętych niedawno rozmowach związanych z rozszerzeniem współpracy polsko-czeskiej, czego przykładem jest inicjatywa związana z ustanowieniem ścisłej współpracy transgranicznej w dziedzinie ratownictwa medycznego. W trakcie spotkania przypomniano, że w parlamencie działają aż dwie Grupy przyjaźni polsko-czeskiej – senacka i sejmowa, co tylko pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się współpraca z Czechami wśród posłów i senatorów.

Według ambasadora niezwykle ważne jest jak najszybsze rozwiązanie spornych kwestii związanych z elektrownią w Turowie. Senatorowie Wojciech Piecha i Rafał Ślusarz przychylili się do tej opinii, podkreślając, że rozmowy powinny zakończyć się jak najszybciej, bo obu stronom zależy na tym, aby wzajemne kontakty rozwijały się jak najlepiej.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta delegacji Stałej Komisji ds. Mediów Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej

Delegacja Stałej Komisji ds. Mediów czeskiego Senatu spotkała się w Senacie RP z Wicemarszałkiem Bogdanem Borusewiczem, przedstawicielami Komisji Kultury i Środków Przekazu, senacką Grupą Polsko-Czeską.

Przedstawiciele Senatu RP na gali Medalu Wolności Słowa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

W rozdaniu wyróżnień uczestniczyli Wicemarszałkowie Senatu RP Bogdan Borusewicz i Gabriela Morawska-Stanecka oraz senatorowie Sławomir Rybicki i Wadim Tyszkiewicz.

Uchwała komisji ds. klimatu w sprawie katastrofy ekologicznej na rzece Odrze

Komisja ds. klimatu na posiedzeniu 18 sierpnia br. przyjęła uchwałę, w której wnioskuje o przeprowadzenie przez NIK kontroli doraźnej w resortach i instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska w związku ze skażeniem Odry.