Narzędzia:

Wizyta studyjna Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu w Tychach

środowisko 01.12.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W sytuacji, kiedy jako planeta jesteśmy w tak trudnym czasie, kiedy wszyscy musimy starać się o to, aby temperatura naszej planety nie wzrastała w tak zastraszającym tempie, musimy promować ekologiczne formy produkcji energii elektrycznej - powiedziała  na konferencji prasowej w Tychach 1 grudnia br. Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Wicemarszałkini wzięła udział w wizycie studyjnej członków Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, którzy spotkali się z przedstawicielami lokalnych samorządów w Tychach. Rozmowy poprzedziła wizyta senatorów w Regionalnym Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej oraz w Wodnym Parku w Tychach.

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka, będąca jednocześnie senatorką z okręgu wyborczego obejmującego Tychy, podkreśliła, że „jest tu, w Tychach coś takiego, co jest ewenementem w skali kraju - oczyszczalnia ścieków, biogazownia, która po procesie technologicznym zasila aqua park”. „Musimy promować tego typu inwestycje, musimy promować takie formy produkcji energii elektrycznej jak oczyszczalnia w Tychach” - zaapelowała.

Przewodniczący komisji senator Stanisław Gawłowski podczas konferencji prasowej powiedział, że „dzisiaj zobaczyliśmy, że można w sposób absolutnie ekologiczny wytwarzać energię cieplną i energię elektryczną”, co jest istotne, ponieważ - jak zaznaczył senator - "85% węgla spalanego w gospodarstwach domowych na terenie Unii Europejskiej jest spalane w Polsce”. Ocenił, że ścieki to nie jest tylko problem, ale jest to również energia, którą można wykorzystać w postaci energii cieplnej i energii elektrycznej.

Spotkanie komisji z przedstawicielami lokalnych samorządów dotyczyło m. in. dobrych praktyk Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w zakresie energetyki odnawialnej. Ponadto senatorowie i przedstawiciele samorządów dyskutowali o sposobach i przykładach dostosowywania się gmin do zmian klimatu oraz o ryzyku i niezbędnych działaniach w ramach polityki energetycznej. Jak mówił prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, Zbigniew Gieleciak, tyska oczyszczalnia w 2012 roku, jako pierwsza oczyszczalnia w Polsce, uzyskała samowystarczalność energetyczną. Samorządowcy podkreślali, że Tychy i okoliczne gminy kładą nacisk na ekologię i dbałość o jakość powietrza nie tylko poprzez biogazownię. Zastępca Prezydenta Tychów Maciej Gramatyka powiedział, że „Tychy jako pierwsza gmina w województwie śląskim i prawdopodobnie w Polsce już 10 lat temu zrealizowały program wymiany kotłów węglowych”. Wójt gminy Wyry Barbara Prasoł podzieliła się doświadczeniami związanymi z ochroną środowiska w obrębie gminy, mówiąc, że nawet tak nieduża jednostka samorządu terytorialnego może pochwalić się systematycznymi działaniami na rzecz poprawy środowiska i powietrza.

Przewodniczący komisji Stanisław Gawłowski podkreślił, że „w energetyce decyzje trzeba podejmować dzisiaj, żeby efekty mieć za kilka, kilkanaście lat”, w związku z czym należy korzystać z istniejących już rozwiązań i narzucać tempo zmian w zakresie klimatu, w tym energetyki odnawialnej. Według Wicemarszałkini Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej konieczne jest odejście Polski od węgla w Polsce przed 2049 rokiem. Jak powiedziała „jeśli wszyscy byśmy postawili sobie ten i cel konsekwentnie go realizowali, to byśmy do tego doszli”. Tego samego zdania były senator Magdalena Kochan oraz senator Alicja Chybicka, które stwierdziły, że inne miasta w Polsce mogą uczyć się od Tychów, jak działając ekonomiczne, postępować jednocześnie ekologicznie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.