Narzędzia:

Wizyta studyjna Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu w Tychach

środowisko 01.12.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W sytuacji, kiedy jako planeta jesteśmy w tak trudnym czasie, kiedy wszyscy musimy starać się o to, aby temperatura naszej planety nie wzrastała w tak zastraszającym tempie, musimy promować ekologiczne formy produkcji energii elektrycznej - powiedziała  na konferencji prasowej w Tychach 1 grudnia br. Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Wicemarszałkini wzięła udział w wizycie studyjnej członków Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, którzy spotkali się z przedstawicielami lokalnych samorządów w Tychach. Rozmowy poprzedziła wizyta senatorów w Regionalnym Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej oraz w Wodnym Parku w Tychach.

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka, będąca jednocześnie senatorką z okręgu wyborczego obejmującego Tychy, podkreśliła, że „jest tu, w Tychach coś takiego, co jest ewenementem w skali kraju - oczyszczalnia ścieków, biogazownia, która po procesie technologicznym zasila aqua park”. „Musimy promować tego typu inwestycje, musimy promować takie formy produkcji energii elektrycznej jak oczyszczalnia w Tychach” - zaapelowała.

Przewodniczący komisji senator Stanisław Gawłowski podczas konferencji prasowej powiedział, że „dzisiaj zobaczyliśmy, że można w sposób absolutnie ekologiczny wytwarzać energię cieplną i energię elektryczną”, co jest istotne, ponieważ - jak zaznaczył senator - "85% węgla spalanego w gospodarstwach domowych na terenie Unii Europejskiej jest spalane w Polsce”. Ocenił, że ścieki to nie jest tylko problem, ale jest to również energia, którą można wykorzystać w postaci energii cieplnej i energii elektrycznej.

Spotkanie komisji z przedstawicielami lokalnych samorządów dotyczyło m. in. dobrych praktyk Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w zakresie energetyki odnawialnej. Ponadto senatorowie i przedstawiciele samorządów dyskutowali o sposobach i przykładach dostosowywania się gmin do zmian klimatu oraz o ryzyku i niezbędnych działaniach w ramach polityki energetycznej. Jak mówił prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, Zbigniew Gieleciak, tyska oczyszczalnia w 2012 roku, jako pierwsza oczyszczalnia w Polsce, uzyskała samowystarczalność energetyczną. Samorządowcy podkreślali, że Tychy i okoliczne gminy kładą nacisk na ekologię i dbałość o jakość powietrza nie tylko poprzez biogazownię. Zastępca Prezydenta Tychów Maciej Gramatyka powiedział, że „Tychy jako pierwsza gmina w województwie śląskim i prawdopodobnie w Polsce już 10 lat temu zrealizowały program wymiany kotłów węglowych”. Wójt gminy Wyry Barbara Prasoł podzieliła się doświadczeniami związanymi z ochroną środowiska w obrębie gminy, mówiąc, że nawet tak nieduża jednostka samorządu terytorialnego może pochwalić się systematycznymi działaniami na rzecz poprawy środowiska i powietrza.

Przewodniczący komisji Stanisław Gawłowski podkreślił, że „w energetyce decyzje trzeba podejmować dzisiaj, żeby efekty mieć za kilka, kilkanaście lat”, w związku z czym należy korzystać z istniejących już rozwiązań i narzucać tempo zmian w zakresie klimatu, w tym energetyki odnawialnej. Według Wicemarszałkini Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej konieczne jest odejście Polski od węgla w Polsce przed 2049 rokiem. Jak powiedziała „jeśli wszyscy byśmy postawili sobie ten i cel konsekwentnie go realizowali, to byśmy do tego doszli”. Tego samego zdania były senator Magdalena Kochan oraz senator Alicja Chybicka, które stwierdziły, że inne miasta w Polsce mogą uczyć się od Tychów, jak działając ekonomiczne, postępować jednocześnie ekologicznie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Zmarł Czesław Krakowski, senator III kadencji

21 stycznia 2022 r. zmarł Czesław Krakowski, senator III kadencji z b. województwa płockiego.

Debata „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”

Uczestnicy senackiej debaty poświęconej Zielonemu Ład i nowej Wspólnej Polityce Rolnej rozmawiali o ich konsekwencjach dla polskiego rolnictwa, m.in. zmniejszeniu produkcji rolnej.

Prace w komisjach senackich – 20 stycznia 2022 r.

Obradowały komisje senackie, m.in. nadzwyczajna ds. klimatu